magazyn-firma
3 min. czytania

Czym jest jest STIR?

umowa o dzieło
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
14 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest STIR? - Takie pytanie często pojawia się, kiedy pierwszy raz zetkniemy się z tym skrótem, np. w informacji o udaremnieniu działania kolejnej karuzeli VAT lub innych przestępstw skarbowych.

STIR w praktyce jest to system, dzięki któremu Krajowa Administracja Skarbowa jest w stanie wychwytywać podejrzane działania różnych podmiotów, które chcą wykorzystać sektor finansowy do wyłudzeń skarbowych. Co oznacza skrót STIR? Jak działa? Kiedy pieniądze na koncie mogą być zablokowane? Odpowiadamy!

CZYTAJ TAKŻE: Nowe nawyki klientów szkodliwe dla firm?

Co oznacza skrót STIR?

Skrót STIR oznacza System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. Działa od stycznia 2018 roku i od tego czasu doskonale pokazał, że dobrze opracowane algorytmy oraz system monitorujący ogromne ilości danych jest w stanie wychwycić podejrzane transakcje, lub zachowania przeróżnych podmiotów działających w obrocie gospodarczym.

STIR a wyłudzenia VAT

Analizowane przez STIR dane pod kątem ryzyka wyłudzeń skarbowych, pochodzą od banków lub SKOK-ów i pozwalają wykryć różne podejrzane transakcje oraz dać sygnał, że gdzieś właśnie rozkręciła się karuzela VAT, a w innym miejscu trwa pranie brudnych pieniędzy.

Biorąc pod uwagę, jak wiele różnego rodzaju transakcji obsługują instytucje finansowe, tylko zaawansowany i dobrze dopasowany do zagrożeń system jest w stanie wyłapywać w gąszczu przelewów te, które wymagają dogłębnej analizy.

STIR a blokada rachunków

Działanie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej reguluje ustawa z dnia 24 listopada 2017 roku. Sam STIR na jej podstawie ruszył już w połowie stycznie 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus przyspieszy zwrot VAT. Ale jest jeden warunek

STIR to nie tylko informatyczne możliwości złożonych algorytmów kontrolnych, ale także skuteczna cyfrowa bariera , która zapobiega transferowi pieniędzy z wyłudzeń. Istnieje bowiem możliwość zablokowania podejrzanego rachunku firmowego na 72 godziny. Co więcej, prawo daje możliwość wydłużenia tego terminu nawet do 3 miesięcy. Nie trudno sobie wyobrazić, jak poważne problemy rodzi to po stronie posiadacza takiego konta.

Jest jednak jedno zastrzeżenie. Rozwiązanie to nie może dotyczyć kont należących do osób fizycznych, które służą do ich prywatnych rozliczeń. Za algorytmami STIR stoi bardzo wnikliwa analiza, która minimalizuje ryzyko ewentualnych konsekwencji, jakie mogłyby spaść na działających zgodnie z prawem przedsiębiorców.

STIR zablokował konto. Co dalej?

Jeżeli konto firmowe zostanie zablokowane w wyniku działania STIR, można zawnioskować do Krajowej Administracji Skarbowej o wyrażenie zgody na pobranie środków. Pieniądze mogą wtedy służyć jedynie do:

  • opłacenia pensji pracowników, którzy zostali zatrudnieni minimum 3 miesiące przed założeniem blokady
  • płacenia składek ZUS
  • regulowania zaliczek na podatek dochodowy
  • zasądzonych alimentów lub rent alimentacyjnych tytułem odszkodowania.
  • opłacenia bieżących zobowiązań wynikających z przepisów podatkowych i celnych (nie zawsze jest na to zgoda)

CZYTAJ TAKŻE: Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów

Czy KAS może odblokować konto przed terminem?

Co ciekawe, w szczególnej sytuacji KAS może zgodzić się na zdjęcie blokady przed terminem. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy organy skarbowe nie posiadają istotnych przesłanek dla utrzymania  takiego środka zapobiegawczego. Oczywiście nic nie dzieje się „z automatu”. Podmiot gospodarczy musi sam wystąpić z wnioskiem o takie działanie.

Algorytm STIR

Świat opiera się na algorytmach. Tak jak media społecznościowe z są w stanie wyłapywać informacje szczególnie ciekawe dla jakiejś grupy użytkowników, lub posty na temat COVID, by umieścić pod nimi adnotację o ryzyku tzw. fake-newsów, tak samo systemy informacyjne służb podatkowych wielu krajów posiadają algorytmy, które dość skutecznie „wyławiają” przypadki nieuczciwych zachowań lub takich, które noszą znamiona przestępstw.

W czasach, gdy coraz więcej operacji odbywa się elektronicznie, tego typu narzędzia wydają się najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z nadużyciami i wyłudzeniami. Pomagają też uszczelnić system podatkowy.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier