magazyn-firma

Twoi pracownicy chorowali na COVID-19? Dowiedz się czy po infekcji oddawali krew lub osocze. Jeśli tak, przysługują im w czasie epidemii 2 dodatkowe dni urlopu dla ozdrowieńców krwiodawców. Przepisy wprowadzające ten przywilej już obowiązują.

Z posiadaniem statusu ozdrowieńca wiąże się coraz więcej przywilejów. Uważa się, że osoba która przeszła COVID-19 jest „bezpieczna” dla otoczenia z uwagi na posiadane przeciwciała. Substancja znajdująca się w osoczu jest niezwykle ważna w procesie leczenia, dlatego państwu zależy by ozdrowieńcy dzielili się nią z aktualnymi chorymi. Od 21 stycznia 2021 r. oddanie osocza jest nagradzane.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Kto jest ozdrowieńcem

Nie każdy, kto chorował na COVID-19 posiada status ozdrowieńca. Do grupy tej należą osoby, które po zarażeniu SARS-CoV-2 zachorowały na COVID-19, a fakt ten został potwierdzony w rejestrze. Czyli w trakcie choroby został wykonany im test, którego wynik był pozytywny. Ci, którzy chorowali, ale nie mogą okazać pozytywnego wyniku testu, nie są w świetle przepisów ozdrowieńcami. Nawet jeśli posiadają wynik potwierdzający obecność przeciwciał. Ponadto powinien upłynąć co najmniej 14-dniowy okres od zakończenia obowiązkowej izolacji.

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

Czy 2 dodatkowe dni urlopu dla ozdrowieńców przysługują każdemu

Niestety, nie. Sam fakt bycia ozdrowieńcem nie upoważnia do dwóch dodatkowych, pełnopłatnych dni nieobecności w pracy. Aby skorzystać z tego przywileju, trzeba zostać dawcą krwi lub osocza. A to jest możliwe tylko w przypadku osób w odpowiednik wieku (18-65), o wadze powyżej 50 kg oraz zakwalifikowanym ze względów zdrowotnych.

Kiedy pracownik może odebrać dodatkowe dni urlopu

CZYTAJ TAKŻE: Szef może „siłą” wysłać pracownika na zaległy urlop za 2020 rok

Co ważne, dodatkowe 2 dni urlopu dla ozdrowieńców krwiodawców przysługują im tylko w czasie pandemii. Tak stanowi znowelizowana ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Do tej pory krwiodawca miał możliwość odebrania 1 dnia wolnego. Obecnie pracodawca który otrzymał wniosek o przyznanie wolnego z załączonym zaświadczeniem ze stacji krwiodawstwa o oddaniu krwi lub osocza powinien się zgodzić. Stan epidemii został wprowadzony na mocy decyzji rządu, co oznacza że nie wiadomo kiedy nastąpi jego koniec. A dobrze by było, gdyby uprawniony mógł realnie skorzystać z tego przywileju. Tym bardziej że za wolne dni należy mu się 100 procent wynagrodzenia. Przepisy wskazują, że dni nie można rozdzielać. Wykorzystanie urlopu powinno nastąpić dzień po dniu.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier