magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?

 

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych potwierdza kwalifikacje i posiadanie wiedzy, niezbędnej do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Kto potrzebuje certyfikatu kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych jest więc potrzebny firmie, przedsiębiorcy, który chce wykonywać działalność transportową. Wystarczy, że jedna z osób fizycznych, które takim transportem zarządzają ma taki certyfikat.

Jak zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych?

Żeby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w większości przypadków trzeba zdać egzamin. Przeprowadzają go wybrane oddziały Instytutu Transportu Drogowego (m.in. w Warszawie, Katowicach, czy Poznaniu). Zwolnieni z konieczności zdawania egzaminu są absolwenci studiów, których program obejmuje wszystkie zagadnienia związane z uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych.  W takiej jednak sytuacji trzeba będzie udokumentować posiadanie odpowiedniego wykształcenia.

Jak zdobyć certyfikat transportu drogowego?

Żeby zdobyć certyfikat transportu drogowego bez egzaminu trzeba złożyć wniosek o jego wydanie do Inspekcji Transportu Drogowego. Certyfikat osobno uzyskuje się na transport drogowy osób i rzeczy. Do wniosku dołącza się deklarację o zakresie zagadnień objętych programem studiów, dyplom ich ukończenia, a także suplement do dyplomu. Dla studiów podyplomowych trzeba dołożyć dokument, który potwierdza ukończenie właśnie takich studiów. Dokumenty trzeba złożyć przynajmniej 14 dni przed datą, w której ma się odbyć egzamin. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wraz z informacją o egzaminie, dostaniesz informację o zakresie zwolnienia z egzaminu pisemnego.

Egzamin na certyfikat transportu drogowego

Egzamin na certyfikat transportu drogowego nie jest łatwy. Trzeba rozwiązać pisemny test, a także poradzić sobie z określonym zadaniem egzaminacyjnym. Zadanie egzaminacyjne trzeba wykonać zawsze, niezależnie od tego jaki zakres zwolnienia obowiązuje osobę, która ubiega się o certyfikat. Na pytania trzeba odpowiedzieć w ciągu 240 minut.

Test i zadanie egzaminacyjne

Test to 64 pytania wielokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami obejmujących w każdym module po 8 losowo wybranych pytań – w zakresie transportu drogowego osób lub rzeczy.

Zadanie egzaminacyjne dotyczy zwykle zagadnień związanych z czasem pracy kierowców. Żeby zaliczyć egzamin, trzeba uzyskać przynajmniej 60% ogólnej liczby punktów. Po zdaniu egzaminu, certyfikat kompetencji zawodowych wydawany jest w ciągu 28 dni od daty egzaminu.

Ile kosztuje certyfikat kompetencji zawodowych?

Egzamin kompetencji zawodowych kosztuje 500 zł.  Wydanie certyfikatu to koszt 300 zł. W przypadku zwolnienia z egzaminu, opłata jest niższa. Pomniejsza się ją o 50 zł, za każdy moduł, z którego się jest zwolnionym.

W przypadku negatywnego wyniku egzaminu, można zawsze zdać egzamin poprawkowy.

Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych

Do kosztów trzeba też doliczyć koszty kursu. Takie kursy są organizowane przez prywatne firmy, a koszt to niecałe 2000 zł.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier