magazyn-firma
2 min. czytania

Brak rejestracji w CRPA? Jest sposób by uniknąć kary

crpa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 08 21

Brak rejestracji w CRPA nie musi od razu oznaczać kary administracyjnej. Jest sposób by uniknąć konsekwencji.

Na zgłoszenie w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) przedsiębiorcy mieli czas do końca czerwca 2021. Jeśli nie zdążyłeś, musisz liczyć się z możliwością kary. Można jej jednak uniknąć

Brak wpisu do CRPA – jakie konsekwencje?

W czerwcu w Magazynie Firma pisaliśmy o tym, że brak takiego wpisu dla firm, które są do tego zobowiązane, oznacza de facto, że dalsze prowadzenie działalności gospodarczej jest niemożliwe.

Firmy, których biznes polega na transakcjach w obszarze produktów akcyzowych, a nie zarejestrowały się w CRPA de facto działają dziś… nielegalnie! Przedłużanie tego stanu może się spotkać z poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. Czy przedsiębiorstwa, które nie są w rejestrze, mogą jeszcze jakoś uratować sytuację? Pewną podpowiedź daje nam… sam fiskus!

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal. Jak go napisać? Wzór czynnego żalu

Nie mam wpisu do CRPA – co robić?

Wygląda na to, że jeśli zapomniałeś o wpisie do CRPA nie jesteś sam. Nie jest to jednak dla fiskusa żadne usprawiedliwienie. Plusem tej sytuacji jest fakt, że ministerstwo finansów samo podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji! Wygląda na to, że to jedyna opcja, w której sprawa może się skończyć na upomnieniu.

„Jeśli nie dokonałeś w terminie zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), możesz złożyć tzw. czynny żal” – czytamy na stronach internetowych MF oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Czym jest czynny żal?

Spieszymy z pomocą. Tu również odsyłamy do jednego z naszych niedawnych artykułów. Podstawę do takiego ratowania się z sytuacji daje nam art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy:

Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”

Krótko mówiąc, czynny żal to nic innego jak przyznanie się do winy, co może spowodować albo złagodzenie kary, a w wielu sytuacjach także odstąpienie od jej wymierzania. Urzędnicy skarbówki znają wiele podobnych historii, w których oprócz przestępstw umyślnych, były również konflikty z prawem wynikające (w tłumaczeniach podatnika) z zapominalstwa, roztargnienia czy bałaganu w dokumentach.

Jest jednak jeden zasadniczy problem. Czynny żal trzeba napisać, zanim odpowiednie służby zorientują się, że złamaliśmy przepisy. Jeśli wobec nas wszczęto już postępowanie, czynny żal nic nam już nie da. Niestety.

Czynny żal

Jak napisać czynny żal w przypadku braku rejestracji do CRPA? Aby był on w pełni skuteczny, trzeba w nim opisać istotne okoliczności, z powodu których nie dopełniliśmy obowiązku rejestracji. Równolegle, nie ma na co czekać – trzeba zarejestrować się w CRPA.

KAS radzi, by odpowiednie pismo złożyć właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi skarbówki. Można dokonać tego zarówno tradycyjną, papierową formą, jak również elektronicznie. Innym rozwiązaniem jest złożenie wyjaśnień ustnie do protokołu.

Wbrew obiegowym opiniom forma, jaką wybierzemy, jest nieistotna. Każdy czynny żal, niezależnie od tego, w jaki sposób go złożymy, podlega tym samym procedurom, a skruszony podatnik musi czekać na decyzję naczelnika.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier