magazyn-firma
2 min. czytania

Bank Pekao prognozuje wzrost akcji kredytowej MŚP

pekao
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
04 08 21

Bank Pekao prognozuje wzrost akcji kredytowej w sektorze MŚP. To efekt optymizmu sektora bankowego ale i przedsiębiorców.

- Bank Pekao liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu kredytów w segmencie MSP w drugiej połowie tego roku, poinformował prezes Leszek Skiba. Bank obserwuje w III kw. pozytywny trend w kredytach hipotecznych.

Podczas konferencji online, prezes banku Pekao zauważył, że w segmencie MŚP, tak wśród mikro, jak i średnich firm rośnie popyt na kredyty. Właśnie dlatego przewiduje on, że w najbliższym czasie utrzyma się dwucyfrowy wzrost kredytów.

Konsole do gier - zobacz na Ceneo.pl

Rynek kredytów dla MŚP

O gigantycznym zainteresowaniu kredytami niech świadczy fakt, że tylko w tym jednym banku w II kwartale sprzedaż kredytów dla MŚP wyniosła 927 mln zł. To o 77% więcej niż rok wcześniej. Gdy doda się do tego większe firmy, to wartość kredytów na koniec czerwca 2021 osiągnęła wartość 27,78 mld zł. To o 13% więcej niż rok wcześniej.

Tak duży wzrost to efekt optymizmy przedsiębiorców. Ma to odzwierciedlenie w danych Narodowego Banku Polskiego. Obecnie nastroje przedsiębiorców są lepsze niż przed pandemią. W "Szybkim Monitoringu NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw" eksperci NBP wskazują, że coraz lepsze nastroje obserwuje się we wszystkich grupach badanych firm.

Wskazuje to na chęć do dalszej poprawy wyników finansowych korzystając z rosnącego ożywienia. W analizie NBP czytamy że co czwarta firma planuje w ciągu najbliższego kwartału rozpocząć jakąś nową inwestycję. To co może martwić to fakt, że wolniej poprawia się aktywność firm w przypadku już rozpoczętych inwestycji. Te, które rozpoczęto w czasie pandemii są często ograniczane. Zwykle decydują się na to firmy, które sporo straciły w czasie pandemii.

Inflacja w Polsce

Warto zaznaczyć też, że przedsiębiorcy spodziewają się ciągłego wzrostu cen.

"Odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost cen produkcji przewyższa obecnie udział podmiotów oczekujących spadku o 64 pp. (s.a.), a różnica ta jest o ok. 13 pkt proc. wyższa niż w poprzednim kwartale. Wyraźnie (średnio o 1,3 pkt proc.) wzrosła także, względem marca br., skala oczekiwanych podwyżek cen oferowanych produktów" - czytamy w dokumencie NBP

Firmy rosnące koszty będą przerzucać na klientów. 56% badanych firm spodziewa się wzrostu cen producenta. Najwięcej przekonanych o podwyżkach znajdziemy w sektorach zaopatrujących w energię elektryczną (66% firm), handlu i naprawach (64%), budownictwie (62%) i w przetwórstwie przemysłowym (58%).

Na drugim biegunie są firmy transportowe (37%) i usługowe (42%)

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier