magazyn-firma
2 min. czytania

Nie zarejestrujesz się? Zwijaj interes. Czym jest CRPA?

crpa
Autor
redakcja
Opublikowano
18 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA) zastąpi rozsiane po kraju bazy oraz zakończy erę papierowych zgłoszeń rejestracyjnych. Ten, kto się w nim nie zarejestruje do końca czerwca, w lipcu może zawiesić działalność. Dlaczego?

Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych powstał na mocy całkiem świeżej ustawy z 10 grudnia 2020 roku. Wprowadziła ona zmiany w przepisach m.in. o podatku akcyzowym. Kluczowe jest tutaj słowo „Centralna”, bowiem nowy mechanizm zastąpi setki baz akcyzowych prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych jedną – elektroniczną, która wszystkie dane będzie gromadziła w Poznaniu, a dokładnie rzecz biorąc w tamtejszej Izbie Administracji Skarbowej.

Jak sprawdzić, czy kontrahent nie oszukuje?

Rejestry elektroniczne mają to do siebie, że poszczególne wpisy można bardzo szybko i łatwo w nich wyszukać. Tak jest również i tym razem. Przedsiębiorcy, spółki czy samorządy będą mogły sprawdzić, czy kontrahenci wysyłający lub odbierający towary akcyzowe zarejestrowali się, czy też nie dopełniły tego obowiązku.

Po co nam ta wiedza? Choćby po to, by zmniejszyć ryzyko, że oto rozpoczynamy współpracę z firmą, która jest nieuczciwym podmiotem, a zasady fair play są dla niej obce. Cenna wiedza prawda?

Ile czasu na rejestrację w CRPA?

Podmioty, które jeszcze nie zarejestrowały się w CRPA, a są do tego zobowiązane, muszą zrobić to do końca czerwca 2021 roku. Jeśli nie wyrobią się w tym terminie, od 1 lipca 2021 roku nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w obszarze akcyzy. Dla wielu firm równie dobrze oznacza to zamknięcie biznesu na kłódkę.

W przypadku podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej i które nie są osobami fizycznymi a zużywają wyroby akcyzowe (mowa np. o gminach, wojsku czy policji), nie będą mogły nabywać paliw zwolnionych od akcyzy (wzgląd przeznaczenia). Mowa np. o paliwie lotniczym, paliwach żeglugowych czy gazie LPG.

Kto musi zarejestrować się w CRPA do 30.06?

Obowiązek rejestracji do 30.06.2021 r. dotyczy (cytujemy za stroną ministerstwa finansów):

- pośredniczących podmiotów węglowych i pośredniczących podmiotów gazowych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie powiadomienia złożonego właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi urzędu skarbowego,

- podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,

- podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących osobą fizyczną zużywających wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku akcyzowym.

Jak zarejestrować się w CRPA?

Rejestracja w CRPA może zostać dokonana w Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC. Jak wyjaśnia ministerstwo finansów: „Osoby, które wchodzą na tę stronę po raz pierwszy, muszą założyć konto i uzyskać indywidualny numer ID SISC. Bez niego, nie będziemy mogli wykonać żadnej operacji”

Proces rejestracji należy zakończyć podpisem elektronicznym.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier