magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Szef Orlenu ogłasza na Twitterze – „Obniżamy ceny paliw”. Analitycy rynkowi zauważają, że przecież tanieje ropa, a złoty odrobił część strat. Obniżka cen na pylonach nie jest dobroduszną decyzją, ale wynika z aktualnego trendu.

Tanieje ropa naftowa

W zalewie złych wiadomości jedna może cieszyć. Tanieje ropa naftowa. Rynek nieco ochłonął, po ubiegłotygodniowych rekordach. Przypomnijmy, 8 marca ceny baryłki ropy Brent przekroczyły 131 USD. Po weekendzie sytuacja zdecydowanie się uspokoiła. Cena surowca spadała momentami do 103,53 USD. To spora, dwudziestokilkuprocentowa korekta. Nie wiadomo czy trend jest trwały, ale powinien przełożyć się na ceny na pylonach stacji paliw.

Jeśli dodamy do tego, że złoty umocnił część strat względem dolara z ponad 4,60 PLN tydzień temu do 4,32 PLN obecnie, mamy gotowy przepis na nieco tańsze paliwa. Trudno oczekiwać super obniżek. Jednak pewną ulgę zapowiadali już w piątek rynkowi analitycy. I właśnie ona nadeszła.

Obniżka cen paliw

W takim rynkowym krajobrazie pojawia się wpis na Twitterze szefa Orlenu, który oznajmia wszem i wobec „Obniżamy ceny na stacjach!”. Tak, z wykrzyknikiem.

Prawdą jest, że w paliwo w Polsce jest tańsze niż u naszych sąsiadów w Czechach, czy na Litwie. Wynika to z działania tarczy antyinflacyjnej. Zauważmy jednak, że również u naszych sąsiadów ceny paliw musiały spaść z powodu rynkowej korekty na ropie.

Zatem wprowadzając korektę, wpis szefa PKN powinien brzmieć „Tanieje ropa, umacnia się złoty, więc obniżamy ceny na stacjach”. Wykrzyknik zbędny. Tymczasem mamy do czynienia z wpisem mocno marketingowym, który sugeruje, ze oto podjęto ważną decyzję z myślą o kierowcach. Gdyby jednak ropa nie potaniała, a złoty nie odrobił strat, takiego komunikatu by nie było. Można być tego pewnym!

CZYTAJ TAKŻE: Drogie paliwa. Jak ograniczyć koszty w firmie?

Prognozy dla ropy

Uspokojenie nastrojów na rynku ropy raczej nie będzie trwałym trendem. Przypomnijmy, że amerykańskie banki prognozowały w skrajnych scenariuszach, że w obecnej, złożonej sytuacji geopolitycznej, cena baryłki może przekroczyć 180 dolarów jeszcze w 2022 roku. Pamiętajmy jednak, że w dłuższym terminie tego typu prognozy rzadko się sprawdzają.

Cena ropy a sankcje dla Rosji

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że czarne prognozy mogłyby się sprawdzić gdyby nałożone zostały sankcje na rosyjską ropę, od której, nie ukrywajmy, jesteśmy uzależnieni. Gdyby jednak świat zacisnął zęby i zdecydował się na taki rodzaj kary, broń byłaby obosieczna. Wówczas dyskusje, czy na pylonach polskich stacji zmieszczą się wartości dwucyfrowe, byłyby jak najbardziej aktualne.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier