magazyn-firma
2 min. czytania

Brak rejestracji w CRPA? Jest sposób by uniknąć kary

crpa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Brak rejestracji w CRPA nie musi od razu oznaczać kary administracyjnej. Jest sposób by uniknąć konsekwencji.

Na zgłoszenie w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) przedsiębiorcy mieli czas do końca czerwca 2021. Jeśli nie zdążyłeś, musisz liczyć się z możliwością kary. Można jej jednak uniknąć

Brak wpisu do CRPA – jakie konsekwencje?

W czerwcu w Magazynie Firma pisaliśmy o tym, że brak takiego wpisu dla firm, które są do tego zobowiązane, oznacza de facto, że dalsze prowadzenie działalności gospodarczej jest niemożliwe.

Firmy, których biznes polega na transakcjach w obszarze produktów akcyzowych, a nie zarejestrowały się w CRPA de facto działają dziś… nielegalnie! Przedłużanie tego stanu może się spotkać z poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. Czy przedsiębiorstwa, które nie są w rejestrze, mogą jeszcze jakoś uratować sytuację? Pewną podpowiedź daje nam… sam fiskus!

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal. Jak go napisać? Wzór czynnego żalu

Nie mam wpisu do CRPA – co robić?

Wygląda na to, że jeśli zapomniałeś o wpisie do CRPA nie jesteś sam. Nie jest to jednak dla fiskusa żadne usprawiedliwienie. Plusem tej sytuacji jest fakt, że ministerstwo finansów samo podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji! Wygląda na to, że to jedyna opcja, w której sprawa może się skończyć na upomnieniu.

„Jeśli nie dokonałeś w terminie zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), możesz złożyć tzw. czynny żal” – czytamy na stronach internetowych MF oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Czym jest czynny żal?

Spieszymy z pomocą. Tu również odsyłamy do jednego z naszych niedawnych artykułów. Podstawę do takiego ratowania się z sytuacji daje nam art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy:

Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”

Krótko mówiąc, czynny żal to nic innego jak przyznanie się do winy, co może spowodować albo złagodzenie kary, a w wielu sytuacjach także odstąpienie od jej wymierzania. Urzędnicy skarbówki znają wiele podobnych historii, w których oprócz przestępstw umyślnych, były również konflikty z prawem wynikające (w tłumaczeniach podatnika) z zapominalstwa, roztargnienia czy bałaganu w dokumentach.

Jest jednak jeden zasadniczy problem. Czynny żal trzeba napisać, zanim odpowiednie służby zorientują się, że złamaliśmy przepisy. Jeśli wobec nas wszczęto już postępowanie, czynny żal nic nam już nie da. Niestety.

Czynny żal

Jak napisać czynny żal w przypadku braku rejestracji do CRPA? Aby był on w pełni skuteczny, trzeba w nim opisać istotne okoliczności, z powodu których nie dopełniliśmy obowiązku rejestracji. Równolegle, nie ma na co czekać – trzeba zarejestrować się w CRPA.

KAS radzi, by odpowiednie pismo złożyć właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi skarbówki. Można dokonać tego zarówno tradycyjną, papierową formą, jak również elektronicznie. Innym rozwiązaniem jest złożenie wyjaśnień ustnie do protokołu.

Wbrew obiegowym opiniom forma, jaką wybierzemy, jest nieistotna. Każdy czynny żal, niezależnie od tego, w jaki sposób go złożymy, podlega tym samym procedurom, a skruszony podatnik musi czekać na decyzję naczelnika.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier