magazyn-firma

Transakcje kupna-sprzedaży w handlu międzynarodowym są obciążone pewnym ryzykiem. Jak radzi PARP, warto dodatkowo zabezpieczyć się instrumentem, który zyskuje na popularności. Czym jest akredytywa dokumentowa? Wyjaśniamy.

Akredytywa dokumentowa w handlu międzynarodowym

Osoby prowadzące biznes z zagranicznymi podmiotami prędzej spotkają się z pojęciem „akredytywa dokumentowa”. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest to bardzo wygodny instrument coraz powszechniej stosowany w Europie i na świecie.

Klasyczna międzynarodowa transakcja kupna-sprzedaży to operacja, w której zaangażowane są dwie strony: importer i eksporter. Najpopularniejszą metodą rozliczenia jest bankowy przelew. Łatwo jednak dostrzec w tym układzie podstawowe zagrożenie. Cały mechanizm opiera się na zaufaniu. Gorzej jeśli zostanie ono nadszarpnięte, a eksporter nie otrzyma należnej zapłaty, mimo że wysłał towar.

PARP przypomina jednak o bardzo wygodnym rozwiązaniu. Dzięki niemu, jako eksporter masz zagwarantowane bezpieczeństwo. Mowa o akredytywie dokumentowej.

Czym jest wspomniana akredytywa dokumentowa? Jej idea polega na tym, że dwie strony transakcji umawiają się na zabezpieczoną transakcję. W tej sytuacji to bank importera staje się gwarantem płatności dla eksportera.

CZYTAJ TAKŻE: Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

Jak uruchomić akredytywę dokumentową?

Uruchomienie akredytywy wymaga oczywiście zgody i zaangażowania obu stron. Muszą one bowiem dopełnić określonych formalności. Zazwyczaj to eksporter przesyła do importera prośbę o złożenie w obsługującym go banku akredytywy. Koniecznie musi ona zawierać szczegółowe informacje związane z transakcją.

Akredytywa dokumentowa w praktyce

W praktyce możemy spotkać się z kilkoma rodzajami akredytywy dokumentowej. Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw PARP w bardzo obrazowy sposób przedstawił cały mechanizm działania tego instrumentu. Warto zatem obejrzeć poniższy film.

Kiedy akredytywa dokumentowa może się przydać?

Pamiętajmy, że akredytywa to narzędzie, które działa proporcjonalnie. W jednakowy sposób chroni interesy zarówno importera jak i eksportera. Po pierwsze chodzi o ryzyko związane z jakością i terminowością dostaw. W drugim przypadku – z płatnościami.

Akredytywa jest dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym pozyskujemy nowych, zagranicznych kontrahentów. Powszechnie uważa się, że warto ją stosować w przypadku partnerów z niespokojnych politycznie i społecznie obszarów.

Kosztowne dostawy trzeba zabezpieczyć

W ocenie doradców akredytywa dokumentowa odgrywa szczególną rolę w przypadku dostaw, które wymagają dłuższego czasu oraz zaangażowania niemałych środków przez podmiot eksportujący. W ten sposób można niemal do minimum ograniczyć ryzyka związane z ewentualnym wycofaniem się importera z zawartej wcześniej umowy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier