magazyn-firma

Co to jest INTRASTAT? Jeśli handlujesz w UE, musisz to wiedzieć!

Choć w Unii Europejskiej w wymianie towarowej nie ma granic, i nie ma potrzeby opłacania cła, istnieje pewien obowiązek, który muszą znać przedsiębiorcy handlujący w ramach UE. Co to jest INTRASTAT? Jakie obowiązki i formalności obowiązują właścicieli firm? Odpowiadamy.

Co to jest INTRASTAT?

INTRASTAT to nic innego jak system gromadzenia danych, istotny z punktu widzenia instytucji, które badają wymianę towarową w ramach Unii Europejskiej.

Mówimy tutaj bardziej o sposobie na dostarczanie informacji statystycznych. Chodzi o dane dotyczące wywozów i przywozów towarów w granicach Unii Europejskiej. Jak tłumaczą eksperci mowa o towarach, które nie są przedmiotem zgłoszenia celnego.

Kogo obowiązuje INTRASTAT?

Do składania zgłoszeń w ramach systemu INTRASTAT zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy prowadzący wymianę towarową z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W ramach Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) uruchomiono specjalną usługę umożliwiającą składanie zgłoszeń INTRASTAT w formacie elektronicznym. Wykorzystuje ona unijny system teleinformatyczny AIS.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest akredytywa dokumentowa?

Obowiązki INTRASTAT 2022

Warto pamiętać, że od 2022 roku, przedsiębiorcy mają w tym obszarze nowe obowiązki. Przypomniał o tym ostatnio Departament Ceł Ministerstwa Finansów.

Poczynając od zgłoszeń za styczeń 2022, przedsiębiorca wywożący towary musi podawać każdorazowo informację o kraju pochodzenia produktów. To istotna zmiana, bowiem do końca ubiegłego roku, obowiązek ten dotyczył jedynie przywożonych towarów.

Jak prawidłowo podać ID kontrahenta zagranicznego?

Niestety to nie koniec obowiązków i biurokratycznych problemów, na jakie narzekają przedsiębiorcy. Sporo pytań firm dotyczy podawania ID kontrahenta zagranicznego. MF przypomina, że w zgłoszeniu INTRASTAT w polu oznaczonym numerem 22, koniecznie trzeba wpisać numer NIP kontrahenta zagranicznego.

Z kolei numer identyfikacyjny VAT zawiera przez ciągiem cyfr kod kraju. Jak się okazuje, w unijnych przepisach jest trochę bałaganu. O ile Polska może używać jednego kodu „PL”, o tyle np. Grecja oprócz „GR” może używać prefiksu „EL”. W przypadku Irlandii Północnej, która jako część będącego poza UE Zjednoczonego Królestwa używa prefiksu „XI”.

Warto przy tym pamiętać, że w systemie nr NIP wpisujemy jako jeden ciąg znaków – bez myślników, spacji i innych znaków dzielących rząd cyfr.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier