magazyn-firma

Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Mogłoby się wydawać, że na tak postawione pytanie powinna być jedna konkretna odpowiedź. Okazuje się, że rozliczenie folii ochronnej na ekran i ładowarki 12V do gniazda zapalniczki to zupełnie różne historie podatkowe.

Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona?

Sam smartfon działa, ale czasem można zwiększyć możliwości zastosowania dzięki prostym gadżetom. Dla wyjaśnienia zawiłości przepisów podatkowych i ich interpretacji wybraliśmy tylko dwa z nich – folię ochronną oraz ładowarkę samochodową do gniazda zapalniczki 12V. Czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona? Co do zasady tak. Ale wszystko zależy od niekoniecznie oczywistych szczegółów.

Choć szkła wyświetlaczy coraz lepiej wytrzymują próbę czasu, to jednak zakup folii ochronnej zapobiega zarysowaniom czy zniszczeniu ekranu. Z kolei ładowarka samochodowa, pozwoli uzupełnić energię, szczególnie potrzebną w długich trasach. Jak się okazuje fiskus zupełnie inaczej patrzy na te dwa przedmioty, w kontekście odliczenia podatku VAT. Jak to możliwe? Już tłumaczymy.

Odliczenie VAT od folii ochronnej

Trudno zaprzeczyć, ze folia, która zabezpiecza nasze narzędzie pracy „służy działalności opodatkowanej” . Staje się de facto „częścią” smartfona i zabezpiecza go przed zniszczeniem. Tu sprawa jest więc prosta. W takim przypadku można odliczyć w całości podatek VAT. Wydatek może nie jest tak duży jak ten związany z zakupem smartfona, ale konieczny, jeśli dbamy o rzeczy i chcemy ich używać przez długi czas.

 

Odliczenie VAT od ładowarki samochodowej

Tu już tak prosto nie będzie. Okazuje się, że zgodnie z powiedzeniem o „koszuli bliższej ciału”, tego typu wydatek fiskus chętniej łączy z wydatkami eksploatacyjnymi związanymi z… naszym firmowym samochodem! Podobnie jest w przypadku samochodowych zestawów głośnomówiących czy uchwytów.

Przedsiębiorca, którego dotyczy 50-procentowe odliczenie VAT w związku z wykorzystywaniem auta do celów biznesowych i prywatnych, wówczas od ładowarki może odliczyć… 50% podatku od towarów i usług. 100% jest możliwe w przypadku prowadzenia kilometrówki do celów vatowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Smartwatch w kosztach firmowych

Odliczanie VAT jak pole minowe

Ten prosty przykład pokazuje, że w przypadku odliczania VAT-u nie ma prostych zależności. Fiskus zwraca uwagę na detale, na których bardzo łatwo można zaliczyć nieprzyjemną „wpadkę”. Skarbówka dokładnie analizuje przeznaczenie rzeczy oraz ich zastosowanie.

Kilka tygodni temu w Magazynie Firma pisaliśmy o smartwatchach, które oczywiście odliczyć można pod warunkiem, że po pracy, grzecznie odłożymy je na przykład na stację ładującą lub na półkę. Tak się zastanawiamy… a co w sytuacji, jeśli inteligentny zegarek służy nam do nawigacji lub jako zestaw głośnomówiący w podróży firmowym autem?… Może wolimy jednak tego pytania nie zadawać...

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier