magazyn-firma
2 min. czytania

Chromebook do pracy w firmie - czy to dobry pomysł?

chromebook do firmy
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
22 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz więcej działalności gospodarczych decyduje się na zakup laptopów. Trudno się temu dziwić. Urządzenia oferują podobną wydajność, co tradycyjne komputery PC, a jednocześnie zapewniają o wiele większą mobilność. A gdyby tak kupić do firmy Chromebooka? Czy warto?

Czym jest Chromebook?

Gdyby postawić obok siebie trzy różne laptopy: z Windowsem, Linuxem i Chromebooka, to jest niemal pewne, że zdecydowana większość osób nie byłaby w stanie rozróżnić tych urządzeń. Trudno się temu dziwić. Zmian widocznych gołym okiem jest bardzo mało.

Jest to tradycyjny laptop, który w wersji na Polskę wyróżnia się klawiaturą QWERTY (a więc taką samą, jak ta, którą znamy z ekosystemu Windows). Urządzenie ma gładzik, nieco zmodyfikowane klawisze funkcyjne oraz pełnoprawny wyświetlacz. Zwykle jego przekątna waha się między 11 a 15 cali.

To już zależy oczywiście od firmy i konkretnego modelu urządzenia. W tym miejscu pojawia się ukradkiem kolejna ważna informacja. Chromebook to nie firma, która produkuje laptopy. Są one produkowane przez gigantów sektora IT. Można tu wskazać na Acera, Della, HP czy Asusa. Jest więc w czym wybierać.

ZOBACZ TEŻ: Laptop do pracy biurowej. Lista błędów, które popełniasz przy wyborze

Chromebook, to - z definicji - nazwa grupy urządzeń, które pracują pod kontrolą autorskiego oprogramowania od Google: ChromeOS. Jego nazwa słusznie nawiązuje do przeglądarki internetowej, z którą zapewne każdy z nas choć raz się spotkał. Dlaczego?

ChromeOS - co trzeba wiedzieć?

Jest to oprogramowanie z rodziny Linuxa. To kolejny raz, kiedy Google posiłkuje się tym rdzeniem. Android, czyli najpopularniejszy mobilny system na świecie również bazuje na Linuxie. ChromeOS to jednak "Linux" inny niż wszystkie inne. Nie można go nawet przyrównać do Fedory, Minta czy Ubuntu.

ChromeOS to tak naprawdę minimalistyczny, wręcz okrojony system, który bazuje na przeglądarce Chrome i tysiącach wtyczek, które można z nią zintegrować. Na Chromebooka nie zainstalujemy aplikacji w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Nasza firma nie będzie mogła zainstalować na tym urządzeniu na przykład oprogramowania do księgowości czy narzędzi ERP z jakich korzystamy w pracy. Chyba że te będą dostępne w formie dedykowanej dla ChromeOS wtyczki. Niestety, taka sytuacja nie przydarza się zbyt często.

Wielkim atutem tak minimalistycznego oprogramowania jest jego znikomy pobór mocy. Nikogo nie dziwi sytuacja, kiedy Chromebooka trzeba podłączyć do prądu raz na kilkanaście godzin. Wybrane urządzenia są nawet w stanie pracować z dala od ładowarki przez 15 godzin. To rewelacyjny wynik!

Czy warto kupić Chromebooka do firmy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli korzystamy z ekosystemu Google, to takie rozwiązanie może się sprawdzić. Można tu wskazać na przykład na osoby, które pracują z tekstem w Google Docs, a następnie wysyłają efekty swojej pracy zespołowi na Dysk Google lub przez Gmaila.

Tacy użytkownicy to beneficjenci tej platformy, którzy na pracy w ramach jednego ekosystemu mogą zyskać bardzo dużo. Owszem, o większości zaawansowanych aplikacji można zapomnieć, jednak ich webowe odpowiedniki zwykle działają bardzo dobrze.

Jeśli jednak praca z komputerem jest dla nas równoznaczna z pracą na wielu skomplikowanych aplikacjach, to zakup Chromebooka warto przemyśleć dwa razy. Raczej nie skorzystają z niego graficy, osoby pracujące w CAD czy osoby, które korzystają z ERP.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier