Tylko do 31 stycznia mają czas przedsiębiorcy by płacić niższy ZUS. Wystarczy, że przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł.

ZUS to cały czas jedno z najbardziej nielubianych zobowiązań przedsiębiorców. Składki ZUS trzeba płacić niezależnie od tego czy firma zarabia czy nie. A od 2022 na dodatek składki zdrowotnej nie można odliczać od podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Czy ZUS może zakwestionować etat?

Jest jednak sposób by płacić niższy ZUS. Określona grupa przedsiębiorców może płacić tzw. mały ZUS. Mały ZUS jest dla tych przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyli 120 tys. Z informacji uzyskanych w ZUS do tej pory z takiej możliwości skorzystało 327 tys. firm. Jeśli i ty miałeś przychód nieprzekraczający 120 tys. to możesz złożyć do ZUS wniosek o mały ZUS. Trzeba to jednak zrobić najpóźniej do 31 stycznia.

Kto może mieć tzw. Mały ZUS?

Mały ZUS to opcja dla przedsiębiorców, którzy w zeszłym roku osiągnęli przychód nie wyższy niż 120 000 zł. W przypadku, gdy działalność gospodarczą prowadzono krócej, limit przychodów liczy się proporcjonalnie. Ważne by działalność prowadzić minimum 60 dni w poprzednim roku.

Mały ZUS Plus

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u Plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Ci, którzy korzystają z Małego ZUSu Plus w 2022 roku będą musieli złożyć do 20 lutego dodatkowe dokumenty rozliczeniowe.  Mały ZUS Plus zakłada niższe składki przez 36 miesięcy. Ulga obejmuje jednak wyłącznie składki ubezpieczenia społecznego. Składka zdrowotna musi być zapłacona w pełnej wysokości.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło 2022 – sposób na ominięcie składki zdrowotnej?

Jak płacić niższy ZUS?

Żeby płacić niższy ZUS plus w 2022 trzeba złożyć deklaracje ZUS DRA lub ZUS RCA z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 roku do 20 lutego lub za pierwszy miesiąc, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności do 20 dnia następnego miesiąca