magazyn-firma
2 min. czytania

Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21

By wrócić do biznesowej gry po miesiącach pandemicznych obostrzeń potrzeba pieniędzy. Tych brakuje, a banki nie pomagają. Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców.

Biznes ucierpiał na pandemii

Branża w której działasz nie ma znaczenia, ostatni rok był ciężki dla każdego. A nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się diametralnie poprawić. Bez dodatkowego finansowania nie będzie gospodarczego odbicia. Pytanie skąd wziąć pieniądze. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej na pewno nie z banku. Na początku 2021 roku przyznano aż o 24 procent mniej kredytów dla przedsiębiorców niż w tym samym czasie w roku 2020.

Mikrofirmy płacą pod stołem. To szkodzi i pracownikom i gospodarce

Stan ciągłego zagrożenia, obawy o zdrowie i życie własne i najbliższych, niepewna sytuacja gospodarcza – to wszystko spadło na przedsiębiorców jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Obecny stan rozprężenia i powrotu do normalności jest pozytywnym i pożądanym rozwiązaniem, ale aby wykorzystać go w pełni potrzeba pieniędzy. A tych nie ma skąd brać.

Jeśli nawet przedsiębiorcy mieli oszczędności, to w większości przypadków zaskórniaki dawno się skończyły. Ale i tak tylko nieliczni mogli poszczycić się poduszką finansową. Kredyty były najpopularniejszą formą finansowania biznesu. Były, bo jak wynika ze statystyki te czasy już minęły.

Dotacja z UP jednorazowa tylko z nazwy. Można dostać 5 tys. zł ponownie. I jeszcze raz

O ile mniej kredytów dla przedsiębiorców

W styczniu i lutym 2021 roku instytucje finansowe przyznały mikroprzedsiębiorcom 23,6 tysięcy kredytów. Ich wartość odpowiadała kwocie 2,653 mld zł. Styczeń 2021 roku był najgorszym kredytowym miesiącem ostatnich lat.

Luty był tylko nieco lepszy. Z danych wynika, że w drugim miesiącu bieżącego roku przedsiębiorcom z sektora MŚP przyznano 13,2 tys. kredytów. To o 20 procent mniej wsparcia w porównaniu lutym 2020 roku.

637 milionów złotych - tyle wynosi różnica w wartości kredytów przyznanych na początku 2020 i 2021 roku. Ale spadek był zauważalny już wcześniej. Bowiem w 2020 roku najmniejsi przedsiębiorcy otrzymali najmniej finansowego wsparcia od 5 lat.

Pożyczki pozabankowe. Jak pandemia zmieniła ten rynek?

Banki nie ufają MŚP. Gdzie szukać pieniędzy

Przytoczone dane są bezlitosne. Mali przedsiębiorcy nie mają co liczyć na pomoc ze strony banków. Gdzie w takim razie warto szukać źródeł finansowania? Wszystko zależy od celu na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze.

Wartym rozważania sposobem są wszelkie dotacje dla firm. Z kolei w kontekście niezbędnych sprzętów czy samochodów ciekawą alternatywą będzie leasing czy najem długoterminowy.

Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Można też idąc śladem start-upów poszukać inwestorów, którzy w zamian za zyski, będą gotowi zasilić firmowe konto. Tworząc tym samym budżet na rozwój.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier