magazyn-firma
2 min. czytania

Co to jest SLIM VAT 2?

slim vat 2
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
26 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

ŚrodkzwPakiet nowych przepisów określany przez fiskusa jako SLIM VAT 2 został podpisany przez prezydenta. To oznacza, że już niebawem pojawi się kilkanaście zmian, które z definicji mają ułatwić życie przedsiębiorcom rozliczanie VAT. Czym jest SLIM VAT 2?

Co to jest pakiet SLIM VAT 2?

Pakiet SLIM VAT 2, którego rozwinięciem jest anglojęzyczny termin „Simple Local and Modern VAT” jest kolejnym zestawem zmian w przepisach, które w intencji ministerstwa finansów mają ułatwić życie przedsiębiorcom rozliczanie VAT-u.

Jak tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski - „SLIM VAT 2 to usunięcie długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Przyjęte uproszczenia są efektem dialogu z biznesem, odpowiadają na jego realne potrzeby. Wynikają z głosów pojedynczych przedsiębiorców oraz ich przedstawicieli – potrzebę ich wdrożenia zgłaszali m. in. Rzecznik MŚP, Konfederacja Lewiatan i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji”.

Plusy SLIM VAT 2

Wśród nowych rozwiązań, jakie wchodzą do systemu prawnego w pakiecie, znalazły się m.in. określenia miejsca tzw. „dostawy ruchomej”, co ma zastosowanie w przypadku transakcji łańcuchowej, ułatwienia rozliczenia podatku przez importerów, czy wydłużenie z 2 do 3 lat opcji skorzystania z ulgi za złe długi.

Nowe prawo da także możliwość przekazywania środków między rachunkami VAT w różnych bankach podatnika. Będzie można  także przeznaczyć pieniądze, jakie zostały zgromadzone na rachunku VAT na uregulowanie składki na ubezpieczenie rolników. Do tej pory, taka możliwość dotyczyła wyłącznie ZUS, a nie KRUS.

CZYTAJ TEŻ: Pomysł na biznes – recykling paneli fotowoltaicznych

Te i wiele innych uproszczeń wejdzie w życie już od 1 października 2021 roku, choć w terminarzu są pewne wyjątki. Możliwość płacenia składek na KRUS z rachunku VAT będzie możliwa dopiero od 1 stycznia 2022 roku.

Bilety kolejowe będą fakturami VAT

Niedawno w Magazynie Firma opisywaliśmy zmiany w prawie dotyczące biletów kolejowych, które będą uznawane za faktury VAT, niezależnie od dystansu, jakiego dotyczą. Faktycznie, wraz z podpisem prezydenta, ten przepis od 1 października stanie się faktem.

To ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców, ale także przewoźników, którzy na dystanse poniżej 50 km nie będą musieli wystawiać osobnych faktur. „Oczywiście dla celów realizacji prawa do odliczenia zakup musi mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. w przypadku podróży służbowej” – zaznacza ministerstwo finansów.

Fakturowanie w 2022 r.

Zmiany w fakturowaniu zawarte w SLIM VAT 2 powiązane są m.in. z przygotowaniami związanymi z wdrożeniem e-faktury do polskiego prawa.

Dzięki nowym przepisom zniknie np. obowiązek oznaczenia „Duplikat” w sytuacji zagubienia lub zaginięcia pierwotnego dokumentu sprzedaży. Podobnie będzie z wycofaniem obowiązku umieszczania w określonych sytuacjach oznaczeń „Korekta” lub „Faktura korygująca”, a także wskazania przyczyny zmian.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów pojawi się możliwość wystawiania korekt zbiorczych do poszczególnych pozycji faktury

Wcześniejsze wystawianie faktury w SLIM VAT 2

Nowe przepisy zawarte w pakiecie SLIM VAT 2 umożliwiają także wcześniejsze wystawienie faktury. Teraz będzie można to zrobić nie wcześniej niż 60 dnia przed faktyczną dostawą towaru lub wykonaniem usługi. Do tej pory limit ten wynosił 30 dni.

 

 

 

 

To Cię zainteresuje

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier