magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można abonament RTV odliczyć od podatku? Wyjaśniamy.

Telewizor czy radio w firmie to częste wyposażenie. Nawet jeśli korzystamy z dostępu do platform streamingowych albo kanały telewizyjne oglądamy poprzez światłowód czy dzięki dostawcy telewizji kablowej, to abonament RTV będziemy musieli zapłacić. Po prostu abonament RTV płaci się za sam fakt posiadania odbiornika. W przypadku firmowego telewizora, abonament RTV płacimy od każdego sprzętu. Jeśli więc mamy 5 odbiorników, to płacimy za 5 abonamentów.

Czy można odliczyć abonament RTV od podatku?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest twierdząca. Można zaliczyć abonament RTV do kosztów uzyskania przychodów ale tylko wtedy gdy sprzęt służy działalności gospodarczej. To powoduje, że telewizor lub radio muszą koniecznie służyć uzyskaniu albo zabezpieczeniu przychodów firmy.

Jednak to nie wszystko. Oczywiste jest to, że do odliczenia potrzebne jest to by rozliczać się w formie, która pozwala na odliczanie kosztów od przychodu. O co chodzi? Z odliczenia mogą skorzystać tylko Ci, którzy rozliczają się skalą podatkową lub podatkiem liniowym.

Co można wliczyć w koszty?

Żeby jakiś wydatek mógł być stanowić koszt uzyskania przychodu jego poniesienie musi być związane z działalnością gospodarczą. Wydatek nie może też znajdować się na liście wydatków wyłączonych od możliwości odliczenia ich od podatku.

Abonament RTV w kosztach firmowych

Podstawą, która pozwala na odliczenie abonamentu RTV od podatku jest to, że musimy koniecznie ten abonament zapłacić. Dodatkowo telewizora lub radia nie można wykorzystać do celów prywatnych, a sam sprzęt musi być w pomieszczeniu dostępnym dla klientów. Warto pamiętać, że wliczenie w koszty abonamentu RTV jest potwierdzeniem wykorzystywania sprzętu w firmie. To oznacza, że o swoje może upomnieć się ZAiKS i chcieć pieniądze z tytułu tantiemów

Telewizor firmowy dla klientów

A co jeśli chcemy używać telewizora w pomieszczeniach przeznaczonych dla pracowników? Przecież to może być urządzenie wykorzystywane podobnie jak ekspres do kawy. Oczywiście, to rozumowanie jest właściwe. Trzeba jednak wiedzieć, by zawsze przedsiębiorca był w stanie udowodnić, że konkretne urządzenie, przedmiot czy element wyposażenia jest związany z uzyskiwaniem przychodu. Pamiętać też trzeba, że nie można odliczać od podatku wydatków związanych ze sprzętem, który należy do pracowników.

 

 

To Cię zainteresuje

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier