magazyn-firma
2 min. czytania

Darowizna na walkę z COVID-19. Jak skorzystać z ulgi

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
17 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wspieranie państwa w działaniach podejmowanych w związku z trwającą pandemią koronawirusa to nie tylko chwalebny ale i opłacalny ruch. Darowizna na walkę z COVID-19 to dobry sposób na zmniejszenie zobowiązań podatkowych.

Sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy z powodu szalejącego koronawirusa nie jest łatwa. Najbardziej odczuwalne, szczególnie na początku pandemii były braki w placówkach opieki medycznej. Dlatego wiele firm i osób prywatnych przekazywało darowizny czy to pieniężne czy materialne. Ich zadaniem było umożliwienie bezpiecznego funkcjonowania i niesienia pomocy chorym. Ten proceder trwa do dziś. Niejako w podziękowaniu za ofiarność rządzący przygotowali przepisy pozwalające na bardzo korzystne rozliczenie. Ale nie każda darowizna na walkę z COVID-19 pozwala na skorzystanie z ulgi.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Przede wszystkim z preferencji mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi

Dla kogo darowizna na walkę z COVID-19

Przepisy wskazują grupę odbiorców darowizny, której może dotyczyć ulga. Należą do niej:

  • Agencja Rezerw Materiałowych,
  • Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
  • Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 ,
  • podmioty wykonujące działalność leczniczą,
  • ośrodki zapewniające potrzebującym warunki bytowe, między innymi: domy samotnych matek, noclegownie dla bezdomnych, domy pomocy społecznej, inne ośrodki udzielające wsparcia potrzebującym.

Darowizna na walkę z COVID-19. Wysokość odliczenia

Darowizna na walkę z COVID-19 nie jest nowym pomysłem. Dlatego z rozliczeń korzystają już podmioty, które przekazały ją w ubiegłym roku. Wysokość odliczenia uzależniona jest od miesiąca w którym doszło do przekazania towarów lub pieniędzy. Podział wygląda następująco:

  • do końca kwietnia 2020 roku – 200% wartości darowizny,
  • maj 2020 – 150% wartości darowizny,
  • czerwiec – wrzesień 2020 – kwota równa z wartością darowizny,
  • październik – grudzień 2020 – 200% wartości darowizny,
  • styczeń – marzec 2021 – 150% wartości darowizny,
  • kwiecień – koniec miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii – kwota równa z wartością darowizny.

Jak informuje rządowy serwis podatki.gov.pl, gdy darowiznę stanowią towary objęte podatkiem VAT, wysokość darowizny wyliczana będzie poprzez zsumowanie wartości produktów i kwoty VAT „w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny”.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrole podatników. Z roku na rok ich liczba spada

Przepisy wymieniają także przypadki, w których odliczenie nie będzie możliwe. Jednym z nich jest zwrot darowizny przez obdarowanego. Pozostałe przyczyny wynikają z wcześniejszych ruchów podatnika. I tak odliczeniu nie podlegają darowizny: odliczone od dochodu, zaliczone już do kosztów uzyskania przychodów, odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Jak skorzystać z ulgi na walkę z COVID-19

Jeśli spełniasz wszystkie wyżej wymienione warunki i nie doszło do zwrotu darowizny lub jej wcześniejszego rozliczenia jesteś na dobrej drodze do skorzystania z ulgi. By do tego doszło musisz przedstawić dokumenty potwierdzające przekazanie darowizny np. wyciąg z banku wraz z informacjami na temat darczyńcy i obdarowanego. A następnie prawidłowo wypełnić roczne zeznanie podatkowe.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…
02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier