magazyn-firma

ARC Rynek i Opinia informuje, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca aż o 11 punktów procentowych wzrósł odsetek Polaków, którzy pesymistycznie patrzą w przyszłość. To aż 43% populacji. Będzie coraz trudniej o klienta?

Coraz trudniej o klienta – krajobraz rynku w czasie spowolnienia

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, aż 43% Polaków pesymistycznie patrzy w przyszłość – wynika z badania „Radar konsumencki”. Dodajmy, że miesiąc temu podobne wskazania wynosiły „zaledwie” 32%. To oznacza, że w Polsce będzie coraz trudniej o klienta.

To jednak nie koniec złych informacji. Aż 56% badanych uważa, że żyje im się gorzej niż rok temu. W październiku odczyt ten wynosił 48%.

Polacy zaczynają bać się o pracę

Powoli rośnie także odsetek osób, które obawiają się utraty pracy. O ile jeszcze niedawno były to marginalne wartości, dziś o strachu przed bezrobociem mówi 29% Polaków. Dla porównania w październiku o podobnych zmartwieniach mówiło 23% pytanych. Trzeba jednak przyznać, że osób patrzących optymistyczniej na rynek pracy jest dwukrotnie więcej, jednak ta różnica powoli zaczyna maleć.

Trzeba jednak przyznać, że w badaniach i raportach ekonomistów, w tym OECD, akurat rynek pracy w Polsce jest oceniany dość dobrze i ta sytuacja ma szansę utrzymać się przez jakiś czas.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkania tanieją w większości dużych miast

Czy będziemy zarabiać mniej?

Mniejsze zarobki – to dość nieobiektywne określenie. Wystarczy, że w ciągu ostatniego roku pracownik nie dostał podwyżki, by mógł mówić, że za tę samą pensję może kupić mniej. Wartość nabywcza spadła bowiem o prawie 1/5.

Patrząc na powyższe, można spodziewać się fatalnych nastrojów. Mamy jednak niespodziankę! W porównaniu z wynikami z październikowego badania o 4 punkty procentowe spadł odsetek obawiających się o stabilność swoich zarobków. Niemniej odsetek pesymistów w tym zakresie nadal należy ocenić jako wysoki. Dziś aż 64% badanych ma takie obawy.

Zdaniem eksperta

dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia:

Z naszego Radaru konsumenckiego wynika, że społeczeństwo bardziej pesymistycznie podchodzi do przyszłości, gorzej oceniają swoja jakość życia niż jeszcze przed miesiącem. Jak na razie jednak, nie ma to jeszcze wyraźnego przełożenia na deklaracje związane z ograniczaniem zakupów – one są, ale utrzymują się na stałym poziomie. Dla gospodarki to dobra informacja, że negatywna percepcja sytuacji, nie ma jeszcze przełożenia na plany zakupowe. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie zaobserwowali jeszcze wyraźnego pogorszenia, jeżeli chodzi o rynek pracy czy zarobki, chociaż bardziej niż miesiąc temu obawiają się utraty pracy. Oczywiście wszyscy nadal spodziewają się wysokiej inflacji, jednak nie hiperinflacji. Na ile te zaobserwowane już zmiany mają charakter trendu, a nie jedynie wahań, będzie widać po trzecim pomiarze, który zrealizujemy za miesiąc”.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier