magazyn-firma
2 min. czytania

Biura rachunkowe przegrywają walkę z COVID-19

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
30 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Informatyzacja w praktyce. Zrzuć na ksiegowych obowiązek składania deklaracji i druków online, a potem...wyłącz systemy.

Trudna sytuacja epidemiologiczna odbija się na księgowych. Państwowa pomoc dla przedsiębiorców to terminy i druki. Ich wypełnianie spadło na księgowych. Jak o nie walczyć? - pytają biura rachunkowe, gdy państwowe systemy nie działają.

Księgowi i biura rachunkowe mówią „dość”

Każdemu cierpliwość się kiedyś skończy. Ostatnie dni kwietnia 2021 roku to moment graniczny dla wielu księgowych. Nie dość, że kończy się miesiąc, to jeszcze ostatnia chwila na złożenie rocznych zeznań podatkowych.

Mimo próśb i apeli Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się, na wydłużenie terminu do składania deklaracji PIT. W zeszłym roku trudna sytuacja epidemiologiczna była uzasadnieniem do przedłużenia czasu na rozliczenie i to aż o miesiąc. W tym rozwiązanie nie zostało powtórzone. Dlaczego? Jak tłumaczy MF, zwiększone zostały możliwości rozliczeń za pośrednictwem internetu. Nie ma więc potrzeby do ingerowania w kalendarz.

Innego zdania są księgowi. Na forach internetowych piętrzą się wpisy i komentarze pokazujące, że systemy co prawda są, ale nie działają. W najlepszym wypadku ulegają zawieszeniu, co znacząco wydłuża godziny spędzone przed monitorem komputera.

Księgowa też człowiek

Bezpośrednio do MF wystąpił profesor Adam Mariański, przedstawiciel Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W swoim piśmie podkreślał, że doradcy podatkowi znajdują się w naprawdę trudnej sytuacji.

„Liczne apele doradców podatkowych, które wpływają do naszego samorządu jednoznacznie wskazują, że stan epidemii znacząco utrudnia wykonywanie podstawowych obowiązków po stronie podatników. Liczba zakażeń, która znacząco przewyższa te z ubiegłego roku powoduje duże trudności w funkcjonowaniu kancelarii doradców podatkowych jak również ich klientów, co w konsekwencji może prowadzić do niedotrzymania terminów na dokonanie rozliczeń” – czytamy w piśmie.

Słowa te potwierdza Izabela Młynarczyk, właścicielka Biura Rachunkowego Brim.

- Jesteśmy ludźmi, chorujemy, mamy rodziny. Potrzebujemy także czasu na odpoczynek i regenerację. Ale o tym nie ma mowy. Nikogo nie interesuje, że moje dzieci przez ostatnie miesiące były w domu i musiałam dzielić czas na opiekę nad nimi i pracę – wylicza.

Rządowe systemy nie działają poprawnie

Ale kumulacja obowiązków zawodowych z tymi rodzinnymi, to nie wszystko. Do tego dochodzi jeszcze bardzo późna publikacja formularzy do rocznych rozliczeń. Wzory zostały udostępnione dopiero 16 marca, przez co czas na ich złożenie deklaracji skrócił się do 1,5 miesiąca. Przy dużej liczbie klientów, każdy dzień ma znaczenie.

Najgorsze jednak są problemy techniczne, które mają państwowe serwisy. Księgowi informują o problemach z następującymi platformami:

  • ZUS PUE – a zawarte tam informacje są niezbędne do wysyłki wniosków z Tarcz 8 i 9 oraz sporządzenia listy płac. Tam też sprawdza się czy dana osoba przebywa na kwarantannie czy zwolnieniu lekarskim.
  • SUDOP – czyli wyszukiwarką przyznanych dofinansowań.

Wszystko to zmusza biura księgowe i ich pracowników do pracy ponad siły. A i tak nie ma gwarancji czy wszystkie dokumenty dotrą do właściwych jednostek w terminie.

 

 

 

To Cię zainteresuje

24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier