Cukier drogi jak nigdy dotąd. Ile kosztuje cukier? Co się dzieje z cukrem? Słodko-gorzka panika na rynku

Puste półki z cukrem, to ostatnio temat numer jeden w rozmowach wielu konsumentów. Co się dzieje z cukrem? – Pytają klienci sklepów. Wraz z rozgrzanym popytem na słodki towar, rośnie jego cena. Niektóre sklepy, w których cukier jest, wprowadzają nawet… limity sprzedażowe.

Ceny cukru? Szaleństwo

To jest białe szaleństwo w środku lata.  Co się dzieje z cukrem?” – pyta retorycznie pani Sylwia sprzedająca w jednym ze sklepów, w którym często robię zakupy. Faktycznie, w jej sklepie cukier ostatnio widziany był prawie tydzień temu. „W początkach pandemii na pniu schodził papier toaletowy, w momencie wybuchu wojny w Ukrainie paliwo, to teraz przyszedł czas na cukier” – wylicza.

W tej nieco anegdotycznej wyliczance pomijany jest jeden aspekt. Tak jak po „szturmie” na stacje zaobserwowaliśmy wzrost cen paliw, spowodowany poważnymi perturbacjami na światowym rynku, tak i teraz widzimy, że „panice cukrowej” towarzyszy wyraźny wzrost cen. Tam, gdzie cukier jest, ceny są wyższe niż tydzień, czy miesiąc temu.

Cukier tematem numer jeden

Od czasów masowego wykupowania papieru toaletowego, w mediach społecznościowych, a także na stronach serwisów informacyjnych nie było takiego zatrzęsienia zdjęć pustych półek. Komentarze w stylu „jeszcze wczoraj był cukier, ale dzisiaj nie ma i nie wiadomo kiedy będzie” jest masa. W ten oto sposób, abstrahując od rzeczywistych powodów wynikających z inflacji oraz kwestii rynkowych, ceny napędzają… sami konsumenci.

CZYTAJ TAKŻE: PGE: Cena węgla wzrośnie o 190%, a gazu o 210%

Te produkty zdrożeją

Faktycznie, w dyskusjach coraz częściej słychać listę produktów, które wkrótce zdrożeją. Z drugiej jednak strony, w dobie dwucyfrowej inflacji drożeje absolutnie wszystko. No, może poza elektroniką, o czym możemy przekonać się, przeglądając dane GUS. Prognozy inflacji wskazują, że dwucyfrowe wzrosty cen rok do roku mogą utrzymywać się przez kolejne miesiące.

Inwestycje w cukier? Niektórzy zyskali!

W ostatnich dniach z pewnością ręce zacierają ci właściciele sklepów, którzy kupili do swojego magazynu więcej palet z cukrem. Szczególnie wysoka przebitka widziana jest w punktach handlowych w małych miejscowościach i wioskach, tam w wielu miejscach kilogram tego produktu często przekracza już 5 złotych.