magazyn-firma
2 min. czytania

Darmowa wirtualna kadrowa. Nowy pomysł rządu

kadrowa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 06 21

Darmowa wirtualna kadrowa. Zamiast rozbudowanych programów księgowych czy systemów HR-owych proste rozwiązanie na stronach w domenie gov.pl. Czy nowy pomysł rządu się sprawdzi?

Mała firma łatwiej zatrudni i rozliczy pracownika. Do prac rządu wpisano właśnie projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów drogą elektroniczną. Pomysł wirtualnej (i darmowej!) kadrowej chce wprowadzić w życie resort rozwoju.

Umowy o pracę przez internet

Opracowywane właśnie przepisy mają umożliwić zawieranie drogą elektroniczną umów o pracę, zleceń, czy pomocy przy zbiorach małym pracodawcom. Z nowych rozwiązań mają skorzystać mikroprzedsiębiorcy, rolnicy, a także osoby fizyczne, które zatrudniają opiekunkę do swoich dzieci lub wsparcia osoby starszej.

Jak szybko zawrzeć umowę o pracę?

Nowe przepisy mają ułatwić  zawieranie umów w zakresie obowiązków, jakie leżą po stronie pracodawcy. Chodzi np. o zgłoszenie do ubezpieczenia i płatnika składek ZUS, a także kwestie związane z odprowadzaniem zaliczek na poczet podatku PIT.

Gotowe szablony umów o pracę

Pracodawca objęty rozwiązaniami z ustawy będzie mógł wykorzystać m.in. gotowe szablony umów, co będzie sporym ułatwieniem dla osób, które nigdy, nikogo nie zatrudniały. System ułatwi także rozliczanie urlopu pracownika, a także zwolni pracodawcę z prawnego obowiązku przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat. Na stronie dowiemy się także, jakie składki i zaliczki podatkowe powinniśmy oddać państwu.

>>> Wypowiedzenie umowy o pracę. Jak je przygotować? Wzór do pobrania

Na potrzebny tego artykułu, rozwiązanie to nazwaliśmy „wirtualną kadrową”, bo faktycznie, będzie on taką funkcję pełnił. Pytanie tylko, czy ułatwienia formalne wystarczą, by mikrofirmy chętniej zatrudniały pracowników, biorąc pod uwagę wciąż wysokie koszty zatrudnienia.

Jak walczyć z szarą strefą?

Pomysłodawcy argumentują, że takie rozwiązanie zintegrowane z platformą biznes.gov.pl ma być zachętą dla małych podmiotów do zawierania umów. Ma to ograniczyć szarą strefę, czy jak woli nazywać to rząd – „zjawisko pracy nierejestrowanej”.

>>> Kasa zapomogowo-pożyczkowa w firmie także dla zleceniobiorców

Państwo jak kadrowa przechowa dokumenty za pracodawcę?

Podsumowanie pomysłu resortu rozwoju, pracy i technologii jest krótkie:  „wprowadzone rozwiązanie pozwoli na załatwianie wszelkich spraw związanych z umową, od jej zawarcia do zakończenia w jednym miejscu (portal Praca.gov.pl). Obie strony umowy przez cały czas jej trwania oraz po zakończeniu w okresie 10 lat będą miały dostęp do dokumentów związanych z umową”. Dokumenty te mają być dostępne nawet wtedy, gdy firma ostatecznie zniknie z gospodarczej mapy kraju.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier