magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Na pierwszy rzut oka, prosta i przydatna aplikacja, która pomoże uporządkować konsumentom sprawy swoich wydatków. Z drugiej jednak strony narzędzie do zgłaszania skarbówce wszelkich nieprawidłowości. Brak paragonu? Uważaj, klient zgłosi Cię jednym kliknięciem w smartfona!

Jak klient może zgłosić brak paragonu?

Czasem zdarza się, że w codziennym zamieszaniu, przy obsłudze czterysta pięćdziesiątego ósmego klienta przy kasie, sprzedawcy umknie przekazanie paragonu, lub zrobi to za wolno. Złośliwy klient (a może sympatyk konkurencji) może w prostszy niż kiedykolwiek wcześniej sposób zgłosić ten fakt skarbówce. Od powiadomienia dzieli go jedno kliknięcie. A co jeśli, ktoś będzie chciał złożyć fałszywy donos? Zrobi pewnie dokładnie to samo.

Donos przez e-Paragony

W ręce konsumentów trafiła bowiem aplikacja e-Paragony. To bezpłatny program, którego wydawcą jest Ministerstwo Finansów. Jak zachwala resort, można za jego pośrednictwem zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR oraz zgłaszać… nieprawidłowości.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus namawia Twoich klientów by donieśli na Ciebie

Funkcje e-Paragonów

W komunikacie Ministerstwo Finansów pisze o wielu funkcjach jak np. możliwości zbierania danych dotyczących zakupów, dokumentowania wydatków, przeglądu statystyk czy uzupełniania informacji o gwarancjach. Z pewnością, to wszystko się przyda. Resort informuje także, że aplikacja jest w pełni anonimowa i wszystkie dane przechowywane są jedynie w pamięci osobistego urządzenia, czyli telefonu.

Która funkcja e-paragonów jest zatem najważniejsza? Wchodząc w aplikację na pierwszej pozycji mamy „Zgłoś nieprawidłowość”. Dopiero później „Dodaj wydatek” oraz „Sprawdź paragon QR”. Niepokojące jest zatem, że zgłoszenie nieprawidłowości jest pozycją numer jeden w menu. Może za bardzo się czepiamy…

Wchodząc w opcję "zgłoś nieprawidłowość" pojawia nam się długa lista możliwych przewin, które oczywiście nie powinny mieć miejsca, bo są oczywistym złamaniem prawa. Poinformowanie o nich jest teraz dziecinnie proste. A skoro tak, może być przyczynkiem do głupich, bardzo głupich żartów. W jaki sposób system będzie weryfikował prawdziwość donosów? Nie wiemy.

Aplikacja do elektronicznych paragonów przyszłości

Warto wspomnieć, że Ministerstwo Finansów zapowiada, że aplikacja będzie rozbudowana o kolejną funkcjonalność, która pozwoli na pobranie elektronicznego paragonu prosto ze sklepowej kasy. I to jest z pewnością funkcja, która może się świetnie przyjąć, dokładnie tak samo jak płatności zbliżeniowe.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier