magazyn-firma
2 min. czytania

Bank Pekao prognozuje wzrost akcji kredytowej MŚP

pekao
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
04 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Bank Pekao prognozuje wzrost akcji kredytowej w sektorze MŚP. To efekt optymizmu sektora bankowego ale i przedsiębiorców.

- Bank Pekao liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu kredytów w segmencie MSP w drugiej połowie tego roku, poinformował prezes Leszek Skiba. Bank obserwuje w III kw. pozytywny trend w kredytach hipotecznych.

Podczas konferencji online, prezes banku Pekao zauważył, że w segmencie MŚP, tak wśród mikro, jak i średnich firm rośnie popyt na kredyty. Właśnie dlatego przewiduje on, że w najbliższym czasie utrzyma się dwucyfrowy wzrost kredytów.

Konsole do gier - zobacz na Ceneo.pl

Rynek kredytów dla MŚP

O gigantycznym zainteresowaniu kredytami niech świadczy fakt, że tylko w tym jednym banku w II kwartale sprzedaż kredytów dla MŚP wyniosła 927 mln zł. To o 77% więcej niż rok wcześniej. Gdy doda się do tego większe firmy, to wartość kredytów na koniec czerwca 2021 osiągnęła wartość 27,78 mld zł. To o 13% więcej niż rok wcześniej.

Tak duży wzrost to efekt optymizmy przedsiębiorców. Ma to odzwierciedlenie w danych Narodowego Banku Polskiego. Obecnie nastroje przedsiębiorców są lepsze niż przed pandemią. W "Szybkim Monitoringu NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw" eksperci NBP wskazują, że coraz lepsze nastroje obserwuje się we wszystkich grupach badanych firm.

Wskazuje to na chęć do dalszej poprawy wyników finansowych korzystając z rosnącego ożywienia. W analizie NBP czytamy że co czwarta firma planuje w ciągu najbliższego kwartału rozpocząć jakąś nową inwestycję. To co może martwić to fakt, że wolniej poprawia się aktywność firm w przypadku już rozpoczętych inwestycji. Te, które rozpoczęto w czasie pandemii są często ograniczane. Zwykle decydują się na to firmy, które sporo straciły w czasie pandemii.

Inflacja w Polsce

Warto zaznaczyć też, że przedsiębiorcy spodziewają się ciągłego wzrostu cen.

"Odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost cen produkcji przewyższa obecnie udział podmiotów oczekujących spadku o 64 pp. (s.a.), a różnica ta jest o ok. 13 pkt proc. wyższa niż w poprzednim kwartale. Wyraźnie (średnio o 1,3 pkt proc.) wzrosła także, względem marca br., skala oczekiwanych podwyżek cen oferowanych produktów" - czytamy w dokumencie NBP

Firmy rosnące koszty będą przerzucać na klientów. 56% badanych firm spodziewa się wzrostu cen producenta. Najwięcej przekonanych o podwyżkach znajdziemy w sektorach zaopatrujących w energię elektryczną (66% firm), handlu i naprawach (64%), budownictwie (62%) i w przetwórstwie przemysłowym (58%).

Na drugim biegunie są firmy transportowe (37%) i usługowe (42%)

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier