magazyn-firma
2 min. czytania

4-dniowy tydzień pracy to szaleństwo? Nie dla Hiszpanów

dni wolne
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To co pracownikom wydaje się spełnieniem marzeń, pracodawców przyprawia o szybsze bicie serca. Czy można odnosić sukcesy w biznesie wdrażając w firmie 4-dniowy tydzień pracy? Hiszpania chce to sprawdzić.

Pomysłodawcami rewolucji na rynku pracy są członkowie lewicowej partii Mas Madrit. Ich zdaniem skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy o 8 godzin i powstały w ten sposób 4-dniowy tydzień pracy nie jest zagrożeniem, a szansą. Firmy, które wezmą udział w opisywanym eksperymencie otrzymają państwowe dotacje. Budżet na ten cel wynosi około 50 mln euro.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Podejście do pracy się zmienia

Ilość godzin spędzonych w pracy wcale nie idzie w parze z wydajnością. Bez względu na to czy to pracodawca czy pracownik, nikt nie jest w stanie trwać nieustannie w skupieniu. Jest to niewykonalne. Dlatego tak ważne jest regularne robienie przerw, odrobina ruchu, a w przypadku pracy przy komputerze, odwrócenie oczu od ekranu.

CZYTAJ TAKŻE: Zadaniowy czas pracy a ewidencjonowanie godzin

Pracownikom o wiele łatwiej przychodzi dbałość o samopoczucie. Wszak nawet ci najbardziej związani z firmą nie traktują jej tak personalnie jak właściciele. Ale każdy bez względu na stanowisko powinien znaleźć wśród zawodowych obowiązków odrobinę czasu dla siebie. A dobry szef powinien zdawać sobie sprawę jak ważne dla efektywności zespołu jest inwestowanie w samopoczucie jego członków i chwile wytchnienia. Odpowiedzią na wskazane potrzeby są tak popularne obecnie: płatne godziny lunchowe, pokoje odpoczynku, czy sale gier. Coś co kiedyś było niewyobrażalne – energetyczna drzemka tzw. power nap, teraz jest wręcz zalecane. Czasy się zmieniają, ale pomysł Hiszpanii jest nowością w skali światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy monitor do pracy? Sprawdzamy LG UltraWide Ergo

4-dniowy tydzień pracy. Hiszpania prekursorem

32 godziny pracy w tygodniu zamiast dotychczasowych 40. To jeden dodatkowy dzień wolny, który najprawdopodobniej będzie stanowił przedłużenie weekendu. 4-dniowy tydzień pracy będzie obowiązywał w wybranych hiszpańskich firmach od jesieni. Szczegółowe założenia są jeszcze doprecyzowane.

Już jest pewne, że wyniki eksperymentu mogą mocno namieszać w zawodowych relacjach nadszarpniętych ostatnio przez pandemię koronawirusa. Ale na konkretne dane będzie trzeba poczekać. Projekt ma trwać 3 lata. Jeśli wyniki będą zgodne z oczekiwaniami pomysłodawców i skrócenie czasu pracy nie wpłynie na pogorszenie wydajności pracowników możliwe, że więcej krajów zdecyduje się na 4-dniowy tydzień pracy.

To Cię zainteresuje

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją. I to na pewno!

Nawet najlepiej prosperujące firmy, czasem dotykają kłopoty. Problemy w firmie, nawet te przejściowe mogą przerodzić się w poważny…
Problemy w firmie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier