magazyn-firma
2 min. czytania

Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

By wrócić do biznesowej gry po miesiącach pandemicznych obostrzeń potrzeba pieniędzy. Tych brakuje, a banki nie pomagają. Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców.

Biznes ucierpiał na pandemii

Branża w której działasz nie ma znaczenia, ostatni rok był ciężki dla każdego. A nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się diametralnie poprawić. Bez dodatkowego finansowania nie będzie gospodarczego odbicia. Pytanie skąd wziąć pieniądze. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej na pewno nie z banku. Na początku 2021 roku przyznano aż o 24 procent mniej kredytów dla przedsiębiorców niż w tym samym czasie w roku 2020.

Mikrofirmy płacą pod stołem. To szkodzi i pracownikom i gospodarce

Stan ciągłego zagrożenia, obawy o zdrowie i życie własne i najbliższych, niepewna sytuacja gospodarcza – to wszystko spadło na przedsiębiorców jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Obecny stan rozprężenia i powrotu do normalności jest pozytywnym i pożądanym rozwiązaniem, ale aby wykorzystać go w pełni potrzeba pieniędzy. A tych nie ma skąd brać.

Jeśli nawet przedsiębiorcy mieli oszczędności, to w większości przypadków zaskórniaki dawno się skończyły. Ale i tak tylko nieliczni mogli poszczycić się poduszką finansową. Kredyty były najpopularniejszą formą finansowania biznesu. Były, bo jak wynika ze statystyki te czasy już minęły.

Dotacja z UP jednorazowa tylko z nazwy. Można dostać 5 tys. zł ponownie. I jeszcze raz

O ile mniej kredytów dla przedsiębiorców

W styczniu i lutym 2021 roku instytucje finansowe przyznały mikroprzedsiębiorcom 23,6 tysięcy kredytów. Ich wartość odpowiadała kwocie 2,653 mld zł. Styczeń 2021 roku był najgorszym kredytowym miesiącem ostatnich lat.

Luty był tylko nieco lepszy. Z danych wynika, że w drugim miesiącu bieżącego roku przedsiębiorcom z sektora MŚP przyznano 13,2 tys. kredytów. To o 20 procent mniej wsparcia w porównaniu lutym 2020 roku.

637 milionów złotych - tyle wynosi różnica w wartości kredytów przyznanych na początku 2020 i 2021 roku. Ale spadek był zauważalny już wcześniej. Bowiem w 2020 roku najmniejsi przedsiębiorcy otrzymali najmniej finansowego wsparcia od 5 lat.

Pożyczki pozabankowe. Jak pandemia zmieniła ten rynek?

Banki nie ufają MŚP. Gdzie szukać pieniędzy

Przytoczone dane są bezlitosne. Mali przedsiębiorcy nie mają co liczyć na pomoc ze strony banków. Gdzie w takim razie warto szukać źródeł finansowania? Wszystko zależy od celu na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze.

Wartym rozważania sposobem są wszelkie dotacje dla firm. Z kolei w kontekście niezbędnych sprzętów czy samochodów ciekawą alternatywą będzie leasing czy najem długoterminowy.

Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Można też idąc śladem start-upów poszukać inwestorów, którzy w zamian za zyski, będą gotowi zasilić firmowe konto. Tworząc tym samym budżet na rozwój.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier