magazyn-firma
3 min. czytania

Czym jest Konto Przedsiębiorcy?

konto przedsiębiorcy
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
03 12 21

Konto Przedsiębiorcy to następca konta na portalu CEIDG.gov.pl. Od 13 grudnia będzie jedynym miejscem, w którym można zmienić wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Będzie można też załatwić szereg ważnych spraw. Ale o tym za chwilę.

Konto Przedsiębiorcy na portalu Biznes.gov.pl

Kolejny login i hasło do zapamiętania? Tak, ale w tym przypadku naprawdę nie ma na co narzekać. Konto Przedsiębiorcy będące integralną częścią portalu Biznes.gov.pl, to obowiązkowe miejsce w sieci dla każdego przedsiębiorcy.

Niedawno pisaliśmy o rychłym odejściu do cyfrowej przeszłości funkcjonalności przestarzałego już portalu CEIDG.gov.pl. To także koniec legendarnego już formularza CEIDG-1, przez który musiał przebrnąć każdy, kto zakładał działalność gospodarczą. Akurat ten element zostanie zastąpiony przez praktyczny i przemyślany kreator.

Jak działa Konto Przedsiębiorcy?

Najprościej rzecz biorąc, tak jak skrzynka e-mail jest naszym centrum kontaktu ze światem, tak samo Konto Przedsiębiorcy jest miejscem gdzie kumulują się wszystkie urzędowe sprawy, jakie załatwiasz jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Pewnie nie raz, kiedy próbowałeś powrócić do „starych” spraw, sięgałeś do archiwalnych maili. Konto Przedsiębiorcy, również będzie pełniło rolę swoistego „archiwum”. Jak zapewniają administratorzy systemu „w uporządkowany sposób prezentuje aktualne i historyczne sprawy i wnioski wraz z odpowiedziami urzędów”.

CZYTAJ TAKŻE: CEIDG.gov.pl - Twoje konto przestanie istnieć

Konto Przedsiębiorcy będzie rozbudowywane?

Jak czytamy na portalu Biznes.gov.pl, lista możliwości, a także ułatwień związanych z tym narzędziem będzie rosła. Będzie można znaleźć listę sugerowanych spraw, które należy załatwić w najbliższym czasie. Mało tego. System będzie przypominał o terminach, aby o niczym nie zapomnieć. Jeśli te zapowiedzi się sprawdzą w praktyce, będziemy mieli do czynienia z urzędowym wirtualnym asystentem, który w wielu sytuacjach pomoże nam w biznesie.

Konto Przedsiębiorcy jak e-mail?

Przed chwilą porównywaliśmy Konto Przedsiębiorcy do poczty e-mail. Nie ma w tym porównaniu przesady. Będzie można w nim znaleźć także… skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Połączymy się także z innymi systemami administracji. Będą temu służyły specjalne zakładki dedykowane dla firmy i przedsiębiorcy.

Połączenie portali CEIDG.gov.pl oraz Biznes.gov.pl

Połączenie obu przedsięwzięć w jeden portal Biznes.gov.pl pozwoli na dostęp w jednym miejscu do wszelkich, niezbędnych informacji i usług dla przedsiębiorcy. Będzie można więc zaoszczędzić czas na googlowaniu i przedzieraniu się przez strony urzędów.

Po drugie, to także jedno miejsce do sprawdzania ważnych powiadomień, statusu, czy historii spraw urzędowych, jakie kiedykolwiek musieliśmy załatwiać. To także możliwość wielokrotnego wykorzystania z danych. Raz wpisane zostaną zapamiętane przez system. Kolejnym plusem jest dostęp z dowolnych urządzeń i w dowolnym miejscu na świecie.

Zaświadczenia przez Biznes.gov.pl

Korzystając z konta przedsiębiorcy, użytkownik będzie mógł w tym miejscu odebrać m.in. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT, a także dokument potwierdzający, że nie mamy zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Tą drogą można będzie załatwić sprawy w takich instytucjach jak: Urząd Ochrony Danych Osobowych, Generalna Inspekcja Transportu Drogowego oraz Państwowa inspekcja pracy.

Wkrótce na Biznes.gov.pl mają ruszyć kolejne ułatwienia m.in. wyszukiwarka firm zarejestrowanych w CEIDG, a także w KRS.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier