magazyn-firma
2 min. czytania

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie rejestru. Chodzi m.in. o utworzenie tzw. jednego okienka dla rejestracji spółek cywilnych.

CEIDG do poprawki? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Rozwoju przymierza się do kolejnych zmian w CEIDG. Projekt stosownej ustawy jest już gotowy. Co można w nim przeczytać? Autorzy nowelizacji chcą m.in. usprawnić funkcjonowanie spółek cywilnych. Mowa o utworzeniu tzw. jednego okienka do rejestrowania spółek cywilnych. To oznacza, że jeden, zintegrowany wniosek zastąpi osobne dokumenty składane w ZUS, GUS oraz skarbówce.

Zakładanie firmy tylko przez internet?

Osoby, które dziś zakładają działalność gospodarczą robią to niemal wyłącznie przez kreator działający na stronie biznes.gov.pl. Taki stan rzeczy najwyraźniej skłonił Ministerstwo Rozwoju, aby całkowicie scyfryzować proces zakładania działalności gospodarczej. Żadnych papierów w urzędach, żadnych kolejek i urzędniczych formalności.

Resort bierze jednak poprawkę na sytuację, w której przyszły przedsiębiorca może mieć problem z internetową rejestracją firmy. W takim wypadku będzie mógł liczyć na pomoc Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG?

CEIDG zintegrowany z innymi rejestrami

Kolejną propozycją jest wzmocnienie i usprawnienie CEIDG jako jednego okienka dla przedsiębiorców. Ewidencja ma być ściśle powiązana z innymi rejestrami. System ma współpracować np. z Geoportalem w celu wizualizacji danych adresowych. Brzmi to trochę jak zapowiedź tworzenia aplikacyjnych gadżetów. Z tym, że akurat my, gadżety lubimy.

Projekt ustawy przewiduje także pewne zmiany dla pełnomocników. Mają być to „ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne” – tłumaczy MRiT.

Przy okazji usprawnione mają zostać przepisy dotyczące syndyka oraz zarządcy sukcesyjnego.

Zmiany w jednym okienku – ministerstwo ogłasza konsultacje

W związku z planowanymi zmianami w CEIDG, Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza konsultacje projektu ustawy. Mają one potrwać do 19 października 2022 roku. Swoje uwagi można przesyłać na adres mailowy nowelizacjaceidg@mrit.gov.pl.

Co to jest CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Rzeczpospolitej Polskiej. Aktualnie, według danych MRiT zarejestrowanych jest tam 2,6 mln przedsiębiorców. Miesięcznie portal odwiedza około półtora miliona użytkowników, którzy za jego pośrednictwem załatwiają średnio 180 tys. spraw online. Wiadomo, że ponad 60% przedsiębiorców korzysta z CEIDG w trybie online. Przed pandemią odsetek ten wynosił zaledwie 20%.

 

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier