magazyn-firma
2 min. czytania

Czym będzie Narodowy Holding Spożywczy? Czy czeka nas powrót PGR-ów?

pole
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 05 21

UOKiK zgodził się na konsolidację spółek rolno-spożywczych. Co oznacza, że Narodowy Holding Spożywczy powstanie jeszcze w tym roku.

Strategiczny projekt rządu

Inicjatywa stworzenia holdingu nie jest nowym pomysłem. Jej realizacją zajmował się początkowo resort rolnictwa. Ale dopiero gdy pieczę nad projektem objął minister Aktywów Państwowych prace przyspieszyły. Narodowy Holding Spożywczy to nadzieja polskiej gospodarki i strategiczny projekt rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jej postawnie ma zaspokoić dwa cele. Pierwszy to stworzenie podmiotu wykorzystującego zasoby Skarbu Państwa, co nie tylko wzmocni pozycję spółek państwowych, ale i krajowy przemysł rolno-spożywczy. Ponadto, jak zauważył wiceminister Artur Śliwka podczas wystąpienia w poselskiej komisji rolnictwa, dzięki NHS wzrośnie konkurencyjność polskich produktów na rynkach zagranicznych. Państwo będzie miało też jak przeciwdziałać negatywnym zdarzeniom jakie występują na rynku rolno-spożywczym.

Sceptycy nie pozostawiają złudzeń i nazywają pomysł nowoczesnym PGR.

Wszystko zaczęło się od cukru

W pierwszej fazie koncepcji planowano utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Na skutek podejmowanych działań wyznaczono Krajową Spółkę Cukrową S.A. jako prekursora.

Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

Mimo, że nazwa może być sugerująca, spółka oraz jej podmioty zależne poza wytwarzaniem cukry z buraków cukrowych zajmują się także: skupem, przetwórstwem zbóż, warzyw i owoców, a także produkcji słodyczy.

Parę dni temu poczyniono kolejny krok w stronę konsolidacji. Mianowice zgodę na połączenie spółek zgodnie z projektem wyraził UOKiK.

Narodowy Holding Spożywczy a gospodarka centralnie sterowana

PGR, a dokładnie Państwowe Gospodarstwo Rolne było formą własności ziemskiej, która zakończyła swój byt w 1993 roku. Od tego czasu rolnicy prowadzą działalność w ramach prywatnych gospodarstw na zasadach kapitalizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Bushcraft i leśny survival rozwija się wyjątkowo szybko

Wiele wskazuje na to, że partia rządząca chce wskrzesić ten relikt przeszłości przez stworzenie podmiotu, który będzie podejmował gospodarcze decyzje i reprezentował wspólne cele.

Jeden z wyjątków jest taki, że plantatorom zagwarantowano udział organizatorski i własnościowy w firmach należących do NHS. A tych ma być docelowo aż 48.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier