magazyn-firma
3 min. czytania

Co o oznacza skrót CEO. Kim jest CFO a kim HRM?

CEO
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
05 07 21

Trzyliterowe skróty zaczynające się głównie na literę „C” goszczą na wizytówkach na całym świecie. Wciąż niewiele osób jednak wie, co oznacza skrót CEO, kim jest CFO, oraz jakie dokładnie obowiązki leżą po stronie HRM. Tym razem w Magazynie Firma tłumaczymy najpopularniejsze trzyliterowe skróty stanowisk ważnych osób w przedsiębiorstwie

Jaka firma może mieć CEO

Zacznijmy może od końca, a właściwie od odpowiedzi na pytanie, w jakich firmach zdarzają się trzyliterowe skróty ważnych stanowisk. Znamy przypadki, że na czele jednoosobowej działalności gospodarczej stoi CEO, choć co do zasady, taka nomenklatura najbardziej pasuje do organizacji, które posiadają zarząd. Wielu przedsiębiorców, tłumaczy się anglojęzycznym nazewnictwem z uwagi na… międzynarodową skalę biznesu, a tym samym ułatwia identyfikację, kto jest kim w firmie.

Kim jest CEO?

CEO to najważniejsze osoba w firmie. Z angielskiego Chief Executive Officer, czyli nikt inny, jak nasz, polski „prezes zarządu”. W naszych realiach, czasem ten skrót jest dopisywany np. dla dyrektora generalnego.

Krótko mówiąc, nikt nie jest ważniejszy od CEO. Ze swoich decyzji musi się tłumaczyć co najwyżej przed radą nadzorczą lub akcjonariuszami. W praktyce, często CEO to osoba, która jest także założycielem firmy, który aktywnie nią zarządza.

Kto to jest CFO?

CFO to prawa ręka CEO ds. finansowych i księgowych. Chief Financial Officer to z reguły dyrektor finansowy, który w polskich realiach często nosi miano wiceprezesa ds. finansowych.

Są firmy, w których CFO to główny księgowy. Do jego obowiązków należy raportowanie i planowanie kwestii związanych z finansową stroną firmy. Ocenia także ryzyko oraz bierze aktywny udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji w firmie.

Co oznacza skrót COO?

To kolejna ważna postać, szczególnie w dużych firmach. COO to dyrektor operacyjny, czyli Chief Operating Officer. To osoba, która doskonale musi znać działanie firmy od strony operacyjnej. W tym właśnie zakresie podejmuje decyzje oraz raportuje do CEO.

Kim jest CTO?

CTO, to Chief Technology Officer. Inaczej rzecz ujmując, dyrektor ds. technologii lub szef pionu odpowiedzialnego za ten obszar. Musi nie tylko nadzorować, ale także planować inwestycje z tego zakresu, patrzeć nieco dalej z rozeznaniem szybko zmieniającego się świata. Tak, aby firma nie pozostała w tyle. Jak wiadomo, to technologia jest siłą napędową praktycznie w każdej branży produkcyjnej, ale także wielu usługowych.

Kto to jest CIO?

To często mylony skrót. Chief Information Officer nie jest odpowiedzialny za warstwę „informacji" o firmie, ale za całą infrastrukturę informatyczną przedsiębiorstwa. To osoba, która zarządza np. działem IT, helpdeskiem, a także prowadzi działania dotyczące rozwoju technologii informatycznych w spółce lub firmie.

Kto to jest CSO?

W dużych firmach, które posiadają rozbudowaną strukturę ochrony mienia, a także szeroko rozumianego bezpieczeństwa w firmie ważną postacią jest CSO, czyli Chief Security Officer. To on odpowiada za szeroko rozumianą ochronę firmy. W niektórych obszarach, takich jak cyberbezpieczeństwo, dzieli się kompetencjami z CIO.

Jaką funkcję pełni CMO?

CMO to po polsku szef marketingu (Chief Marketing Officer). To on nakreśla strategię marketingową firmy, odpowiada za obszar reklamy, a także sposób narracji na temat oferowanych produktów i usług. To kluczowa postać np. w trakcie organizacji targów czy konferencji.

Co oznacza skrót CSM

CSM czyli Customer Service Manager to osoba, której głównym przedmiotem zainteresowania jest obsługa klienta. Nadzoruje ten obszar oraz wprowadza najważniejsze zmiany. Pod niego podlega np. centrum reklamacji czy biuro obsługi klienta.

Kim jest KAM?

Bardziej od skrótu znamy pełne jego rozwinięcie, czyli Key Account Manager. To on odpowiada za kluczowych klientów oraz dba o jak najlepsze relacje z nimi. Bierze aktywny udział w negocjacjach oraz polityce firmy wobec najważniejszych odbiorców.

Kto to jest HRM?

Są firmy, w których HRM to kluczowa postać, choćby ze względu na sytuację na rynku pracy i konieczność pozyskiwania nowych rąk do pracy. To innymi słowy, dyrektor lub kierownik odpowiedzialny za dział personalno-kadrowy. W jego kompetencji jest opracowanie strategii dotyczącej szkoleń, rekrutacji oraz rozwoju kadr. Krótko mówiąc: główny HR-owiec w przedsiębiorstwie.

 

 

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Branża alkoholowa liczy zyski. Polacy „przepili” w rok równowartość 20 stadionów piłkarskich.

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki…
branża alkoholowa

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier