magazyn-firma
2 min. czytania

Czynny żal niepotrzebny. Wystarczy korekta

czynny żal
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Czynny żal odchodzi w zapomnienie, złożenie korekty zakończy sprawę.

Czynny żal a nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego

Ministerstwo Finansów od dawna prowadzi prace nad nowymi przepisami występującymi w Kodeksie karnym skarbowym. Część z nich już obowiązuje, inne dopiero są tworzone. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” jedna z nowelizacji będzie dotyczyć instytucji czynny żal. I co więcej wprowadzi duże ułatwienie dla księgowych i właścicieli firm.

W razie wystąpienia konieczności poprawienia błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym nie będzie już trzeba zgłaszać czynnego żalu, by uniknąć kary. Sama korekta będzie wystarczająca do załatwienia sprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przewinienie karnoskarbowe

Obecna praktyka jest taka, że jednocześnie z poprawieniem błędnego rozliczenia, przesyłane jest przyznanie się do popełnienia przewinienia karnoskarbowego. Zapewnia to porządek w ewidencji i brak finansowej odpowiedzialności za błąd. Ale dokłada każdej stronie dodatkowych obowiązków.

Problemy z JPK

Nowelizacja jest odpowiedzią na zgłaszane wielokrotnie problemy z wypełnianiem i przesyłaniem Jednolitych Plików Kontrolnych.

CZYTAJ TAKŻE: Kto musi zostać podatnikiem VAT

Od jesieni ubiegłego roku, elementem niezbędnym JPK są kody GTU podczas sprzedaży wskazanych towarów i usług. Niestety osoby prowadzące biznesy nie wiedzą jak ewidencjonować poszczególne punkty swojej oferty. Przez co albo przekazują do księgowych błędne dane albo nie robią tego wcale.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczne jest złożenie korekty i zapłacenie kary. Jednym sposobem na jej uniknięcie był właśnie czynny żal, czyli przyznanie się do popełnienia błędu i uregulowanie zaległości. Po zmianie wystarczy złożyć korektę i uregulować płatności.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier