magazyn-firma
2 min. czytania

Czynny żal niepotrzebny. Wystarczy korekta

czynny żal
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 05 21

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Czynny żal odchodzi w zapomnienie, złożenie korekty zakończy sprawę.

Czynny żal a nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego

Ministerstwo Finansów od dawna prowadzi prace nad nowymi przepisami występującymi w Kodeksie karnym skarbowym. Część z nich już obowiązuje, inne dopiero są tworzone. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” jedna z nowelizacji będzie dotyczyć instytucji czynny żal. I co więcej wprowadzi duże ułatwienie dla księgowych i właścicieli firm.

W razie wystąpienia konieczności poprawienia błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym nie będzie już trzeba zgłaszać czynnego żalu, by uniknąć kary. Sama korekta będzie wystarczająca do załatwienia sprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przewinienie karnoskarbowe

Obecna praktyka jest taka, że jednocześnie z poprawieniem błędnego rozliczenia, przesyłane jest przyznanie się do popełnienia przewinienia karnoskarbowego. Zapewnia to porządek w ewidencji i brak finansowej odpowiedzialności za błąd. Ale dokłada każdej stronie dodatkowych obowiązków.

Problemy z JPK

Nowelizacja jest odpowiedzią na zgłaszane wielokrotnie problemy z wypełnianiem i przesyłaniem Jednolitych Plików Kontrolnych.

CZYTAJ TAKŻE: Kto musi zostać podatnikiem VAT

Od jesieni ubiegłego roku, elementem niezbędnym JPK są kody GTU podczas sprzedaży wskazanych towarów i usług. Niestety osoby prowadzące biznesy nie wiedzą jak ewidencjonować poszczególne punkty swojej oferty. Przez co albo przekazują do księgowych błędne dane albo nie robią tego wcale.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczne jest złożenie korekty i zapłacenie kary. Jednym sposobem na jej uniknięcie był właśnie czynny żal, czyli przyznanie się do popełnienia błędu i uregulowanie zaległości. Po zmianie wystarczy złożyć korektę i uregulować płatności.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier