magazyn-firma

Czy Polsce grozi stagflacja? W ubiegłym tygodniu w Magazynie Firma, przy okazji najnowszego odczytu inflacji pisaliśmy, że scenariusz stagnacji gospodarczej, a także recesji przy jednoczesnym, utrzymaniu inflacji jest prawdopodobny. Jest kolejny głos w tej sprawie. Nie jest optymistyczny.

Czy Polsce grozi stagflacja? Mamy niepokojące dane

Czy Polsce grozi stagflacja? Dziś nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak pewne sygnały. Tym razem skupmy się nie tylko na samym rekordowym odczycie inflacji. Niestety są inne wskaźniki, które powinny nas niepokoić. I to w co najmniej tym samym stopniu jak dynamika wzrostu cen. Indeks PMI dla przemysłu sięgną niewidzianego dawno niskiego poziomu 44,4 punktów. Dodajmy, że każdy odczyt poniżej 50 pkt. jest uznawany za pesymistyczny. Choć są i tacy, którzy wolą go określać mianem wskaźnika „recesyjnego”.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka nazwał tę sytuację „Rollercosterowym zjazdem przemysłu”. Przypomina, że ostatnie, tak mocne spadki odnotowano w ciągu ostatniego ćwierćwiecza tylko dwa razy (!). Po raz pierwszy, w czasie kryzysu finansowego pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, i drugi raz w czasie niedawnego szczytu pandemii koronawirusa.

Negatywne czynniki dla gospodarki 2022

Jak ocenia Zielonka - przy obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, surowcowej i cenowej można powiedzieć, że nasz przemysł wytrzymał i tak bardzo długo. Ta odporność związana była prawdopodobnie z jego silną dywersyfikacją branżową. Nie da się jednak utrzymywać na fali wzrostowej, gdy Europa Zachodnia – nasz główny odbiorca eksportu – wstrzymuje nowe zamówienia” – czytamy.

Zdaniem ekonomisty nie ma też szans, by nadganiać z produkcją w sytuacji, w której brakuje komponentów oraz surowców, od których produkcja jest przecież uzależniona. Złym prognostykiem jest także pierwszy od marca 2021 roku spadek zapasów. Ekspert Konfederacji Lewiatan ocenia, że niniejszym tracimy jedną z istotnych sił pociągowych wzrostu polskiego PKB. A to nie jest dobry sygnał.

Czarne prognozy dla polskiego PKB

Jak ocenia Mariusz Zielonka – „w II kwartale wzrost gospodarczy nie przekroczy 1%. Dodatkowo, jeśli nie uda się uruchomić środków z KPO to końcówka roku zaczyna nam się jawić pod znakiem początku stagflacji” – czytamy w jego diagnozie.

Co to jest stagflacja?

Stagflacja to jedno z najgorszych zjawisk, jakie są możliwe w gospodarce. W historii III RP, była raczej zjawiskiem teoretycznym. To nic innego jak połączenie stagnacji gospodarczej, lub z wysoką inflacją. Połączenie tych terminów „STAGNACJA” oraz „INFLACJA” daje nam właśnie „STAGFLACJĘ”. To zjawisko opisywaliśmy w Magazynie Firma w jednym z marcowych artykułów, a także w komentarzach. Z jednym z artykułów, można zapoznać pod tym linkiem.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier