magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Część producentów już wdrożyła etykietki z martwym żółwiem na opakowaniach czy kubkach jednorazowych. Inni zamienili plastikowe łyżeczki, patyczki i słomki na w pełni biodegradowalne. Teraz okazuje się, że… na razie niepotrzebnie!

O co chodzi z martwym żółwiem?

O etykietach z martwym żółwiem już pisaliśmy w Magazynie Firma w tym artykule. Może nie jest to dzieło sztuki grafiki użytkowej, jednak zgodnie z dyrektywą unijną, która weszła w życie 3 lipca 2021 roku to obowiązkowy element opakowań papierosów, tamponów czy kubków jednorazowych.

Wielu producentów do serca wzięło sobie przepisy Brukseli, nanosząc niebiesko czerwony znak na kilka tygodni przed wejściem w życie przepisów.

Inni dostosowali się do obowiązku wprowadzenia do  użytku produktów jednorazowego użytku, które nie są wykonane z plastiku. Stąd drewniane łyżeczki, patyczki, mieszadełka do napojów, czy pałeczki. Problem w tym, że jak zauważa Konfederacja Lewiatan…  Polska do tej pory nie wdrożyła zapisów unijnej Dyrektywy SUP do polskiego prawodawstwa (!).

Czy dyrektywa SUP w Polsce obowiązuje?

W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że o ile przedsiębiorcy wzięli sobie do serca deadline wyznaczony przez Brukselę, władze w Warszawie nie były uprzejme tego zrobić. Projekt ustawy w tej sprawie obecnie ugrzązł gdzieś w konsultacjach społecznych. Pojawia się więc pytanie. Czy Dyrektywa SUP obowiązuje polskie firmy, czy jednak jeszcze nie?

Pracodawcy interweniują u ministra

To samo pytanie zadali sobie pracodawcy z Konfederacji Lewiatan, którzy wysłali pytanie do ministra Jacka Ozdoby „o obowiązki po stronie przedsiębiorców w związku z przedmiotową Dyrektywą oraz terminy wejścia w życie ustawy wdrażającej Dyrektywę SUP”.

 Wygląda na to, że niektórzy przedsiębiorcy, którzy rzecz jasna nie mają zdolności antycypacji kolejnych posunięć polityków oraz terminu wdrażania ustaw, znacznie się pospieszyli.

Z wypowiedzi ministra wynika bowiem, że w jego opinii „rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym”

PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY PEŁNĄ ODPOWIEDŹ MINISTRA JACKA OZDOBY WYSŁANĄ DO KONFEDERACJI LEWIATAN

„W celu transpozycji ww. dyrektywy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych RM UC 73). Obowiązki wynikające z przedmiotowej dyrektywy transponowane przepisami projektu ustawy zaczną obowiązywać z chwilą wejścia w życie samej ustawy." W piśmie podkreślone też, że „w związku z brakiem ustawy transponującej dyrektywę 2019/904, która nakładałaby na przedsiębiorców obowiązek stosowania oznakowania, w mojej opinii, rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym".

 

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier