magazyn-firma
2 min. czytania

Czym jest Flubot? Dane Twojej firmy mogą być zagrożone!

Flubot
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

SMS-y rozsyłane przez cyberprzestępców mogą spowodować nie tylko włamanie na konto bankowe użytkownika, ale także być źródłem poważnego wycieku danych z firmy! Czym jest Flubot? Wyjaśniamy.

Czym jest Flubot i dlaczego jest niebezpieczny?

Wiele osób robiąc zakupy w internecie, decyduje się na przesłanie paczki do firmy. To wygodne i przecież nieszkodliwe rozwiązanie. Część z nich wpisuje w formularzu numer swojego telefonu służbowego, aby szybko otrzymać informacje o nadejściu przesyłki. To również nic złego. Problem pojawia się wtedy, kiedy na telefon przychodzi SMS z informacją o paczce, który wcale nie pochodzi od kuriera, ale od cyberprzestępcy. Tu warto powiedzieć o tym, czym jest Flubot.

Flubot to SMS, który może mieć przeróżną treść. Ostatnio dość często raportowane są wiadomości o rzekomych przesyłkach. Są napisane w taki sposób, by do złudzenia przypominać wiadomość od kuriera np. „Twoja paczka jest w drodze. Kliknij link, by śledzić jej trasę”. Problem w tym, że spełnienie tego oczekiwania i kliknięcie wskazanego tekstu sprawi, że cyberoszuści mają nas w garści.

Jak wygląda fałszywy SMS?

Kilka przykładów takich wiadomości ostatnio ujawnił zespół ekspertów bezpieczeństwa CERT Orange Polska. Zostały poddane szczegółowej analizie. Można się z nimi zapoznać tutaj. To, co je łączy to często dziwna interpunkcja, a nawet błędy ortograficzne lub gramatyczne. Doświadczenie pokazuje, że wiele ofiar Flubotów, mimo wszystko kliknęło wskazane linki w pośpiechu. I zaczęły się problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Tego nie przewidziało nawet RODO. Wyciek danych z firmy przez... samochód!

Flubot w firmie

Kliknięcie linku w podejrzanej wiadomości kieruje do bardzo szkodliwej aplikacji, której działanie opiera się na trojanie Flubot. Urządzenie mobilne zostaje zaatakowane. I choć głównym celem przestępców jest wykradanie danych logowania do banku osoby fizycznej, problem może dotknąć naszej firmy. Tą drogą mogą zostać wykradzione np. dane do logowania do firmowej poczty lub chmury. Niestety trojan dobiera się także do zapisanych w telefonie SMS-ów, a przez to także do kodów dwuskładnikowego uwierzytelniania.

To jednak nie wszystko. Flubot jest w stanie przejąć całą skrzynkę adresową w telefonie, czyli dane naszych kontrahentów i innych pracowników. W ten sposób może rozsyłać szkodliwe SMS-y do innych osób. Sam fakt wycieku danych jest jednak poważnym problemem z punktu widzenia RODO.

Jak ochronić firmę przed Flubotem?

Po pierwsze porozmawiaj z pracownikami. W przypadku małych firm nie jest to trudne. Jeśli nie możecie się spotkać, roześlij maila np. z linkiem do tego artykułu (nie mamy nic przeciwko) do swoich podwładnych. Wyjaśnij, że SMS-y, szczególnie przypominające wiadomości od kurierów, sklepów internetowych, gazowni czy zakładu energetycznego mogą być bardzo niebezpieczne!

Rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych aplikacji, które mają wszystkie duże firmy kurierskie. Warto także zrezygnować w ogóle z klikania linków znajdujących się w wiadomościach SMS. Nie jest powiedziane, że kolejne wersje Flubota, nie będą podszywały się pod kuriera, a naszych bliskich i znajomych. Warto mieć oczy szeroko otwarte!

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier