magazyn-firma
3 min. czytania

Czy ZUS może zakwestionować etat?

ZUS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
30 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Boisz się zawrzeć umowę cywilnoprawną? Niepewnie czujesz się w relacji B2B? Porzucasz więc alternatywne formy zatrudnienia i oferujesz umowę o pracę. A czy przyszło Ci do głowy, że ZUS może zakwestionować etat? Oczywiście, że tak!

ZPP: ZUS może zakwestionować etat

Ile napisano już artykułów o ewolucji rynku pracy? Że etat od siódmej do piętnastej to przeszłość. Że zyskują umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie. Mit elastyczności rynku pracy szybko „upada”, kiedy na horyzoncie pojawia się kontrola z ZUS. Wówczas szybko się okazuje, że umowa zlecenie lub B2B podlega zakwestionowaniu. Wówczas pracodawca musi zapłacić WSZYSTKIE zaległe składki. Nic więc dziwnego, że wielu szefów przyjmuje maksymalnie zapobiegawczą strategię.  Wówczas daje umowę o pracę każdemu. Na wypadek kontroli i późniejszych nieprzyjemności. Nikomu jednak nie przychodzi do głowy, że ZUS może zakwestionować etat! Jak to możliwe?

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda kontrola z ZUS?

Skrajna ostrożność się nie opłaca

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił uwagę na fakt, że nie zawsze skrajna ostrożność się opłaca! Ba, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych niekiedy kwestionuje umowy o pracę, wskazując, że w ich miejsce powinny zostać zawarte umowy cywilnoprawne bądź kontrakty B2B. Sytuacja ta może być zaskoczeniem dla pracodawcy, ponieważ generalnie umowa o pracę jest postrzegana jako najkorzystniejsza dla pracownika, a składki na ubezpieczenie społeczne i podatki są odprowadzane w pełnej wysokości. Niestety zdarza się, że ZUS w trakcie kontroli zwolnień lekarskich dochodzi do wniosku, że stosunek prawny łączący pracownika i pracodawcę nie ma pełnych cech umowy o pracę, a zatem umowa ta została »zawarta dla pozoru«” - czytamy w komentarzu ZPP.

Umowa o pracę zawarta dla pozoru

W tym wypadku należy przytoczyć stare polskie, a może niezbyt eleganckie powiedzenie -„jak nie kijem go, to pałą”. Bo konsekwencje takiej diagnozy postawionej przez kontrolera ZUS mogą być dramatycznie kosztowne. Jak zauważa ZPP, w takiej sytuacji ZUS może zobowiązać pracodawcę do zwrócenia „nienależnie” wypłaconych pracownikowi zasiłków chorobowych.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zażądać zwrotu nienależnych świadczeń od płatnika składek. Oczywiście często to pracodawca jest łatwiejszym celem egzekucji tego rodzaju wierzytelności, a zatem to do niego coraz częściej są kierowane żądania zapłaty” – zauważa ZPP i dodaje, że walka o sprawiedliwość przed sądem, może czasem ciągnąć się latami.

 

Kiedy etat może być zakwestionowany

ZPP radzi by każdy pracodawca dokładnie zwracał uwagę na charakter prawny. Chodzi o artykuł 22 ustęp 1 Kodeksu pracy:

przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.”

Warto na poważnie podejść do litery prawa i dokładnie sprawdzić, czy w stosunku prawnym nie brakuje, któregokolwiek z wymienionych w tym przepisie elementów. Jeśli coś się nie zgadza, ZUS może się „przyczepić”. A to już oznacza szereg problemów zarówno organizacyjnych jak i prawnych, a także finansowych. W przypadku wątpliwości, warto wystąpić o interpretację indywidualną. W wielu przypadkach może być dla nas poduszką bezpieczeństwa! Zresztą, szerzej mówi o tym ustawa „Prawo przedsiębiorców”. 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier