magazyn-firma
3 min. czytania

Czym jest Konto Przedsiębiorcy?

konto przedsiębiorcy
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
03 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Konto Przedsiębiorcy to następca konta na portalu CEIDG.gov.pl. Od 13 grudnia będzie jedynym miejscem, w którym można zmienić wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Będzie można też załatwić szereg ważnych spraw. Ale o tym za chwilę.

Konto Przedsiębiorcy na portalu Biznes.gov.pl

Kolejny login i hasło do zapamiętania? Tak, ale w tym przypadku naprawdę nie ma na co narzekać. Konto Przedsiębiorcy będące integralną częścią portalu Biznes.gov.pl, to obowiązkowe miejsce w sieci dla każdego przedsiębiorcy.

Niedawno pisaliśmy o rychłym odejściu do cyfrowej przeszłości funkcjonalności przestarzałego już portalu CEIDG.gov.pl. To także koniec legendarnego już formularza CEIDG-1, przez który musiał przebrnąć każdy, kto zakładał działalność gospodarczą. Akurat ten element zostanie zastąpiony przez praktyczny i przemyślany kreator.

Jak działa Konto Przedsiębiorcy?

Najprościej rzecz biorąc, tak jak skrzynka e-mail jest naszym centrum kontaktu ze światem, tak samo Konto Przedsiębiorcy jest miejscem gdzie kumulują się wszystkie urzędowe sprawy, jakie załatwiasz jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Pewnie nie raz, kiedy próbowałeś powrócić do „starych” spraw, sięgałeś do archiwalnych maili. Konto Przedsiębiorcy, również będzie pełniło rolę swoistego „archiwum”. Jak zapewniają administratorzy systemu „w uporządkowany sposób prezentuje aktualne i historyczne sprawy i wnioski wraz z odpowiedziami urzędów”.

CZYTAJ TAKŻE: CEIDG.gov.pl - Twoje konto przestanie istnieć

Konto Przedsiębiorcy będzie rozbudowywane?

Jak czytamy na portalu Biznes.gov.pl, lista możliwości, a także ułatwień związanych z tym narzędziem będzie rosła. Będzie można znaleźć listę sugerowanych spraw, które należy załatwić w najbliższym czasie. Mało tego. System będzie przypominał o terminach, aby o niczym nie zapomnieć. Jeśli te zapowiedzi się sprawdzą w praktyce, będziemy mieli do czynienia z urzędowym wirtualnym asystentem, który w wielu sytuacjach pomoże nam w biznesie.

Konto Przedsiębiorcy jak e-mail?

Przed chwilą porównywaliśmy Konto Przedsiębiorcy do poczty e-mail. Nie ma w tym porównaniu przesady. Będzie można w nim znaleźć także… skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Połączymy się także z innymi systemami administracji. Będą temu służyły specjalne zakładki dedykowane dla firmy i przedsiębiorcy.

Połączenie portali CEIDG.gov.pl oraz Biznes.gov.pl

Połączenie obu przedsięwzięć w jeden portal Biznes.gov.pl pozwoli na dostęp w jednym miejscu do wszelkich, niezbędnych informacji i usług dla przedsiębiorcy. Będzie można więc zaoszczędzić czas na googlowaniu i przedzieraniu się przez strony urzędów.

Po drugie, to także jedno miejsce do sprawdzania ważnych powiadomień, statusu, czy historii spraw urzędowych, jakie kiedykolwiek musieliśmy załatwiać. To także możliwość wielokrotnego wykorzystania z danych. Raz wpisane zostaną zapamiętane przez system. Kolejnym plusem jest dostęp z dowolnych urządzeń i w dowolnym miejscu na świecie.

Zaświadczenia przez Biznes.gov.pl

Korzystając z konta przedsiębiorcy, użytkownik będzie mógł w tym miejscu odebrać m.in. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT, a także dokument potwierdzający, że nie mamy zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Tą drogą można będzie załatwić sprawy w takich instytucjach jak: Urząd Ochrony Danych Osobowych, Generalna Inspekcja Transportu Drogowego oraz Państwowa inspekcja pracy.

Wkrótce na Biznes.gov.pl mają ruszyć kolejne ułatwienia m.in. wyszukiwarka firm zarejestrowanych w CEIDG, a także w KRS.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier