magazyn-firma
2 min. czytania

Brak pizzy jako dyskryminacja. Polka wygrała fortunę

pizza
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 05 21

Równe traktowanie pracowników to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Mimo że dyskryminacja w pracy jest niedopuszczalna, nadal do niej odchodzi.

Dyskryminacja w pracy

Brak równości boli zawsze. Nieważne czy chodzi o wysokość zarobków, dostęp do dodatkowych świadczeń, premii i czy wygodniejszej szafki na odzież. Dyskryminacja to dyskryminacja.

Jeśli zostanie udowodnione, że ze względu na cechę wiodącą np. płeć, wyznanie czy kolor skóry, dana osoba czy grupa jest traktowana gorzej jako pracodawca jesteś w kropce.

Sprawy o dyskryminację kończą się wysokimi wyrokami. Ich zadaniem jest zrekompensowanie poniesionych szkód oraz danie pracodawcy nauczki na przyszłość. Jak pokazuje sprawa pani Małgorzaty Lewickiej, nagłośniona przez „Daily Mirror” pracodawcy naprawdę muszą się pilnować, bo przejawem nierównego traktowania może być nawet pomijanie podczas składania zamówienia w restauracji.

CZYTAJ TAKŻE: Odmowa obsłużenia policjanta niestosowna, ale nie dyskryminująca

Darmowy posiłek nie dla każdego

Polka pracowała na pół etatu w salonie samochodowym w Watford. Niestety jeden z współpracowników dopuścił się względem niej nieodpowiedniego zachowania. Kobieta zgłosiła przełożonemu dyskryminację płciową ze strony wskazanego pracownika.

Jak się okazało to był początek końca. Zamiast zająć się wyjaśnieniem sprawy i upomnieniem mężczyzny za nieodpowiednie zachowanie, szef zaczął ignorować panią Małgorzatę podczas pracowniczych spotkań.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Jedną z obowiązujących w firmie tradycji było zamawianie raz w miesiącu posiłków, za które płacił pracodawca. Każdy z pracowników miał do wyboru: wybrany fastfood na przykład: rybę z frytkami czy pizzę. Niestety po zgłoszeniu nagannego zachowania kolegi, recepcjonistka była pomijana przy składaniu zamówień. Tego było już za wiele.

Wymiar czasu pracy a dyskryminacja

Polka wygrała w sądzie sprawę o dyskryminację. Na jej rzecz zasądzono 23 tysiące funtów. Sędzia do którego trafił pozew nie podzielił wszystkich zarzutów kobiety. Incydent z jedzeniem był początkiem. Na długiej liście zastrzeżeń znalazły się uwagi co do wysokości wynagrodzenia, godzin pracy oraz dyskryminacji płciowej. Sąd nie wszystkie uwzględnił.

Ale zarówno pracodawca, jak i pracownik, który jako pierwszy dopuścił się naruszeń zostali ukarani. Pierwszy kwotą odszkodowania, drugi pisemnym ostrzeżeniem.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można obniżyć wynagrodzenie pracownikowi?

Szef bronił się, że skoro kobieta pracuje na pół etatu i kończy pracę o 13, darmowy lunch jej nie przysługuje. Sędzia nie podzielił tej argumentacji. Nawet gdyby kobieta ze względu na organizację swojego dnia i fakt bycia samotną matką nie mogła lub nie chciała wziąć udziału we wspólnym posiłku, szef powinien jej go zaproponować.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Pracownik stracił prawo jazdy – co teraz?

Prawo o ruchu drogowym coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą to wszelkiego rodzaju przewinień kierowców. Może się zdarzyć, że przykładny…
pracownik stracił prawo jazdy

Wypalenie zawodowe: co trzecia firma traci przez nie specjalistów

Równo trzy lata temu WHO zaliczyło wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 jako…
wypalenie zawodowe

Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

To już przesądzone. Płaca minimalna 2023 wyniesie 3.490 złotych od 1 stycznia, oraz 3.600 złotych od 1 lipca.…
Płaca minimalna 2023

Ile może zarobić emeryt i rencista? Uważaj! Limity właśnie zostały obniżone!

Już od 1 września 2022 roku zmniejszą się limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy dorabiają do emerytury i renty.…
ile może zarobić emeryt i rencista

Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Rynek pracy w Polsce nadal jest stabilny, a na spowolnienie zareaguje z opóźnieniem - twierdzą ekonomiści. Nie zmienia…
Pracodawcy już zwalniają

Rynek pracownika? Poczekajcie na to, co się stanie za chwilę!

Brak rąk do pracy, presja płacowa, rynek pracownika – te frazy zdominowały nagłówki w prasie i na portalach…
Rynek pracownika
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier