magazyn-firma
3 min. czytania

BDO. Co to jest? Czy muszę wpisać się do BDO?

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 01 21

Każda firma produkuje jakieś odpady, ale nie każda musi należeć do Bazy Danych Odpadowych? Jaki jest klucz, który pozwoli nam znaleźć odpowiedź na pytanie, czy muszę wpisać się do BDO? W tym artykule wyjaśnimy kogo i jakie kryteria dotyczą w przypadku tego prawnego obowiązku?

Co to jest BDO?

Działalność każdej instytucji, firmy czy urzędu w pewnym zakresie uzależniona jest od baz danych. Niektórym wystarczy prosta tabelka w Excelu, inni szukają bardziej zaawansowanych rozwiązań – rozbudowanych programów czy miejsca w chmurach obliczeniowych.

Dla uporządkowania kwestii związanych z ochroną środowiska oraz kontrolą nad tym, co dzieje się z mniej lub bardziej groźnymi odpadami, powstała BDO. BDO to Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz gospodarce Odpadami. Wielu przedsiębiorców musi wpisać dane swojej firmy do tego rejestru.

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycja w mieszkanie na wynajem na rynku wtórnym. 5 nieoczywistych rzeczy, na które zwracają uwagę lokatorzy

Kto musi wpisać się do BDO?

Wbrew obiegowej opinii, która żyje własnym życiem, obowiązek wpisu do bazy nie dotyczy jedynie tych firm, które wytwarzają i przewożą odpady oraz muszą prowadzić ich ewidencję. Zgodnie z prawem to także te firmy, które wprowadzają produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, wszelkiego rodzaju pojazdy, akumulatory i baterie, a także elektronikę. W równym stopniu obowiązek ten dotyczy także producentów, importerów oraz wewnątrzwspólnotowych nabywców opakowań.

Czy prowadzący jednoosobową działalność musi wpisać się do BDO?

Tak. Są przypadki, w których wspomniany obowiązek dotyczy także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zobowiązane są do prowadzenia ewidencji odpadów. W tym gronie wymienić można np. małe firmy budowlane, gabinety stomatologiczne oraz kosmetyczne. Może to być także firma handlująca akumulatorami, czy zakład zajmujący się naprawą urządzeń elektronicznych – także na niewielką skalę.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Kto nie musi wpisać się do BDO?

Zgodnie z tym, co napisaliśmy na początku, nie każdy ma obowiązek rejestracji w bazie BDO. Najprościej rzecz ujmując w katalogu zwolnionych z tej powinności, są firmy, na które nie nałożono konieczności ewidencji odpadów. Wszystko zależy od tego, czy zawarliśmy stosowne umowy o usługi z inną firmą zajmującą się np. budową, rozbiórką, remontami, czyszczeniem zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw. W takiej sytuacji wytwórcą odpadów jest firma, która świadczy usługę. Wystarczy wówczas, że to on jest wpisany do BDO.

Wszystko analogicznie do sytuacji, w której przeciętny Kowalski wymienia olej silnikowy w swoim samochodzie. Jego nie musi obchodzić, co się dzieje ze starym olejem spuszczonym z silnika, bo obowiązki w tym zakresie  ma warsztat samochodowy, który świadczy mu serwis olejowy.

Przekładając to na sytuacje w firmie, ciekawy przykład podano na oficjalnej stronie BDO : „Jeśli w Twojej firmie ulegną zużyciu lub uszkodzeniu świetlówki, a nie chcesz się wpisywać do rejestru w BDO jako wytwórca odpadów, możesz zlecić wykonanie usługi konserwacji i naprawy oświetlenia firmie prowadzącej taką działalność. Wtedy zgodnie z ustawą o odpadach, to firma świadcząca usługę konserwacji i naprawy oświetlenia będzie wytwórcą odpadów i to ona będzie zobowiązana do wpisu do rejestru-BDO”.

Inną sytuacją, w której przedsiębiorca nie musi być wpisany do rejestru, jest przypadek jednego lokalu zajmowanego przez kilka firm. W takiej sytuacji, odpowiedzialność za odpady może przejąć albo jedna z tych firm albo podmiot wynajmujący nieruchomość. Konieczne jest jednak posiadanie stosownej umowy w formie pisemnej.

CZYTAJ TAKŻE: Abonament radiowo-telewizyjny za…komputer w firmie? Już nic nas nie zaskoczy

Czy odpady z pomieszczenia socjalnego podlegają pod BDO?

Nie. Wszelkie odpady generowane w części socjalnej  przeznaczonej dla Twoich pracowników są traktowane dokładnie w taki sam sposób jak odpady komunalne w gospodarstwach domowych, czyli nie podlegają ewidencji. Wszelkie pozostałe odpady powstające już w ramach danej działalności, wymagają rejestracji w BDO w zakresie ich wytwarzania.

Czym jest numer BDO?

Przepisy dotyczące BDO obowiązują już od 2018 roku. Kiedy Urząd Marszałkowski danego województwa dokonuje wpisu kolejnego podmiotu, nadaje mu indywidualny dziewięciocyfrowy numer rejestrowy. Wszystko po to, by usprawnić działania administracyjne np. w zakresie stosownych kontroli.

Gdzie umieszczać numer BDO?

Nasze dokumenty firmowe, faktury, czy wydawane przez nas paragony posiadają już wiele obowiązkowych informacji takich jak NIP czy REGON.Dobrze dopisać do niego także numer BDO. Koniecznie zamieśćmy 9-cyfrowy kod także na dokumentach związanych z gospodarką odpadami np. karcie ich ewidencji.

Wiele firm dla ułatwienia sobie życia oraz w trosce o wypełnienie ustawowych obowiązków zamieszcza ten numer także w stopce papieru firmowego obok podstawowych danych przedsiębiorstwa. Takie działanie zwalania nas z konieczności każdorazowej analizy, czy dany dokument musi mieć BDO, czy też nie. Z drugiej strony to także jasny sygnał do naszego otoczenia biznesowego, że poważnie podchodzimy do obowiązującego prawa w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

 

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
15 09 22

Stacje Kontroli Pojazdów mają problem: nowe wymogi, a stawki ciągle niskie

Związek Pracodawców SKP wraz z Konfederacją Lewiatan krytykują planowane zmiany w ustawie o ruchu drogowym, które mają implementować…
stacje kontroli pojazdów

Transport: od 1 października 2022 Ukraina stroną Konwencji SAD

1 października 2022 roku Ukraina przystępuje do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej i Konwencji SAD – poinformowało Ministerstwo…
Ukraina SAD
12 09 22

Biznes.gov.pl – oszuści podszywają się pod portal dla przedsiębiorców!

Oszuści chcą naciągać przedsiębiorców. Przestępcy podszywają się pod znany rządowy portal Biznes.gov.pl. Przed nowym procederem ostrzega CERT Polska.…
biznes.gov.pl
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier