magazyn-firma
2 min. czytania

Czym będzie Narodowy Holding Spożywczy? Czy czeka nas powrót PGR-ów?

pole
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

UOKiK zgodził się na konsolidację spółek rolno-spożywczych. Co oznacza, że Narodowy Holding Spożywczy powstanie jeszcze w tym roku.

Strategiczny projekt rządu

Inicjatywa stworzenia holdingu nie jest nowym pomysłem. Jej realizacją zajmował się początkowo resort rolnictwa. Ale dopiero gdy pieczę nad projektem objął minister Aktywów Państwowych prace przyspieszyły. Narodowy Holding Spożywczy to nadzieja polskiej gospodarki i strategiczny projekt rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jej postawnie ma zaspokoić dwa cele. Pierwszy to stworzenie podmiotu wykorzystującego zasoby Skarbu Państwa, co nie tylko wzmocni pozycję spółek państwowych, ale i krajowy przemysł rolno-spożywczy. Ponadto, jak zauważył wiceminister Artur Śliwka podczas wystąpienia w poselskiej komisji rolnictwa, dzięki NHS wzrośnie konkurencyjność polskich produktów na rynkach zagranicznych. Państwo będzie miało też jak przeciwdziałać negatywnym zdarzeniom jakie występują na rynku rolno-spożywczym.

Sceptycy nie pozostawiają złudzeń i nazywają pomysł nowoczesnym PGR.

Wszystko zaczęło się od cukru

W pierwszej fazie koncepcji planowano utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Na skutek podejmowanych działań wyznaczono Krajową Spółkę Cukrową S.A. jako prekursora.

Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

Mimo, że nazwa może być sugerująca, spółka oraz jej podmioty zależne poza wytwarzaniem cukry z buraków cukrowych zajmują się także: skupem, przetwórstwem zbóż, warzyw i owoców, a także produkcji słodyczy.

Parę dni temu poczyniono kolejny krok w stronę konsolidacji. Mianowice zgodę na połączenie spółek zgodnie z projektem wyraził UOKiK.

Narodowy Holding Spożywczy a gospodarka centralnie sterowana

PGR, a dokładnie Państwowe Gospodarstwo Rolne było formą własności ziemskiej, która zakończyła swój byt w 1993 roku. Od tego czasu rolnicy prowadzą działalność w ramach prywatnych gospodarstw na zasadach kapitalizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Bushcraft i leśny survival rozwija się wyjątkowo szybko

Wiele wskazuje na to, że partia rządząca chce wskrzesić ten relikt przeszłości przez stworzenie podmiotu, który będzie podejmował gospodarcze decyzje i reprezentował wspólne cele.

Jeden z wyjątków jest taki, że plantatorom zagwarantowano udział organizatorski i własnościowy w firmach należących do NHS. A tych ma być docelowo aż 48.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier