Kwota wolna od podatku to odgórnie wskazana granica, określająca dochód poniżej którego nie trzeba rozliczać się z podatku. Jeśli w danym roku jej nie przekroczysz będziesz zwolniony z podatkowych powinności.

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku

Niestety, a może stety grupa „szczęśliwców” nie jest duża. Państwo dba, by mimo stosowania kwoty wolnej od podatku wpływy do budżetu nie były zbyt niskie. Poza tym, raczej nikt nie chciałby, aby jego roczne zarobki nie przekroczyły 8000 zł. W przeliczeniu miesięcznym to nieco ponad 660 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

Ponadto z kwoty wolnej od podatku skorzystać mogą osoby zobowiązane do złożenia formularzy: PIT- 36 i PIT-37. Czyli podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (stosujący tak zwaną skalę podatkową).

Co ważne wszelkie wyliczenia dotyczą jednej osoby w konkretnym roku podatkowym.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Ile wynosi kwota wolna od podatku

W roku 2021 podobnie jak w latach poprzednich kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł. Stawka kwoty wolnej od podatku pozwala obliczyć podstawę opodatkowania, czyli wartość od której naliczany jest podatek. Jeżeli w ciągu roku zarobisz mniej niż 8000 zł, nie płacisz podatku. Jeśli więcej płacisz.

CZYTAJ TAKŻE: PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Kwota wolna od podatku a kwota zmniejszająca podatek

Jeśli twój roczny dochód przekroczy kwotę wolną od podatku, trzeba będzie wyliczyć w jakiej wysokości daninę zapłacisz. Poniżej tłumaczymy jak to zrobić.

Z kwoty wolnej korzystają tylko osoby rozliczające się w skali podatkowej. Skale są dwie: 17% i 32%. Ich stosowanie uzależnione jest od stawki 85 528 złotych brutto. Ci których dochód jest poniżej płacą 17%, ci z wyższymi zarobkami 32%. W wyliczaniu podatku funkcjonuje surowa zasada: im więcej zarabiasz, tym mniej ulg możesz wykorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Co więcej musisz poznać kwotę zmniejszającą podatek. Jest to wielkość obliczana z dochodu. Uzyskasz ją, gdy od osiągniętego w danym roku dochodu odejmiesz wykorzystane ulgi np. rehabilitacyjną, na dziecko czy darowizny.