magazyn-firma
2 min. czytania

Czy bankowe konto firmowe jest obowiązkowe

konto w banku
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 03 21

Już podczas wypełniania wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej trzeba podać numer bankowego rachunku. Ma to ułatwić rozliczenia z US i ZUS. Ale przepisy wcale nie mówią, że musi być to konto firmowe. Kluczowa jest między innymi forma prowadzenia działalności.

Podczas wypełniania wniosku o wpis w CEiDG debiutujący przedsiębiorcy zastanawiają się, co wpisać w rubryce przeznaczonej na numer rachunku bankowego. Wniosek należy złożyć, by otrzymać wpis i zostać przedsiębiorcą. Dopiero posiadając stosowne zaświadczenie i numer NIP można stać się posiadaczem firmowego konta w banku. Tymczasem dane rachunku trzeba podać już we wniosku. Co do zasady wszystko się zgadza, poza tym że w formularzu nie ma żadnego nakazu podawania konta firmowego.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Numer konta trzeba podać w CEiDG

Zrozumiałym jest, że bez otwarcia działalności żaden bank nie zawrze umowy o prowadzenie rachunku. Ale co ciekawe, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wcale nie jest zobowiązana do otwierania firmowego konta w banku. Może na potrzeby rozliczeń firmowych korzystać z konta osobistego. Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż zakupy firmowe mieszają się z codziennymi sprawunkami, przez co ich odnalezienie jest trudniejsze, ale nie jest to zakazane. Przedsiębiorca musi podać numer rachunku, który będzie wykorzystywał do opłacania podatku i składek do ZUS. Od niego zależy, czy będzie to dotychczasowy rachunek czy osobny.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców to oszustwo. Nie daj się nabrać

Chyba, że w umowie z bankiem o prowadzenia rachunku osobistego zostało zastrzeżone, że nie można go wykorzystywać do spraw firmowych. Ale jest to regulacja bankowa, nie wynikająca z przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

Gdyby jednak przedsiębiorca zdecydował się na bankowe konto firmowe, powinien w terminie 7 dni zaktualizować dane w CEiDG. Ponieważ osoby posiadające konto firmowe, powinny z niego korzystać i podawać je podmiotom uprawnionym do kontroli oraz kontrahentom.

CZYTAJ TAKŻE: Każdy zrozumie pismo ze skarbówki. MF i KAS stawiają na prosty język

Kto musi mieć bankowe konto firmowe

Konieczność posiadania firmowego rachunku została wprowadzona tylko względem określonej grupy podmiotów. Należą do niej: spółki jawne, spółki z o.o. i fundacje. Ponadto bankowe konto firmowe muszą mieć ci podatnicy VAT, których wymieniono w załączniku nr 15 do ustawy o VAT ( obracający następującymi towarami: np. węglem kamiennym, częściami samochodowymi, biżuterią, aparatami fotograficznymi). Gdy ich wartość jest różna lub większa niż 15 tys. zł. brutto.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Kolejną grupą są podatnicy korzystający z mechanizmu podzielonej płatności czyli split payment. Co więcej podatnik VAT, który nie posiada firmowego rachunku nie zostanie wpisany do białej księgi VAT. Przez co może być postrzegany przez potencjalnych kontrahentów jako niewiarygodny.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier