magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Od około 2018 roku mamy w Polsce rynek pracownika. Skutkuje to tym, że to pracodawcy muszą próbować sprostać oczekiwaniom osób, które chcą zatrudnić. Rząd chce ułatwić im zasady funkcjonowania i planuje zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców.

Zatrudnianie cudzoziemców w polskim porządku prawnym

Na dziś dzień zatrudnienie takiej osoby jest jak najbardziej możliwe, jednak liczba dokumentów, jaką muszą wykazać obie strony, jest spora. Pracodawca ma szereg wniosków do wypełnienia po swojej stronie. Podobnie osoba, która chce u nas pracować.

Skutkuje to tym, że czas niezbędny do zatrudnienia cudzoziemca często nie jest liczony w dniach, a wręcz w tygodniach. Oczekiwanie na pobyt tymczasowy może przekraczać nawet 200 dni. Nie jest to dla firm sytuacja korzystna. Każdy dzień zwłoki to mniejsze dochody, jakie możemy wygenerować w działalności gospodarczej.

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców już blisko

Gabinet rządzący dostrzegł wreszcie, że wymóg zapewnienia miejsca zamieszkania oraz zapis o stabilnym źródle dochodu to ogromny spowalniacz w tym sektorze gospodarki. Na dziś dzień wszystkie te przesłanki muszą być spełnione, by pracownik uzyskał zgodę na pobyt czasowy oraz - co za tym idzie - na pracę w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina i Białoruś to za mało. Nie uwierzysz, skąd pracodawcy „ściągają” pracowników

Jeśli nowelizacja ustawy w obecnej formie zostanie przyjęta, to liczba formalności znacznie się zmniejszy. Pracownik będzie musiał tylko wykazać, że ma zapewnioną w naszym kraju pracę. Co najważniejsze, przychód, jaki z jej tytułu musi uzyskać, nie może być mniejszy niż pensja minimalna.

Dla kogo nowe zasady zatrudniania?

W tej chwili nie wiadomo, czy ustawa obejmie tylko wybrane narodowości, czy wszystkich cudzoziemców. Wiele wskazuje na to, że rząd nie wprowadzi tutaj daleko idących podziałów. Zapewne wynika to z tego, że narodowości, które chcą pracować w Polsce, raczej są dość stabilne.

Prym wiodą Ukraińcy oraz Białorusini. Nasz kraj jest też atrakcyjnym kierunkiem między innymi dla obywateli Rosji, Mołdawii, a nawet Indii. Jeśli ustawa będzie procedowana w bliskiej przyszłości, to na pewno skorzystają na tym przedstawiciele wielu firm w całej Polsce.

źródło: opracowanie własne, na podstawie Money.pl

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier