3 min. czytania

Agent ubezpieczeniowy. Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Autor
redakcja
Opublikowano
30 06 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli nigdy nie przeczytałeś Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), którejś z twoich polis, lub poczułeś znużenie już przy drugim punkcie – to nie jest praca dla ciebie. Jeśli jednak choć trochę interesuje cię ta tematyka, lubisz pracować z ludźmi i potrafisz przekonywać ich do konkretnych rozwiązań, spokojnie możesz pomyśleć o karierze agenta ubezpieczeniowego. Sama decyzja jednak nie wystarczy. Co trzeba zrobić by zawodowo sprzedawać polisy?

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe lub agencja posiada swój zakres obowiązków dedykowany agentom. Różnice są jednak niewielkie. Pamiętajmy, że jest on doradcą finansowym, na którym spoczywa obowiązek budowania zaufania i dobrych relacji z klientem – zarówno nowym jak i tym, który od lat korzysta z usług danego towarzystwa.

Kluczowym określeniem budowanych relacji z klientami jest ich długofalowość – dla większości towarzystw to absolutny priorytet. Dlatego agent ubezpieczeniowy, nie jest jedynie handlowcem, który ma sprzedać produkt, ale powinien brać aktywny udział w przeprowadzeniu klienta przez zawiłości przepisów i pomóc mu w doborze najlepszej polisy.

Często sprzedaż usługi poprzedza skrupulatny i czasochłonny wywiad. Na tym etapie nie jesteśmy jeszcze pewni, czy poświęcony czas na przygotowane oferty zwróci się w postaci prowizji, niemniej znając specyfikę produktów, musimy takie ryzyko wkalkulować w codzienne działania. Minusem jest to, że w większości pensja agenta uzależniona jest przede wszystkim od osiąganych wyników, zatem sposób wynagradzania jest nakierunkowany na wyniki pracy. Plusem jest to, że nikt nie będzie nam mierzył czasu pracy. W tym względzie, na starcie otrzymujemy całkiem spore pole do wyboru.

Tu dochodzimy to kluczowej cechy agenta – wiedzy o oferowanych produktach. Bez niej nie ma szans na właściwe potraktowanie potrzeb klientów. Dlatego konieczna jest ciągła nauka i aktualizowanie wiedzy zarówno o zmiany w ofercie jak i przepisach, które regulują działanie ubezpieczycieli.

Czy każdy może zostać agentem ubezpieczeniowym?

Biorąc pod uwagę powyższe, nie wystarczą jedynie chęci, by zostać agentem ubezpieczeniowym. Pracownicy tej branży często wspominają o zniechęceniu młodszych stażem kolegów, którzy rezygnują z tej pracy. Rzeczywistość bowiem szybko weryfikuje wiedzę, umiejętności sprzedażowe i nawiązywanie przyjaznego kontaktu z klientem.

Oczekiwania stawiane kandydatom na agentów ubezpieczeniowych

Towarzystwa ubezpieczeniowe to doświadczeni pracodawcy, którzy dobrze wiedzą czego powinny oczekiwać od kandydatów do takiej pracy. Wielu z nich nie formułuje wyśrubowanych oczekiwań odnośnie wykształcenia (często wystarczy średnie, lecz wyższe jest mile widziane). Po drugie, taka osoba musi cieszyć się dobrą opinią. Nie może figurować w Krakowym Rejestrze Karnym jako osoba karana za umyślne spowodowanie przestępstwa.

To nie koniec formalności. Prawo przewiduje, że agent ubezpieczeniowy powinien przejść odpowiednie przygotowanie do wykonywania tego zawodu w formie odbycia szkoleń i zdania egzaminu. To otwiera drogę do zdobycia niezbędnej licencji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Czy wymagana jest od agenta ubezpieczeniowego działalność gospodarcza ?

Jeżeli myślimy o pracy w charakterze agenta ubezpieczeniowego z myślą o ciepłej posadce na etacie w wygodnym biurze, również zapomnijmy o takich przywilejach. Ubezpieczyciele już na stracie oczekują od kandydatów prowadzenia firmy. Najczęściej wystarcza jednoosobowa działalność gospodarcza, choć nie wykluczani są także właściciele spółek np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspomniana firma powinna być odpowiednio zarejestrowana. Kluczowy jest wpis działalności PKD „Działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi", oznaczona numerem 67.20.Z.

Informacje o wszelkich formalnościach związanych z podjęciem takiej działalności możemy zdobyć w danym towarzystwie ubezpieczeniowym lub agencjach zrzeszających takich doradców. Warto dokładnie je poznać i liczyć siły na zamiary. W przeciwnym razie, czekają nas najpierw mierne sukcesy zawodowe, niskie zarobki i ostatecznie rezygnacja z tej pracy. 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier