magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Mogłoby się wydawać, że na tak postawione pytanie powinna być jedna konkretna odpowiedź. Okazuje się, że rozliczenie folii ochronnej na ekran i ładowarki 12V do gniazda zapalniczki to zupełnie różne historie podatkowe.

Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona?

Sam smartfon działa, ale czasem można zwiększyć możliwości zastosowania dzięki prostym gadżetom. Dla wyjaśnienia zawiłości przepisów podatkowych i ich interpretacji wybraliśmy tylko dwa z nich – folię ochronną oraz ładowarkę samochodową do gniazda zapalniczki 12V. Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Co do zasady tak. Ale wszystko zależy od niekoniecznie oczywistych szczegółów.

Choć szkła wyświetlaczy coraz lepiej wytrzymują próbę czasu, to jednak zakup folii ochronnej zapobiega zarysowaniom czy zniszczeniu ekranu. Z kolei ładowarka samochodowa, pozwoli uzupełnić energię, szczególnie potrzebną w długich trasach. Jak się okazuje fiskus zupełnie inaczej patrzy na te dwa przedmioty, w kontekście odliczenia podatku VAT. Jak to możliwe? Już tłumaczymy.

Odliczenie VAT od folii ochronnej

Trudno zaprzeczyć, ze folia, która zabezpiecza nasze narzędzie pracy „służy działalności opodatkowanej” . Staje się de facto „częścią” smartfona i zabezpiecza go przed zniszczeniem. Tu sprawa jest więc prosta. W takim przypadku można odliczyć w całości podatek VAT. Wydatek może nie jest tak duży jak ten związany z zakupem smartfona, ale konieczny, jeśli dbamy o rzeczy i chcemy ich używać przez długi czas.

 

Odliczenie VAT od ładowarki samochodowej

Tu już tak prosto nie będzie. Okazuje się, że zgodnie z powiedzeniem o „koszuli bliższej ciału”, tego typu wydatek fiskus chętniej łączy z wydatkami eksploatacyjnymi związanymi z… naszym firmowym samochodem! Podobnie jest w przypadku samochodowych zestawów głośnomówiących czy uchwytów.

Przedsiębiorca, którego dotyczy 50-procentowe odliczenie VAT w związku z wykorzystywaniem auta do celów biznesowych i prywatnych, wówczas od ładowarki może odliczyć… 50% podatku od towarów i usług. 100% jest możliwe w przypadku prowadzenia kilometrówki do celów vatowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Smartwatch w kosztach firmowych

Odliczanie VAT jak pole minowe

Ten prosty przykład pokazuje, że w przypadku odliczania VAT-u nie ma prostych zależności. Fiskus zwraca uwagę na detale, na których bardzo łatwo można zaliczyć nieprzyjemną „wpadkę”. Skarbówka dokładnie analizuje przeznaczenie rzeczy oraz ich zastosowanie.

Kilka tygodni temu w Magazynie Firma pisaliśmy o smartwatchach, które oczywiście odliczyć można pod warunkiem, że po pracy, grzecznie odłożymy je na przykład na stację ładującą lub na półkę. Tak się zastanawiamy… a co w sytuacji, jeśli inteligentny zegarek służy nam do nawigacji lub jako zestaw głośnomówiący w podróży firmowym autem?… Może wolimy jednak tego pytania nie zadawać...

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier