magazyn-firma
2 min. czytania

Czym jest prokura

podpis
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 03 21

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, jakie może udzielać przedsiębiorca oraz spółka prawa handlowego. Prokurentowi przysługuje prawo do reprezentowania swojego mocodawcy.

Pełnomocnictwo to bardzo przydatna instytucja. Dzięki niemu podmiot prowadzący działalność gospodarczą może podzielić się częścią przysługujących mu uprawnień oraz spoczywających na nim obowiązków. To bardzo ułatwia prowadzenie biznesu. Nie da się być w dwóch lub więcej miejsc na raz. Tak samo jak nie da się znać na wszystkich tematach. Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa. Jeśli prokurent będzie ekspertem w danej dziedzinie np. prawie, jego pomoc może przyczynić się do wzrostu zysków.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Prokura a pełnomocnictwo

Prokurent podobnie jak pełnomocnik to reprezentant: osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Może w jego imieniu składać i przyjmować oświadczenia. Ale zakres jego uprawnień jest o wiele szerszy. Pełnomocnik może działać tylko w granicach udzielonego przez mocodawcę pełnomocnictwa. A to w zależności od rodzaju pełnomocnictwa może upoważniać do wykonywania: czynności zwykłego zarządu, czynności określonego rodzaju lub konkretnej czynności prawnej przewidzianej w dokumencie. Pełnomocnik nie może wychodzić poza wskazany przez mocodawcę zakres działań. Za przekroczenie pełnomocnictwa, a tym samym działanie wbrew woli udzielającego pełnomocnictwo grożą surowe konsekwencje.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Prokura rządzi się innymi prawami. Przede wszystkim o wiele szerszymi. Prokurent już z samego faktu bycia prokurentem może wykonywać wszystkie czynności dotyczące prowadzenia działalności. Zastępuje więc przedsiębiorcę w czynnościach poza sądowych i sądowych. Reprezentuje go przed wszelkimi organami. Z wyjątkiem: sprzedaży przedsiębiorstwa, oddania go do czasowego korzystania oraz zastawienia nieruchomości. W przeciwieństwie do pełnomocnictwa, prokury nie można ograniczyć, ani rozszerzyć. Jej zakres jest stały.

Prokura, jak ją ustanowić

Prokurentem może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna, która musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Do ustanowienia prokury niezbędne jest przygotowanie i podpisanie dokumentu, którego przedmiot nie powinien budzić wątpliwości. Następnie dane prokurenta trzeba upublicznić w odpowiednim rejestrze. Jeśli prokura dotyczy działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do CEIDG, to właśnie tam w dziale drugim trzeba o niej wspomnieć. Z kolei przy spółkach handlowych niezbędny będzie wpis do działu 2 rejestru przedsiębiorców KRS.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier