magazyn-firma

Bankructwo banku to spory problem. Jak wygląda upadłość banku? Co gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Niespokojna sytuacja w Europie spowodowała spore problemy banków. Polacy ruszyli do bankomatów i oddziałów by wypłacić gotówkę. Banki deklarują, że gotówki nie zabraknie. Pojawia się jednak pytanie, czy oszczędności są bezpieczne? Co się dzieje, gdy bank upada? Po co nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny i czy chroni tylko osoby prywatne, czy również przedsiębiorców.

Co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która powstała na początku lat 90. W czasach gdy rynek finansowy był słaby, a gospodarkę dusiła inflacja, banki często padały. Stworzono więc podmiot, który miał pomóc odzyskać przynajmniej część pieniędzy zgromadzonych w banku przez klientów. To fundusz prowadzony przez banki, który ma pomagać w zwrocie pieniędzy, w przypadku upadku banku.

CZYTAJ TAKŻE: ZŁOTA TECZKA PRZEDSIĘBIORCY. Jak przygotować się do sukcesji?

Dziś Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje zwrot środków do kwoty 100 000 euro. Jeśli ktoś posiada większe pieniądze, to warto rozdzielić je na kilka banków. I tu ważna uwaga. Równowartość 100 000 euro oznacza gwarancję dla każdego z banków. Nawet jeśli w jednym banku mamy kilka rachunków bankowych, to gwarancja i tak dotyczy każdego z banków. Masz więcej kasy? Rozmieść je w kilku bankach.

Kto ma gwarancje BFG?

Gwarancjami BFG są objęte wszystkie banki, które mają siedzibę w Polsce. Przynależność do systemu gwarancji BFG jest obowiązkowa. W przeciwnym razie bank nie otrzymałby licencji na prowadzenie działalności bankowej. Gwarancje BFG nie dotyczą pieniędzy lokowanych w bankach zagranicznych (czyli takich których siedziba jest poza Polską. Oddziały zagranicznych banków, które mają siedzibę w naszym kraju, działają zgodnie z polskim prawem i są objęte gwarancjami. Gwarancje BFG obejmują też pieniądze zgromadzone w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Które instytucje nie mają gwarancji BFG?

Środki zgromadzone w pozabankowych instytucjach finansowych nie mają gwarancji

Czy środki firmowe objęte są gwarancjami BFG?

Skoro wiemy już, które instytucje gwarantuję zwrot środków, pora sprawdzić, czy dotyczy to wyłącznie osób prywatnych, czy również firm. BFG gwarantuje zwrot środków klientom, którymi są osoby prywatne ale i osoby prawne (czyli w dużym uproszczeniu firmy). Niezależnie jednak od statusu danego podmiotu, gwarancja i tak dotyczy określonego banku.

Jeśli więc w jednym banku masz swoje prywatne konto, a w tym samym banku konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej to środki te będą uznane za należące do jednego podmiotu. Gdy jednak jesteś wspólnikiem spółki (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), to dla tej spółki też w jednym banku środki będą objęte gwarancją do 100 000 euro. Rada? Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to środki prywatne trzymaj w innym banku niż pieniądze z działalności. W razie upadłości, będziesz objęty gwarancjami

Bankructwo banku. Wypłata środków

Jeśli bank zbankrutuje to pieniądze klientów muszą zostać wypłacone niezwłocznie, czyli nawet następnego dnia. Termin graniczny to 20 dni.

Gwarancje środków poza ROR

Gwarancja BFG nie dotyczy tylko środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Gwarantowany jest zwrot pieniędzy zgromadzonych na lokatach bankowych, czy kontach oszczędnościowych. Przy wypłacie środków przez BFG kwota wypłaty nie jest pomniejszana o kredyty i pożyczki. Jeśli więc masz na koncie 50 000 zł, a w banku pożyczkę o wartości 20 000 zł, to w razie bankructwa banku, otrzymasz 50 000 zł bez potrącania zadłużenia.

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku oszczędności zgromadzonych np. w funduszach inwestycyjnych. Jeśli bank zaoferował nam produkt prowadzony przez dom maklerski albo ubezpieczenie lub program systematycznego oszczędzania prowadzony przez firmę ubezpieczeniową, to w razie bankructwa banku, takie środki nie są objęte pełnymi gwarancjami BFG.

W tym przypadku maksymalna kwota gwarancji to równowartość 30 000 euro. Środki na rachunku maklerskim sa gwarantowane do wartości 3 000 euro + 90% nadwyżki ale nie więcej niż 22 000 euro.

Bank upada. Co dalej?

Gdy bank upada, składany jest wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego. Ta decyduje, czy bank może być przejęty przez inny bank, czy ogłaszany jest wniosek o upadłość banku.

Niezależnie od tego, czy przyjęty zostanie pierwszy, czy drugi wariant, trzeba będzie rozliczyć zobowiązania kredytowe. Nie oznacza to, że jednego dnia trzeba będzie oddać bankowi całą kwotę. Sposób spłaty będzie określony we wniosku o upadłość

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.…
Nastroje w MŚP

Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

To już przesądzone. Płaca minimalna 2023 wyniesie 3.490 złotych od 1 stycznia, oraz 3.600 złotych od 1 lipca.…
Płaca minimalna 2023
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier