magazyn-firma
2 min. czytania

Czy brat lub siostra mogą pomagać w sklepie?

zakupy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Są sytuacje, w których każda para rąk w biznesie może się przydać. Czy brat lub siostra mogą nieodpłatnie pomagać w sklepie? To ważne pytanie choćby dla osób, które otwierają placówkę handlową w niedzielę.

Brat lub siostra mogą pomagać w sklepie w niedzielę?

Furtka legislacyjna umożliwiająca prowadzenie sklepu w niedzielę, uchyliła się nieco szerzej. A to za sprawą niedawnej decyzji sejmu. Posłowie uchwalili ustawę nowelizującą przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta o niektóre inne dni. Udało się to za sprawą pomysłu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Postulował on poszerzenie kręgu osób, które mogą pomagać prowadzącemu placówkę handlową.

Kto jest najbliższą rodziną?

W myśl projektowanej ustawy przedsiębiorca, który chciałby otworzyć placówkę handlową w niedzielę, mógłby korzystać np. z pomocy dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma. Ten katalog wydawał się, i pewnie słusznie, zbyt wąski dla Rzecznika Małych i Średnich Firm. Gdyby został utrzymany, odpowiedź na pytanie - „czy brat lub siostra mogą pomagać w sklepie w niedzielę” brzmiałaby NIE.

W ostatecznych rozrachunku sejm przegłosował ustawę w nowym, bardziej elastycznym brzmieniu.

Przedsiębiorca, (…)  może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków”. A zatem krąg osób, które mogą pomóc w rodzinnym biznesie, jest zdecydowanie szerszy. Oprócz rodzeństwa znaleźli się w nim właśnie dziadkowie oraz wnukowie. A to już spore wsparcie.

W opinii rzecznika przedsiębiorców To bardzo dobra informacja, że udało się rozszerzyć katalog osób spokrewnionych z przedsiębiorcą o rodzeństwo, wnuków i dziadków, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać właściciel punktu. To ogromne ułatwienie i tak już ciężkiej sytuacji przedsiębiorców”.

Za mało osób do pomocy?

Brat lub siostra mogą pomagać w sklepie, i to jest dobra informacja, jednak w opinii przedsiębiorców w przepisach brakuje innych osób. Nie ma tutaj mowy np. o zięciu czy synowej, czyli małżonkach dzieci przedsiębiorcy. Jest jeszcze nadzieja, że katalog ten będzie poszerzony w wyniku senackich poprawek. Ustawa trafiła właśnie do izby wyższej. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że wprowadzenie zbyt szerokiego katalogu osób, stworzy trudny w interpretacji wyjątek. Ten  mógłby być nadużywany w wielu sytuacjach. Póki co należy się cieszyć, że w momencie wejścia ustawy w życie, przedsiębiorcy prowadzący handel w niedzielę, będą mieli do dyspozycji zdecydowanie więcej możliwości, niż wcześniej.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier