magazyn-firma
2 min. czytania

Czy to już ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce?

ostatnia podwyżka stóp procentowych
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 07 22

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w czwartek (7.07) podniesienie stóp procentowych o 50 punktów bazowych. W świetle najnowszych danych z gospodarki, które zdają się wieszczyć recesję, może się okazać, że była to ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu. Co za tym przemawia?

10. i ostatnia podwyżka stóp procentowych?

Obecnie, po ogłoszeniu decyzji RPP dwie rzeczy wiemy na pewno. Po pierwsze, mamy do czynienia z najdłuższą w historii Polski serią podwyżek stóp procentowych. Po drugie, widzimy, że rada wpasowała się gdzieś pomiędzy rynkowym konsensusem, a marzeniami wielu kredytobiorców. Ekonomiści bowiem spodziewali się wzrostu stóp o 75 pb. Kredytobiorcy natomiast liczyli na oddech, lub symboliczną, czytaj – mniej bolesną podwyżkę. No i mamy 50 punktów bazowych. Czy może być to ostatnia podwyżka stóp procentowych?

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowa inflacja w Polsce - 15,6%

Czy to ostatnia podwyżka?

Może się wydawać, że za podwyżką stóp przemawia właściwie wszystko. Katastrofalnie słaby złoty, szczególnie do dolara, a także inflacja – najwyższa od 1997 roku.

Z drugiej jednak strony, z rynku napływają inne sygnały. Groźba światowej recesji może sprawić, że niebawem świat zacznie stopy obniżać. W Polsce bardzo niekorzystnie w tym świetle wyglądają odczyty wskaźnika przemysłowego PMI na poziomie 44,4 pkt. Taki wynik sugeruje, że przemysł spodziewa się recesji, a nawet jest jej bardziej niż pewny.

Dodajmy do tego fatalne wiadomości od najważniejszego rynku zagranicznego dla polskiej gospodarki, czyli Niemiec. Nasz zachodni sąsiad, który jest naszym głównym partnerem właśnie wchodzi w fazę, którą można nazwać stopniową utratą dawnego znaczenia. Niemcy dość boleśnie odczuły pandemię koronawirusa. Dużo mocniejszym ciosem może być niestabilność w dostawach gazu. Lista problemów Berlina może się jednak wydłużać.

Co powinna zrobić RPP?

Rada Polityki Pieniężnej zapewne zbliża się do momentu, w którym wszem i wobec, dla bezpieczeństwa polskiej gospodarki zatrzyma wspinaczkę po stopach procentowych. Taka decyzja jest bliżej, niż mogło nam się wydawać jeszcze niedawno.

Wyzwanie jest potężne – walczyć z inflacją, czy ratować gospodarkę? W sytuacji drastycznego hamowania, wyhamuje pewnie także wzrost cen. Jeśli jednak tak się nie stanie, grozi nam opisywane już w Magazynie Firma szalenie niebezpieczne zjawisko, jakim jest stagflacja.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier