magazyn-firma
2 min. czytania

4-dniowy tydzień pracy to szaleństwo? Nie dla Hiszpanów

dni wolne
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 03 21

To co pracownikom wydaje się spełnieniem marzeń, pracodawców przyprawia o szybsze bicie serca. Czy można odnosić sukcesy w biznesie wdrażając w firmie 4-dniowy tydzień pracy? Hiszpania chce to sprawdzić.

Pomysłodawcami rewolucji na rynku pracy są członkowie lewicowej partii Mas Madrit. Ich zdaniem skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy o 8 godzin i powstały w ten sposób 4-dniowy tydzień pracy nie jest zagrożeniem, a szansą. Firmy, które wezmą udział w opisywanym eksperymencie otrzymają państwowe dotacje. Budżet na ten cel wynosi około 50 mln euro.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Podejście do pracy się zmienia

Ilość godzin spędzonych w pracy wcale nie idzie w parze z wydajnością. Bez względu na to czy to pracodawca czy pracownik, nikt nie jest w stanie trwać nieustannie w skupieniu. Jest to niewykonalne. Dlatego tak ważne jest regularne robienie przerw, odrobina ruchu, a w przypadku pracy przy komputerze, odwrócenie oczu od ekranu.

CZYTAJ TAKŻE: Zadaniowy czas pracy a ewidencjonowanie godzin

Pracownikom o wiele łatwiej przychodzi dbałość o samopoczucie. Wszak nawet ci najbardziej związani z firmą nie traktują jej tak personalnie jak właściciele. Ale każdy bez względu na stanowisko powinien znaleźć wśród zawodowych obowiązków odrobinę czasu dla siebie. A dobry szef powinien zdawać sobie sprawę jak ważne dla efektywności zespołu jest inwestowanie w samopoczucie jego członków i chwile wytchnienia. Odpowiedzią na wskazane potrzeby są tak popularne obecnie: płatne godziny lunchowe, pokoje odpoczynku, czy sale gier. Coś co kiedyś było niewyobrażalne – energetyczna drzemka tzw. power nap, teraz jest wręcz zalecane. Czasy się zmieniają, ale pomysł Hiszpanii jest nowością w skali światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy monitor do pracy? Sprawdzamy LG UltraWide Ergo

4-dniowy tydzień pracy. Hiszpania prekursorem

32 godziny pracy w tygodniu zamiast dotychczasowych 40. To jeden dodatkowy dzień wolny, który najprawdopodobniej będzie stanowił przedłużenie weekendu. 4-dniowy tydzień pracy będzie obowiązywał w wybranych hiszpańskich firmach od jesieni. Szczegółowe założenia są jeszcze doprecyzowane.

Już jest pewne, że wyniki eksperymentu mogą mocno namieszać w zawodowych relacjach nadszarpniętych ostatnio przez pandemię koronawirusa. Ale na konkretne dane będzie trzeba poczekać. Projekt ma trwać 3 lata. Jeśli wyniki będą zgodne z oczekiwaniami pomysłodawców i skrócenie czasu pracy nie wpłynie na pogorszenie wydajności pracowników możliwe, że więcej krajów zdecyduje się na 4-dniowy tydzień pracy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją. I to na pewno!

Nawet najlepiej prosperujące firmy, czasem dotykają kłopoty. Problemy w firmie, nawet te przejściowe mogą przerodzić się w poważny…
Problemy w firmie

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Pomogą eksperci

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Na ten temat powstało już wiele krótszych lub dłuższych publikacji. Mimo tego, wielu…
Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy?

Polacy w badaniu ARC: Strach przed inflacją, brak strachu o pracę

Ostatnie lata ogromnego spokoju na rynku pracy najwyraźniej rozpieściły Polaków, którzy dużo bardziej boją się inflacji niż ewentualnej…
strach przed inflacją
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier