Serwis fmleasing.pl na bazie informacji CEP (CePIK) stworzył listę 10 najczęściej leasingowanych aut dostawczych. Zainteresowaliśmy się nim bo bez wątpienia wnioski są interesujące. Dane potwierdziliśmy z raportami Polskiego Związku Motoryzacji.
Jakie jest najlepsze auto dostawcze? Wybierając auto do firmy ważne są całkowicie inne elementy niż w przypadku podejmowania decyzji o aucie osobowym. I tak dla przedsiębiorców najważniejsze jest to by samochód był praktyczny. Właściciele firm, którzy decydują się na samochód dostawczy zwracają też uwagę na to ile jest dostępnych wersji nadwozia, a także jak duża jest możliwość zabudowania przestrzeni ładunkowej, również biorąc pod uwagę indywidualne preferencje przedsiębiorcy. Co ważne, cena zakupu nie jest tak istotna. Znacznie ważniejszy staje się parametr TCO (total cost of ownership), czyli całkowity koszt posiadania. Chodzi tu o łączny koszt eksploatacji, czyli serwisów, paliwa, a także wartość pojazdu przy odsprzedaży. Od kilku miesięcy szczególnie istotna staje się dostępność modelu i termin dostawy. Zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na konkretny model tylko dlatego, że jest on osiągalny „tu i teraz”.
>>> Leasing po nowemu. Nie trzeba będzie nawet umowy
W przypadku aut dostawczych prym wiodą marki stawiające na praktyczność. Tutaj nie ma mowy o super wyglądzie, ciekawych bajerach i unikalnych elementach wyposażenia. Mówiąc najprościej, auto dostawcze ma jeździć i spełniać dobrze swoje zadania w firmie. W związku z tym im bardziej popularny model, tym więcej zwolenników wśród przedsiębiorców znajduje. Przede wszystkim dlatego, że obsługa samochodu jest tańsza choćby za sprawą dużej dostępności części zamiennych, a także sporych możliwości aranżacji przestrzeni ładunkowej. W przypadku oryginalnych marek, nawet proste naprawy mogą spowodować, że trzeba będzie czekać bardzo długo na części, a to powoduje przestój w firmie.
Które samochody są więc najczęściej leasingowanymi dostawczakami? Jak można się domyślać prym wiodą tutaj dwie marki. Za nimi długo, długo nic. Ranking uwzględnia rejestrację samochodów od stycznia do końca sierpnia 2022 roku.
Liderami są Renault i Iveco. Dwie marki są na tyle silne na rynku, że leasinguje się ich tyle, co osiem pozostałych marek razem wziętych.
>>> JAK DZIAŁA CESJA LEASINGU?
Dane o leasingu są trochę inne niż wyniki sprzedażowe i rejestracji.
Bazując na raporcie Polskiego Związku Motoryzacji wśród najpopularniejszych dostawczaków są Renault, Ford, Iveco i Fiat. Wysoka pozycja Forda może wynikać stąd, że marka była jedną z najbardziej dostępnych, a przedsiębiorcy byli tak bardzo zdecydowani kupować samochody, że po prostu płacili za nie gotówką.