magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Transakcje kupna-sprzedaży w handlu międzynarodowym są obciążone pewnym ryzykiem. Jak radzi PARP, warto dodatkowo zabezpieczyć się instrumentem, który zyskuje na popularności. Czym jest akredytywa dokumentowa? Wyjaśniamy.

Akredytywa dokumentowa w handlu międzynarodowym

Osoby prowadzące biznes z zagranicznymi podmiotami prędzej spotkają się z pojęciem „akredytywa dokumentowa”. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest to bardzo wygodny instrument coraz powszechniej stosowany w Europie i na świecie.

Klasyczna międzynarodowa transakcja kupna-sprzedaży to operacja, w której zaangażowane są dwie strony: importer i eksporter. Najpopularniejszą metodą rozliczenia jest bankowy przelew. Łatwo jednak dostrzec w tym układzie podstawowe zagrożenie. Cały mechanizm opiera się na zaufaniu. Gorzej jeśli zostanie ono nadszarpnięte, a eksporter nie otrzyma należnej zapłaty, mimo że wysłał towar.

PARP przypomina jednak o bardzo wygodnym rozwiązaniu. Dzięki niemu, jako eksporter masz zagwarantowane bezpieczeństwo. Mowa o akredytywie dokumentowej.

Czym jest wspomniana akredytywa dokumentowa? Jej idea polega na tym, że dwie strony transakcji umawiają się na zabezpieczoną transakcję. W tej sytuacji to bank importera staje się gwarantem płatności dla eksportera.

CZYTAJ TAKŻE: Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

Jak uruchomić akredytywę dokumentową?

Uruchomienie akredytywy wymaga oczywiście zgody i zaangażowania obu stron. Muszą one bowiem dopełnić określonych formalności. Zazwyczaj to eksporter przesyła do importera prośbę o złożenie w obsługującym go banku akredytywy. Koniecznie musi ona zawierać szczegółowe informacje związane z transakcją.

Akredytywa dokumentowa w praktyce

W praktyce możemy spotkać się z kilkoma rodzajami akredytywy dokumentowej. Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw PARP w bardzo obrazowy sposób przedstawił cały mechanizm działania tego instrumentu. Warto zatem obejrzeć poniższy film.

Kiedy akredytywa dokumentowa może się przydać?

Pamiętajmy, że akredytywa to narzędzie, które działa proporcjonalnie. W jednakowy sposób chroni interesy zarówno importera jak i eksportera. Po pierwsze chodzi o ryzyko związane z jakością i terminowością dostaw. W drugim przypadku – z płatnościami.

Akredytywa jest dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym pozyskujemy nowych, zagranicznych kontrahentów. Powszechnie uważa się, że warto ją stosować w przypadku partnerów z niespokojnych politycznie i społecznie obszarów.

Kosztowne dostawy trzeba zabezpieczyć

W ocenie doradców akredytywa dokumentowa odgrywa szczególną rolę w przypadku dostaw, które wymagają dłuższego czasu oraz zaangażowania niemałych środków przez podmiot eksportujący. W ten sposób można niemal do minimum ograniczyć ryzyka związane z ewentualnym wycofaniem się importera z zawartej wcześniej umowy.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier