magazyn-firma
2 min. czytania

Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21

Kwota wolna od podatku to odgórnie wskazana granica, określająca dochód poniżej którego nie trzeba rozliczać się z podatku. Jeśli w danym roku jej nie przekroczysz będziesz zwolniony z podatkowych powinności.

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku

Niestety, a może stety grupa „szczęśliwców” nie jest duża. Państwo dba, by mimo stosowania kwoty wolnej od podatku wpływy do budżetu nie były zbyt niskie. Poza tym, raczej nikt nie chciałby, aby jego roczne zarobki nie przekroczyły 8000 zł. W przeliczeniu miesięcznym to nieco ponad 660 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

Ponadto z kwoty wolnej od podatku skorzystać mogą osoby zobowiązane do złożenia formularzy: PIT- 36 i PIT-37. Czyli podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (stosujący tak zwaną skalę podatkową).

Co ważne wszelkie wyliczenia dotyczą jednej osoby w konkretnym roku podatkowym.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Ile wynosi kwota wolna od podatku

W roku 2021 podobnie jak w latach poprzednich kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł. Stawka kwoty wolnej od podatku pozwala obliczyć podstawę opodatkowania, czyli wartość od której naliczany jest podatek. Jeżeli w ciągu roku zarobisz mniej niż 8000 zł, nie płacisz podatku. Jeśli więcej płacisz.

CZYTAJ TAKŻE: PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Kwota wolna od podatku a kwota zmniejszająca podatek

Jeśli twój roczny dochód przekroczy kwotę wolną od podatku, trzeba będzie wyliczyć w jakiej wysokości daninę zapłacisz. Poniżej tłumaczymy jak to zrobić.

Z kwoty wolnej korzystają tylko osoby rozliczające się w skali podatkowej. Skale są dwie: 17% i 32%. Ich stosowanie uzależnione jest od stawki 85 528 złotych brutto. Ci których dochód jest poniżej płacą 17%, ci z wyższymi zarobkami 32%. W wyliczaniu podatku funkcjonuje surowa zasada: im więcej zarabiasz, tym mniej ulg możesz wykorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Co więcej musisz poznać kwotę zmniejszającą podatek. Jest to wielkość obliczana z dochodu. Uzyskasz ją, gdy od osiągniętego w danym roku dochodu odejmiesz wykorzystane ulgi np. rehabilitacyjną, na dziecko czy darowizny.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier