magazyn-firma

Korekta wysokości dofinansowania do urealnionych kosztów, zmiana wysokości możliwych kredytów, oraz ogłoszenie dodatkowego dofinansowania na tzw. głęboką termomodernizację. To niektóre zmiany, jakie są przewidywane w nowym rozdaniu programu Czyste Powietrze 2023. Do propozycji jego modyfikacji odniosła się m.in. Konfederacja Lewiatan.

Czyste Powietrze 2023 – pierwsze dobre recenzje

Do proponowanych zmian w programie Czyste Powietrze na 2023 już odniosła się Konfederacja Lewiatan. Eksperci oceniają, że nowości idą w dobrym kierunku. Zaznaczają jednak, co jest zrozumiałe, skuteczność zmian będzie można ocenić dopiero po kilku miesiącach.

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze?

Eksperci do najważniejszych zmian zaliczają m.in. korektę wysokości dofinansowania. Będzie ona dostosowana do realnych kosztów prac remontowych, a także materiałów budowlanych. Z kolei w komponencie kredytowym zmianie ulegnie wysokość kwoty, jaką będzie można pożyczyć na inwestycje. Ogłoszone będzie także dodatkowe finansowanie na pracę, które będą służyły tzw. głębokiej termomodernizacji domów. Mówimy w tym przypadku o tzw. pakiecie termo. W dalszym ciągu wysokość wsparcia będzie uzależniona od dochodu.

Strategia renowacji budynków

Warto w tym kontekście przypomnieć, że lutym 2022 roku rząd przyjął długoterminową strategię renowacji budynków. Tym samym nasz kraj celuje wysoko i ambitnie w poprawę efektywności energetycznej domów. Mowa o prawie 2,5 mln budynków do 2030 roku i 7,5 mln zł do 2050 roku.

Konfederacja Lewiatan ocenia jednak, że kryzys, inflacja oraz wysokie stopy procentowe sprawiają, że już teraz „tempo termomodernizacji budynków w Polsce spada i osiągnięcie celów zapisanych w dokumentach strategicznych staje się coraz mniej realne”.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z ustawowym boosterem

Czyste Powietrze 2023 i banki komercyjnych

Według „Lewiatana” bardzo ważny jest udział banków komercyjnych w programie „Czyste powietrze”. Według wyliczeń, ze 103 mld złotych budżetu programu, 40 mld złotych mają zapewnić banków. Z deklaracji NFOŚiGW, jakie miały paść w rozmowie z pracodawcami, w nowej odsłonie programu ma nastąpić poprawa warunków dofinansowania dla osób wybierających ścieżkę kredytową. Dodatkowo kwota kredytu objęta gwarancją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wzrosnąć do 150 tys. brutto.

Pełna diagnoza nowych możliwości związanych z programem przedstawiona przez Konfederację Lewiatan znajduje się tutaj.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier