magazyn-firma

Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza obrosła długami i nie ma szans na obicie się od dna? Pewnie przez myśl przeszło Ci pytanie, „czy mogę zamknąć firmę z długami”? Ależ owszem. Nie oznacza to jednak, że z Twoim biznesem znikną Twoje zobowiązania.

Zamknąć firmę z długami?

Załamanie koniunktury, nieuczciwy kontrahent, niedoszacowany biznesplan, a może zdarzenie losowe? Niezależnie od tego, z jakiego powodu Twój biznes nie wypalił, trzeba podjąć konkretne kroki. Czekanie z założonymi rękami na cud lub wygrany los na loterii niewiele zmienia. Wielu naszych czytelników pyta nas „Czy mogę zamknąć firmę z długami”? Oczywiście, że tak. Trzeba mieć jednak świadomość, że wraz z zamknięciem JDG nasze długi cudownie nie wyparują. Zostaną z nami i trzeba będzie je spłacić.

Firma znika, wierzyciele zostają

Zamknąć firmę z długami to jedno. Spłacić zobowiązania to drugie. Wierzyciele nadal mają prawo upomnieć się o swój dług. Może to być ZUS, skarbówka, Twoi kontrahenci, klienci itd. To oznacza, że status osoby zadłużonej pozostanie.

Pierwsze co musisz zrobić to wyrejestrować jednoosobową działalność z Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, czyli CEIDG. Dzięki temu nie będziesz już musiał płacić składek na ZUS. Na razie ciągle istnieje możliwość zamknięcia firmy w urzędzie. Według zapowiedzi wkrótce będzie istniała jedynie forma online. Przez wszystkie czynności poprowadzi Cię kreator wniosków na stronie biznes.gov.pl. Wybierając opcję internetową, nie stracisz dużo czasu. Informację o Twojej decyzji natychmiast otrzyma właściwy dla Ciebie Urząd Skarbowy, a także ZUS. To dobrze. Nie trzeba niczego załatwiać w tych instytucjach, no, chyba że jesteś VAT-owcem. Wówczas formalności ze skarbówką będzie nieco więcej.

Spłata długów po zamknięciu firmy

Aby stworzyć konkretny plan spłaty zobowiązań, koniecznie podlicz swoje długi. Osobno podlicz te, które masz względem fiskusa oraz ZUS – być może uda Ci się rozłożyć je na raty lub w konkretnych sytuacjach, zawnioskować o umorzenie zadłużenia. W rzeczywistości dotyczy to jedynie niewielkiej liczny przypadków.

Kiedy zorientujesz się ile, komu zalegasz – zacznij rozmawiać. Nie ma sensu chować głowy w piasek. W rzeczywistości strategia strusia, to odsuwanie dużo większych problemów na później.

Rozmowy z prywatnymi wierzycielami, w tym z firmami, również zapewne przyjemne nie będą. Jeśli jednak nakreślisz REALNĄ ścieżkę spłaty zobowiązań, możesz liczyć na zgodę na odpowiednie rozłożenie na raty. Może się także zdarzyć, że będziesz musiał rozmawiać z firmą zajmującą się windykacją długów. W praktyce nie jest to koniec świata, bowiem udaje się rozłożyć zaległości na większą liczbę rat. Wówczas z miesiąca na miesiąc Twoje zadłużenie będzie malało.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier