Zatrudniasz pracowników? Każdy (lub bardziej prawie każdy) pracownik powinien złożyć PIT-2 z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Wokół dokumentu narosło sporo zamieszania w firmach. Do tego stopnia, że w drugim dniu roboczym obowiązywania Polskiego Ładu musiało interweniować ministerstwo finansów. Czym jest PIT-2 i jaki ma wpływ na pensję netto?

Czym jest PIT-2?

Na początek trochę teorii. Czym jest PIT-2? Oświadczenie to składają pracownicy z chwilą rozpoczęcia zatrudniania w danej firmie. Zazwyczaj dzieje się to przy podpisywaniu umowy. Najpóźniej należy to zrobić jeszcze przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że oświadczenie to obowiązuje aż do odwołania. To oznacza, że raz wypełniony dokument może obowiązywać przez cały okres zatrudniania. Nie trzeba składać go co roku.

CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy trzeba wybrać formę opodatkowania?

Dokument ten jest potrzebny do obliczania comiesięcznej zaliczki na podatek PIT. Przypomnijmy, to po stronie pracodawcy spoczywa obowiązek pobierania z pensji zatrudnionego zaliczek w odpowiedniej wysokości na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

PIT-2 a stosowanie kwoty wolnej od podatku

Oświadczenie PIT-2 jest podstawą dla pracodawcy do zastosowania kwoty wolnej od podatku w comiesięcznych zaliczkach na PIT. Zamieszanie powstało, bo rząd wprowadził coś, czego dawno nie testowaliśmy – zmianę kwoty wolnej. W tym przypadku do 30 tysięcy złotych. Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł)” – tłumaczy resort finansów.

MF dodaje, że Polski Ład nie zmienia zasad składania tego oświadczenia. W działach kadr i płac wielu firm zrobiło się gigantyczne zamieszanie. Wystarczy poczytać informacje w dyskusjach w mediach społecznościowych, by zauważyć, że firmy mają poważny problem. W sytuacji, jeśli z jakiegoś powodu, pracownik nie złożył dotąd PIT-2, a może to zrobić (zaraz wyjaśnimy kto), niech lepiej to zrobi. Najbliższa pensja może go zaboleć. Zupełnie jak nauczycieli.

Kiedy korzystniejsza pensja na rękę?

Jak przypomina MF, niższa zaliczka oznacza wyższą pensję na rękę. Jak zaznacza resort w komunikacie:

Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna i wyższa kwota zmniejszająca podatek dotyczą wszystkich pracowników. Niezależnie od wysokości pensji „na rękę”. Przysługują również tym pracownikom, którzy przekroczą próg podatkowy, a więc tym, których dochód roczny do opodatkowania jest wyższy niż 120 tys. zł.

 

Kiedy pracownik nie składa PIT-2

No dobrze. Są jednak przypadki, w których nie ma możliwości złożenia PIT-2. Dzieje się na przykład wtedy, kiedy pracownik jest przedsiębiorcą, emerytem lub pracuje na kilku etatach. Obowiązuje bowiem zasada „jednej kwoty wolnej od podatku”.

I tak jeśli pracownik jest na emeryturze, wówczas przysługuje mu kwota wolna od podatku jednak uwzględniania w zaliczkach regulowanych przez ZUS. W przypadku osób, posiadających własną działalność, kwota jest uwzględniana w przypadku zaliczek od przychodów z JDG. Natomiast osoba pracująca na kilku etatach może upoważnić jednego (i tylko jednego!) pracodawcę, by ten uwzględniał kwotę wolną w zaliczkach.