magazyn-firma

Część producentów już wdrożyła etykietki z martwym żółwiem na opakowaniach czy kubkach jednorazowych. Inni zamienili plastikowe łyżeczki, patyczki i słomki na w pełni biodegradowalne. Teraz okazuje się, że… na razie niepotrzebnie!

O co chodzi z martwym żółwiem?

O etykietach z martwym żółwiem już pisaliśmy w Magazynie Firma w tym artykule. Może nie jest to dzieło sztuki grafiki użytkowej, jednak zgodnie z dyrektywą unijną, która weszła w życie 3 lipca 2021 roku to obowiązkowy element opakowań papierosów, tamponów czy kubków jednorazowych.

Wielu producentów do serca wzięło sobie przepisy Brukseli, nanosząc niebiesko czerwony znak na kilka tygodni przed wejściem w życie przepisów.

Inni dostosowali się do obowiązku wprowadzenia do  użytku produktów jednorazowego użytku, które nie są wykonane z plastiku. Stąd drewniane łyżeczki, patyczki, mieszadełka do napojów, czy pałeczki. Problem w tym, że jak zauważa Konfederacja Lewiatan…  Polska do tej pory nie wdrożyła zapisów unijnej Dyrektywy SUP do polskiego prawodawstwa (!).

Czy dyrektywa SUP w Polsce obowiązuje?

W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że o ile przedsiębiorcy wzięli sobie do serca deadline wyznaczony przez Brukselę, władze w Warszawie nie były uprzejme tego zrobić. Projekt ustawy w tej sprawie obecnie ugrzązł gdzieś w konsultacjach społecznych. Pojawia się więc pytanie. Czy Dyrektywa SUP obowiązuje polskie firmy, czy jednak jeszcze nie?

Pracodawcy interweniują u ministra

To samo pytanie zadali sobie pracodawcy z Konfederacji Lewiatan, którzy wysłali pytanie do ministra Jacka Ozdoby „o obowiązki po stronie przedsiębiorców w związku z przedmiotową Dyrektywą oraz terminy wejścia w życie ustawy wdrażającej Dyrektywę SUP”.

 Wygląda na to, że niektórzy przedsiębiorcy, którzy rzecz jasna nie mają zdolności antycypacji kolejnych posunięć polityków oraz terminu wdrażania ustaw, znacznie się pospieszyli.

Z wypowiedzi ministra wynika bowiem, że w jego opinii „rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym”

PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY PEŁNĄ ODPOWIEDŹ MINISTRA JACKA OZDOBY WYSŁANĄ DO KONFEDERACJI LEWIATAN

„W celu transpozycji ww. dyrektywy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych RM UC 73). Obowiązki wynikające z przedmiotowej dyrektywy transponowane przepisami projektu ustawy zaczną obowiązywać z chwilą wejścia w życie samej ustawy." W piśmie podkreślone też, że „w związku z brakiem ustawy transponującej dyrektywę 2019/904, która nakładałaby na przedsiębiorców obowiązek stosowania oznakowania, w mojej opinii, rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym".

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.…
Nastroje w MŚP

Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

To już przesądzone. Płaca minimalna 2023 wyniesie 3.490 złotych od 1 stycznia, oraz 3.600 złotych od 1 lipca.…
Płaca minimalna 2023
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier