magazyn-firma

Citihandlowy sprawdził czym dla czym dla młodych Polaków jest przedsiębiorczość i co o niej sądzą? Co stanowi dla nich najbardziej pożądaną ścieżkę kariery? Jak postrzegają prowadzenie firmy osoby posiadające własny biznes, a jak te, które dopiero chcą go założyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w badaniu Fundacji Citi Handlowy i Fundacji THINK! „Młodzi a przedsiębiorczość”, zrealizowane przez Fundację Stocznia.​

  • Dla ponad połowy badanych przedsiębiorczość to przede wszystkim wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności

  • dla 45% sposób zarabiania pieniędzy

  • dla 40% własna firma to „rozwijanie skrzydeł”.

- Kariera przedsiębiorcy to dla większości młodych Polaków jedna z najbardziej pożądanych ścieżek rozwoju. 2/3 młodych już teraz rozważa założenie swojego własnego biznesu, zdecydowana większość – o posiadaniu własnej firmy mówi jako o najlepszym sposobie na pracę. Dla wielu młodych to możliwość na wyzwolenie kreatywności i rozwinięcie skrzydeł. Sen o niezależności z kolei kończy się wraz z założeniem swojej firmy, bo wówczas już tylko 27 proc. młodych uważa, że prowadzenie własnej firmy pozwala na zachowanie niezależności. Mimo wszystko wciąż większość z młodych przedsiębiorców uznaje tę ścieżkę jako bardzo rozwijającą , mówi Dorota Szostek – Rustecka, Prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy.

Własna firma

Minęły już czasy, kiedy prowadzenie własnej firmy było ukoronowaniem życia zawodowego. Dziś, wielu młodych prowadzenie własnego biznesu uznaje za doskonały sposób na życie.

Co ciekawe, dla ponad 50% przedsiębiorczość to przede wszystkim wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności, zaś dla 45% sposób na zarabianie pieniędzy. 43%. kojarzy się przede wszystkim z kreatywnością zaś prawie 40% określa ją jako „rozwijanie skrzydeł”.

CZYTAJ TAKŻE: Nie bądź Januszem biznesu. Darmowy staż to naprawdę kiepska propozycja

Według badanych, cechą charakterystyczną osoby przedsiębiorczej jest pozyskiwanie wiedzy i nowych kompetencji dosłownie wszędzie, nie tylko w ramach edukacji. Właściwie spożytkowane wiedza i umiejętności okazują się ważniejszym wyróżnikiem osoby przedsiębiorczej niż samo zarabianie pieniędzy.

Warto przyjrzeć się także temu, w jaki sposób wyobrażenia o prowadzeniu firmy przekładają się na rzeczywistość. Osoby posiadające własny biznes zupełnie inaczej postrzegają „pracę na swoim” niż te, nie mające w tym zakresie żadnego doświadczenia.

Tylko 27% przedsiębiorców określa swoją pracę jako niezależną (vs 48% osób nie prowadzących własnej firmy), podobnie jedynie 37% z nich uważa ją za odpowiedzialną (vs 60%). Ponad 50% przedsiębiorców ocenia prowadzenie własnej firmy jako rozwijające, zaś w ten sam sposób postrzega to 44% respondentów nie prowadzących żadnego biznesu.

To naturalne, że wyobrażenia o prowadzeniu własnego biznesu mogą rozmijać się z rzeczywistością. Mówi się, że decyzja o założeniu własnej firmy jest najprostsza, a prawdziwe wyzwanie zaczyna się potem. Dlatego tak ważne okazują się programy wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Tych zakładających swoją firmę oraz tych na początku jej działalności. Młodzi szczególnie przy tym doceniają możliwość czerpania wiedzy od doświadczonych praktyków. Dlatego w każdy z naszych programów wsparcia przedsiębiorczości wpisany jest długoterminowy mentoring z doświadczonymi przedsiębiorcami i menedżerami , komentuje Dorota Szostek – Rustecka, Prezes Zarządu fundacji Citi Handlowy.

Szczególnie należy podkreślić fakt, że przedsiębiorczość większości respondentów kojarzy się pozytywnie, nie mają co do niej etycznych zastrzeżeń. Negatywnie odbierane są pewne postawy uznawanych za niemoralne lub też balansujących na granicy prawa np. sprzedaż maseczek po zawyżonych cenach.

Jednocześnie wielu ankietowanych uznaje, że choć postawy przedsiębiorcze realizuje się poprzez prowadzenie własnej firmy, to jednak przedsiębiorczość może mieć różne oblicza. Postawa przedsiębiorcza może manifestować się w różnych innych praktykach i obszarach życia np. pracy na etacie, robieniu kariery w korporacji, handlowaniu w Internecie, zajmowaniu się domem czy planowaniu wakacji.

Nie wszyscy odnajdą się w pracy u kogoś i nie każdy w ten sposób znajdzie satysfakcję z zatrudnienia. Nie wiemy też, jak będą kształtowały się trendy na rynku pracy. Dla wielu osób własny biznes może być interesującą alternatywą, szczególnie w czasie pandemii, która ujawniła wiele nowych wyzwań i potrzeb społecznych. Nadszedł czas budowania nowej rzeczywistości, poszukiwania nowych rozwiązań, nowych zastosowań dla produktów i usług, które już są rynku. To dobry moment na wyjście z własną inicjatywą i pomysłem na biznes. Gospodarka potrzebuje pomysłów, inicjatyw i zaangażowania młodych w poszukiwanie i kreowanie dla siebie zajęcia i miejsca na rynku, a taka własna działalność może przynieść wiele satysfakcji i korzyści, nie tylko rozumianych w wymiarze dochodów , podsumowuje Anna Bichta, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!

Cały raport z badania jest dostępny pod linkiem: https://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/mlodzi-a-przedsiebiorczosc.pdf

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Mark Cole i wielu innych znanych mówców gośćmi specjalnymi 12. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Amerykanin Mark Cole – jeden z najlepszych mówców na świecie, najbliższy współpracownik Johna C. Maxwella oraz CEO Maxwell Leadership®,…

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes

Błyskawiczne finansowanie z PKO Leasing w sklepach MediaMarkt

PKO Leasing oferuje finansowanie w Media Markt PKO Leasing oferuje finansowanie w formie leasingu sprzętu dostępnego w sieci sklepów stacjonarnych…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier