magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Ziemniaki, jajka, warzywa, owoce, mleko – prosto z gospodarstwa rolnego lub z lokalnego targu. Rolnik sprzeda to wszystko do 100 tysięcy złotych bez podatku! - To najnowszy pomysł partii rządzącej dla wsi w ramach Polskiego Ładu. Właścicielom małych sklepów (i nie tylko) rośnie potężna konkurencja!

Handel detaliczny – prosto od rolnika

Jak zawsze w podobnych sytuacjach diabeł tkwi w szczegółach. Tak samo jest tym razem. Znamy pomysł, ale nie znamy prawnych ram, w jakich ma on funkcjonować. Podczas weekendowego spotkania w Przysusze (Mazowieckie) Jarosław Kaczyński powiedział wprost. Sprzedaż produktów rolnych do 100 tysięcy złotych bez podatku w ramach gospodarstwa. W gminach powstaną specjalne targowiska, które ułatwią taki biznes. Łatwiejsze, według zapowiedzi, będą także tego typu transakcje zawierane przez internet.

Skoro jest limit, pewnie potrzebna będzie odpowiednia ewidencja i mechanizmy kontroli takiej nieopodatkowanej sprzedaży detalicznej. O tym nie wiemy nic. Wiemy jednak, że małe, lokalne sklepy czeka potężna konkurencja. Sprzedaż do 100 tys. złotych bez podatku to instrument, który może przynieść rolnikom spore zyski. Zamiast wizyty w lokalnym spożywczaku, dużo bardziej opłacalny będzie bowiem zakup artykułów spożywczych u źródła. Na wsi lub na targu, prosto „z przyczepy”.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład krok po kroku. Co oznacza dla firm?

Za dużo pośredników?

W kontekście sprzedaży artykułów rolnych i cen sklepach, z ust polityków jak mantra powtarzany jest zwrot „konieczność skrócenia łańcuchów dostaw”. Ten pomysł zdaje się być realizacją tego postulatu krótkim uderzeniem legislacyjnej siekiery. Rolnicy mogą cenowo stworzyć potężną konkurencję. Pominięcie pośredników pozwoli nie tylko na możliwość zaoferowania atrakcyjnych cen, ale także niezłe marże, które sprawią, że będzie bardziej opłacało się jechać z przyczepą ziemniaków na lokalny targ w gminie czy pobliskim miasteczku powiatowym, niż do skupu.

Do 100 tysięcy złotych bez podatku – czy to dużo?

Limit 100 tysięcy złotych bez podatku dla jednego rolnika może wydawać się niewielki. Wystarczy jednak pomnożyć go przez liczbę gospodarstw w jednej miejscowości. W ten sposób, niewielka wieś, która liczy 10 gospodarstw, w ciągu roku będzie mogła wygenerować legalną, nieopodatkowaną sprzedaż na poziomie... 1 mln złotych. W warunkach dość wysokich cen, wielu mieszkańców miast, będzie wolało jechać na wieś po większe zapasy niż odwiedzać lokalny market. Otwiera się zatem dosłownie i w przenośni nowy rynek, który może uderzyć detaliczny handel nieprzetworzonymi artykułami spożywczymi.

Reaktywacja targowisk?

Są w Polsce miejsca, gdzie tradycja handlu na targach, trwa nieprzerwanie od… kilkuset lat i ma się dobrze. Znamy miasta na południu kraju, w których nawet od XVI wieku zachowany jest zwyczaj tych samych dni targowych, które nadal żyją w świadomości mieszkańców. Wprowadzenie możliwości sprzedaży do 100 tysięcy złotych bez podatku może wzmocnić te tradycje i wygenerować dużo większy ruch w takich miejscach. Może oznaczać to poważny cios dla właścicieli osiedlowych sklepów, warzywniaków, a także w mniejszym stopniu dużych sieci.

Do 100 tysięcy złotych bez podatku

Z pewnością wprowadzenie takiego przepisu, będzie wymagało wdrożenia odpowiednich mechanizmów ewidencji i kontroli takiej sprzedaży. Nie wiadomo na ile będzie ona efektywna. Szara strefa występuje wszędzie, na wsi również. Wykrycie takiej nieopodatkowanej sprzedaży jajkami, ziemniakami czy sałatą w niewielkim gronie klientów-znajomych jest właściwie niemożliwe.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier