Są sytuacje, w których zależy nam, by list z ważnymi dokumentami doszedł do adresata następnego dnia. Temu służy usługa „polecony priorytet”. Problem w tym, że nie zawsze możemy mieć pewność, że tak się właśnie stanie. W regulaminie jest jeden haczyk…

Polecony priorytet następnego dnia u adresata

Za każdym razem kiedy zależy nam, by polecony priorytet dotarł do adresata następnego dnia, musimy dostarczyć go do placówki pocztowej przed godziną 15:00! Tylko wtedy wysyłając list do krajowego odbiorcy, możemy liczyć na to, że korespondencja dotrze w następny dzień roboczy. Jeśli pojawimy na poczcie po pracy, np. o 15:15 takiej pewności już mieć nie możemy. Pracownica Poczty Polskiej w okienku powie nam zapewne, że w tej sytuacji list dotrze do adresata dopiero w ciągu dwóch dni roboczych. Niczego już nie przyspieszymy.

Jeżeli na kopercie nanosimy adres ręcznie, pamiętajmy o tym, by był on wpisany wyraźnie. Jeśli w pośpiechu zapiszemy go niestarannie, również może to wydłużyć czas doręczenia. W niektórych przypadkach może nawet uniemożliwić poprawne odczytanie adresu. To z kolei przełoży się na problemy z doręczeniem.

Ile idzie priorytet do innych krajów europejskich?

W przypadku, kiedy list polecony priorytet wysyłamy do innych krajów położonych na Starym Kontynencie, a także do Rosji, Izraela i na Cypr, wówczas taka przesyłka potrzebuje trzech dni roboczych. Tu znowu „magiczną” granicą jest godzina 15:00. Spóźnienie sprawi, że ten sam list dotrze w ciągu czterech dni roboczych

Priorytetowe przesyłki poza Europę

W przypadku korespondencji wysyłanej na inny kontynent tj. do Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii, przesyłka priorytetowa co do zasady powinna dojść w ciągu 5 dni roboczych. Jeśli wyślemy ją po godzinie 15:00, wówczas spodziewany czas doręczenia wydłuży się o jeden dzień.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy cennik Poczty Polskiej 2022

Ile kosztuje list polecony priorytetowy?

Od 1 stycznia 2022 roku, na Poczcie Polskiej obowiązuje nowy cennik usług. Za list polecony priorytetowy do adresata w kraju zapłacimy 8,50 PLN w przypadku koperty „S”. Format „M” to już wydatek rzędu 9 złotych. Za największy format „L” należy zapłacić 18,30 PLN.