magazyn-firma
2 min. czytania

Co to jest Produkt Krajowy Brutto PKB

dolar gospodarka
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21

W wiadomościach gospodarczych często pojawiają się odniesienia do tego wskaźnika makroekonomicznego. Osobom bez specjalistycznej wiedzy trudno je zrozumieć. Dlatego w prosty sposób wytłumaczymy czym jest Produkt Krajowy Brutto PKB.

Czym jest Produkt Krajowy Brutto

PKB to pojęcie zaczerpnięte z ekonomii. Dzięki niemu opisuje się wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym państwie i czasie. Najczęściej podaje się go w ujęciu kwartalnym. Produkt Krajowy Brutto informuje o wielkości gospodarki oraz poziomie dobrobytu. Stawka wyliczana jest dla każdego kraju. Dla prowadzenia porównań, PKB danych gospodarek ujednolica się wielkości zazwyczaj do wspólnej waluty jaką jest dolar amerykański.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

PKB podawany jest w trzech różnych ujęciach. Pierwsze to PKB nominalny, czyli liczony według aktualnej wartości pieniądza i cen rynkowych. Drugie to PKB realny, przy obliczaniu którego bierze się pod uwagę realną wartość pieniądza, czyli wolną od bieżącej inflacji. Trzecim jest PKB potencjalny. Pod ostatnią nazwą kryje się najwyższy możliwy poziom produkcji, przy pełnym zatrudnieniu i zachowaniu stabilnych cen. To wielkość pokazująca potencjał drzemiący w tej konkretnej gospodarce.

Jak obliczyć Produkt Krajowy Brutto PKB

To co nie sprawia problemu w teorii, w praktyce wygląda już nieco inaczej. Zamiast jednej metody obliczania wielkości Produktu Krajowego Brutto, dostępne są aż trzy: wydatkowa, dochodowa oraz produkcyjna.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

W metodzie wydatkowej przyjmuje się, że PKB jest powiązany z popytem. A jego wskaźnik jest przybliżony do wydatków dokonanych w ciągu roku przez nabywców dóbr.

Metoda dochodowa odnosi się do założenia, że PKB odpowiada sumie dochodów czyli: dochodów z pracy, dochodów z kapitału i dochodów państwa z uwzględnieniem amortyzacji.

Metoda produkcyjna skupia się na wartości wytworzonych w danym przedziale czasu dóbr i usług, z pomniejszeniem o koszty produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Czym jest PKB per capita

Bardzo często w ekonomicznych wyliczeniach pojawia się także wielkość PKB per capita. Mówi ona o wiele więcej o jakości życia w danym kraju niż sam Produkt Krajowy Brutto. Jest to bowiem średnie PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To ten właśnie wskaźnik obrazuje przeciętną jakość życia. PKB per capita pokazuje uśrednione dochody i wydatki mieszkańca danego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Czy podawanie wielkości PKB ma sens

I tak i nie. Nie ma co ukrywać, PKB nie jest rozwiązaniem idealnym, ale co ważne jest to wielkość wyliczana w skali światowej. Dzięki czemu można prowadzić porównania i obserwacje stanu gospodarek także w ujęciu globalnym. Niestety żadna z metod obliczania Produktu Krajowego Brutto nie bierze pod uwagę parametrów pozarynkowych takich jak: zadowolenie z życia, dostęp do edukacji czy służby zdrowia oraz innych warunków życia, jak np. stan środowiska. Jest to więc metoda bardzo wybiórcza.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier