magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku? Zwykle nad tym się nie zastanawiamy. Chyba że zrobi się niebezpiecznie. Jak się okazuje, niepotrzebna jest wojna, by wojsko sięgnęło po pojazdy lub nieruchomości należące do firmy. I co ważne, państwu odmówić nie można.

materiał został pierwszy raz opublikowany 15.11.2021

Co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku?

W polskim prawie istnieje pojęcie „świadczeń rzeczowych w czasie pokoju”. Na cele obrony państwo może teoretycznie upomnieć się o twój magazyn, ciężarówkę, SUV-a, koparkę, traktor itp. Ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z późn. zm. (Dz. U. 1967 Nr 44 poz. 220) jasno odpowiada na pytania: czy, w jakich okolicznościach oraz co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku. Także w czasie pokoju.

Szczególna ciekawa wydaje się lektura rozdziału „Świadczenia rzeczowe w czasie pokoju”, który rozpoczyna się od artykułu 208 wspomnianej ustawy.

„Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa”.

Słowo „obowiązek” nie pozostawia złudzeń. Od decyzji w tej sprawie odwrotu nie ma. Teoretycznie więc jeśli Ojczyzna potrzebuje Twojego jeepa, busa lub koparko-spycharkę nie masz wyboru. Musisz oddać. Ale spokojnie. Nie na zawsze. Zaraz to wyjaśnimy

CZYTAJ TAKŻE: Pracownik w WOT

Dla kogo świadczenia rzeczowe?

Zgodnie z ustawą, wspomniane świadczenia mogą być wykonywanie nie tylko na rzecz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ale także jednostek organizacyjnych, które stanowią bazy formowania specjalnie tworzonych jednostek zmilitaryzowanych, jednostek obrony cywilnej, a także tych, które zajmują się zwalczaniem klęsk żywiołowych.

Jednostkami organizacyjnymi, które wykonują zadania na potrzeby obrony państwa są także jednostki policji, ABW, AW, CBA, Straży Granicznej itd.

Kto decyduje, co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku?

W warunkach pokoju, kluczowe jest rozporządzenie Rady Ministrów. Określa ono po pierwsze „rodzaj i liczbę nieruchomości”, które może dotyczyć to prawo w roku kalendarzowym. Po drugie „rodzaj i liczbę rzeczy ruchomych, które w danym roku kalendarzowym mogą być w tym celu pobrane”. Później stosowną decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydając decyzję administracyjną o przeznaczeniu danej nieruchomości, czy ruchomości na cele świadczeń rzeczowych. Określa także listę planowanych do wykonania w razie mobilizacji lub wojny.

Czy każdy pojazd może być oddany na cele świadczeń rzeczowych?

Ustawa zawiera wyjątki. Jednym z nich może być np…. zakładowy wózek widłowy. Zgodnie z ustawą świadczenia rzeczowe nie dotyczą pojazdów samochodowych, które nie są dopuszczone do ruchu po drogach publicznych i są używane wyłącznie do przewozu na terenie zakładu. Konieczne jest jednak przedstawienie przez posiadacza odpowiednich dokumentów!

Pojazd lub nieruchomość muszą powrócić do właściciela

Teraz dobre informacje. Zgodnie z art. 213:

„Biorący przedmiot świadczenia jest obowiązany używać go w sposób odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu. Biorący ponosi zwykłe koszty i inne ciężary związane z utrzymaniem przedmiotu świadczenia, a poczynione przez niego wydatki lub nakłady na przedmiot świadczenia nie podlegają zwrotowi”

oraz

Kolejna uwaga: „Biorący przedmiot świadczenia jest odpowiedzialny za jego utratę lub uszkodzenia oraz za szkody wynikłe z używania go w sposób sprzeczny z jego właściwościami lub przeznaczeniem”

„Biorący jest obowiązany zwrócić posiadaczowi przedmiot świadczenia wstanie niepogorszonym. Biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie przedmiotu świadczenia będące następstwem prawidłowego używania”.

Ewentualne roszczenia muszą być wniesione w ciągu roku. Po tym terminie ulegają przedawnieniu. Za używanie przedmiotu wypłacany jest ryczałt przez jednostkę, która go używa.

 

 

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier